FitnessInspekcja Sanitarna: zbierajmy tylko te grzyby, które znamy

Inspekcja Sanitarna: zbierajmy tylko te grzyby, które znamy

Grzybów nie powinny jeść dzieci, osoby starsze i chore.

Inspekcja Sanitarna: zbierajmy tylko te grzyby, które znamy
Źródło zdjęć: © 123RF

Zbierać powinniśmy tylko te grzyby, które znamy i co do których nie mamy wątpliwości - przypomina mazowiecka Inspekcja Sanitarna i apeluje, by nie zbierać bardzo młodych grzybów, szczególnie blaszkowych. Grzybów nie powinny jeść dzieci, osoby starsze i chore.

Marlena Skorupka-Dziedzic, p.o. Kierownika Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przypomniała, by nie zbierać młodych grzybów i nie ucinać samych kapeluszy, ponieważ zakończenie trzonu lub wykształcone cechy morfologiczne pomagają w odróżnieniu poszczególnych gatunków grzybów.

Nie należy również kierować się kolorem grzyba. - W zależności od tego, na jakim podłożu rosną, jak dużo jest nasłonecznienia, mogą różnie wyglądać - przekonywała. Nie powinno się również oceniać grzybów na podstawie smaku i zapachu. - Osoby, które przeżyły zatrucie muchomorem sromotnikowym, mówiły nam, że smaczniejszego grzyba nie jadły, ma lekko orzechowy smak - dodała Skorupka-Dziedzic.
Specjaliści przypominają, że pierwszymi objawami wszystkich zatruć grzybami są nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka.

Inspekcja Sanitarna zaleca, by zbierać tylko grzyby znane, co do których nie mamy wątpliwości. Warto też korzystać z atlasów. Początkujący powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma gatunków śmiertelnie trujących. Szczególną ostrożność należy wykazać przy zbieraniu grzybów, których blaszki są białe, biało-kremowe i kremowe.

Zdaniem Skorupki-Dziedzic mimo suchego lata grzyby w tym roku jeszcze się pojawią. - Muszą być odpowiednie warunki, czyli odpowiednia wilgotność i trochę wyższe temperatury, niż te, które do tej pory notowaliśmy w nocy - zaznaczyła.
Inspekcja Sanitarna zwraca uwagę, że krąży wiele nieprawdziwych opinii na temat zatruć grzybami. Nieprawdą jest np., że grzyby trujące są gorzkie i sinieją po przekrojeniu, a także, że wielokrotne gotowanie, smażenie, suszenie, moczenie lub marynowanie sprawia, że przestają być trujące.

Grzyby należy wykręcać z podłoża tak, żeby nie uszkodzić grzybni. Należy je wkładać do łubianek i przewiewnych koszyków, a nie do plastikowych wiader lub toreb foliowych, w których ulegają zaparzeniu i zepsuciu. Jeszcze w dniu zbioru należy je oczyścić, obgotować i jak najszybciej przygotować z nich potrawę. Grzyby bardzo szybko się psują, więc po przyrządzeniu nie należy ich zbyt długo przechowywać.
Potrawy z grzybów są ciężkostrawne, dlatego nie należy ich jeść w dużych ilościach i wieczorem. Małe dzieci, osoby starsze i chorzy powinny unikać spożywania grzybów.

Jeśli mamy wątpliwości, czy skarby z lasu, które zebraliśmy, są trujące czy jadalne, możemy skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Osoby, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o rodzajach grzybów, ich budowie oraz zasadach rozpoznawania i zbierania, mogą obejrzeć wystawę „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” organizowaną w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przy ul. Żelaznej 79.

(PAP), ozk/ akw/

Źródło artykułu:PAP
biegunkazatruciegrzyby

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)