FitnessImbir na przeziębienie. Jak go stosować i jakie właściwości wykazuje?

Imbir na przeziębienie. Jak go stosować i jakie właściwości wykazuje?

Imbir na przeziębienie najczęściej podawany jest jako dodatek do herbaty.
Imbir na przeziębienie najczęściej podawany jest jako dodatek do herbaty.
Źródło zdjęć: © 123RF
09.10.2020 10:26

Okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom, dlatego warto mieć pod ręką imbir, pomocny na przeziębienie. Może być stosowany na wiele sposobów, a jego cenne właściwości zadziałają przeciwzapalnie, odkażająco oraz przeciwbakteryjnie. Wystarczy regularnie korzystać z imbiru, aby w pełni cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Imbir na przeziębienie jest skuteczny głównie z powodu aktywnych związków oraz olejków eterycznych. Doskonale poprawia trawienie i krążenie, dlatego też jest pomocny nie tylko przy przeziębieniu, ale także przy nudnościach, zapaleniach stawów, migrenie czy nadciśnieniu. Szczególnie polecany jest jako środek wzmacniający odporność. Dlaczego? Szczegóły niżej.

Imbir na przeziębienie – jakie wykazuje właściwości?

Najlepiej sprawdzi się świeży korzeń imbiru na przeziębienie, ponieważ zawiera w sobie najwięcej wartości odżywczych potrzebnych organizmowi. Bardzo często imbir traktowany jest jako silny afrodyzjak.

Właściwości lecznicze imbiru:

  • pobudza wydzielanie soków żołądkowych;
  • niweluje mdłości i wymioty;
  • wzmaga apetyt;
  • obniża poziom cholesterolu we krwi;
  • niweluje bóle mięśni oraz stawów;
  • leczy bóle migrenowe i menstruacyjne;
  • działa odkażająco.

Imbir na przeziębienie – jak go stosować?

Napar ze startego imbiru rozrzedzi zalegającą wydzielinę w klatce piersiowej, leczy męczący kaszel, a także pomaga w zbiciu gorączki. Imbir na przeziębienie może być przyjmowany w formie dodatku do herbaty, syropu czy naparu. Zadziała rozgrzewająco, a także sprawdzi się jako płukanka dla bolącego gardła. Istnieje naprawdę wiele sposobów na zastosowanie imbiru na przeziębienie, ale pamiętaj, że nie każdy może korzystać z jego cennych właściwości.

Imbir na przeziębienie – kto nie może z niego korzystać?

Wiele osób ceni sobie imbir jako środek na przeziębienie, ale należy zachować umiar w jego stosowaniu, a także przestrzegać najważniejszych przeciwwskazań. Co uniemożliwia stosowanie imbiru?

W przypadku kobiet w ciąży spożywanie imbiru musi zostać skonsultowane przez lekarza. Dzieci mogą korzystać z imbiru na przeziębienie, ale mogą to być jedynie śladowe ilości. Dla pewności również konieczna jest konsultacja medyczna.

Imbir na przeziębienie – proste przepisy

Z imbiru możesz stworzyć pomocny i leczniczy syrop na przeziębienie. Wystarczy, że w dużym słoju ułożysz składniki warstwami: 2 łyżki miodu, plastry cytryny, starty imbir. Odłóż całość w chłodne miejsce na dobę, po czym przenieś do lodówki i spożyj w ciągu kilku dni. Najlepiej przyjmować imbirowy syrop w formie 1-2 łyżeczek dziennie.

Możesz także przygotować napar z imbiru i miodu. Do litra wody włóż obrany i starty korzeń imbiru i gotuj przez 15 minut. Następnie odcedź i wystudź cały napar, a na koniec dodaj 3 łyżki miodu oraz szklankę mleka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także