Tyle powinna trwać drzemka. Wielu będzie zdziwionych

Drzemka to najlepszy sposób na zregenerowanie całego organizmu. Już kilkanaście minut snu w ciągu dnia dodaje nam energii do działania. Czy wiesz, jak długo powinna trwać drzemka? Dr n. med. Anna Kieszkowska-Grudny nie ma wątpliwości.

Jak długo powinna trwać drzemka?
Jak długo powinna trwać drzemka?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.06.2024 | aktual.: 11.06.2024 15:29

Wracasz do domu po długim, stresującym dniu pracy. Czujesz, że dłużej nie ustoisz na nogach. Drzemka wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Dzięki niej na chwilę możesz odciąć się od problemów dnia codziennego.

Zdarza się, że po wstaniu z drzemki czujemy jeszcze większe zmęczenie niż przed zaśnięciem. To częsty problem, który wynika... z długości snu. Jak długo powinna trwać popołudniowa drzemka, żeby obudzić się wypoczętym?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak długo powinna trwać drzemka?

Dr n. med. Anna Kieszkowska-Grudny jest doświadczoną neuropsycholożką i psychoterapeutką. W programie "Nie ma głupich pytań" emitowanym na antenie VOX FM opowiedziała o roli snu oraz o tym, czy drzemka pomaga zwalczyć zmęczenie.

- Jeśli ktoś potrafi zrobić sobie drzemkę 1-2 minutową to fantastycznie - zaczęła.

Jak długo powinna trwać idealna drzemka? Im krócej, tym lepiej, jednak nie może przekraczać 30 minut od momentu zaśnięcia. Po 30 minutach mózg przechodzi w fazę głębokiego snu, a obudzenie się w tej fazie wiąże się z jeszcze większym zmęczeniem.

- Jeżeli będziemy mieli za dużo części relaksacyjnych, regenerujących, odpoczywających nasz organizm nie zdąży się wystarczająco zmęczyć, żeby poczuć senność - wyjaśnia.

Jeśli potrzebujesz drzemki, a nie chcesz mieć później problemów z zaśnięciem, postaraj się zasnąć jeszcze przed 16. Dlaczego akurat o tej godzinie? Pomiędzy 21 a 22 organizm zaczyna produkować melatoninę. Ten hormon odpowiada za odczuwanie senności. Jeżeli wstaniesz później, możesz zaburzyć jej produkcje, a wieczorem będziesz mieć problem z normalnym zaśnięciem.

Połóż się do łóżka i nastaw budzik. Tak zapewnisz sobie energię na resztę dnia

Drzemka to doskonały sposób na regenerację organizmu. Jak zorganizować drzemkę? Na pół godziny przed planowaną drzemką nastaw budzik. Powstrzymaj się przed oglądaniem telewizji czy scrollowaniem telefonu. Połóż się do łóżka i postaraj się jak najszybciej zasnąć. Wstań zaraz po usłyszeniu budzika. Nie przedłużaj drzemki, nawet jeśli tego potrzebujesz. Po 15 minutach poczujesz, że masz znacznie więcej energii. To metoda, którą stosowali m.in. Albert Einstein czy Salvador Dali.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (4)