W Polsce są już wszędzie. Oto gdzie występują najczęściej
W Polsce pojawiły się żmije zygzakowate. Można spotkać je podczas spaceru po lesie, łące czy na polanie, gdzie zakładają żmijowiska. Sprowokowane mogą zaatakować. Jak się przed nimi uchronić?
24.07.2024 | aktual.: 24.07.2024 16:34
Żmije to podrodzina węży w obrębie rodziny żmijowatych. W zależności od gatunku osiąga od kilkunastu do nawet 200 cm długości. Na całym świecie występuje ok. 100 różnych gatunków żmij, a część z nich jest jadowita.
W Polsce występują cztery gatunki węży — zaskroniec zwyczajny, wąż Eskulap, gniewosz plamisty i żmija zygzakowata. Ta ostatnia jest jedynym jadowitym przedstawicielem żmijowatych w naszym kraju. W ostatnim czasie coraz częściej można spotkać je w lasach, w których zakładają żmijowiska. Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą? Czy ukąszenie jest bolesne?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Zauważono go w polskim lesie. Leśnicy pokazali nagranie
Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą?
Żmija zygzakowata to gatunek węża z rodziny żmijowatych. Osiąga od 90 do 120 cm długości. Wyróżnia się brązowym, srebrzystoszarym, żółtawym, oliwkowozielonym, niebieskoszarym, pomarańczowym czy czerwonobrązowym umaszczeniem. Jej grzbiet zdobi tzw. "wstęga kainowa" przypominająca zygzak.
Żywi się małymi ssakami, takimi jak ryjówki, krety, myszy czy chomiki. Poluje też na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków i owady. Prowadzi dzienny tryb życia. Można spotkać ją podczas spaceru po lesie, polanie czy też łące.
Czy żmija może ugryźć człowieka? Okazuje się, że tak. Edward Marszałek, rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie w cytowany przez PAP wyjaśnił, kiedy gad może zaatakować.
"Nigdy nie ukąsi ona człowieka, jeśli ten nie da jej ku temu powodu. Zazwyczaj atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki" - tłumaczył.
Dodał też, że żmije robią to bardzo rzadko i poradził, aby pod żadnym pozorem jej nie atakować.
"Wprawdzie liczba ukąszeń przez nią jest niewielka, to jednak co roku wiele tych gadów ginie z rąk wystraszonych ludzi. A przecież są one stworzeniem pożytecznym i pełnią ważną rolę w naturze" - mówił Edward Marszałek.
Gdzie można spotkać żmiję?
Żmija zyzgakowata najlepiej czuje się w na terenach podmokłych i pełnych kamieni. Można spotkać ją w lasach, na polankach czy na pograniczu pól i lasów. W trakcie spaceru należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy natkniemy się na żmijowisko, czyli miejsce pobytu żmij. Zwykle jest ono oznaczone przez leśników.
Choć żmije można spotkać już w całej Polsce, w ostatnich miesiącach największą aktywność wśród gadów odnotowuje się w Bieszczadach, Beskidach, Karpatach oraz na Pomorzu.
Czy ugryzienie żmii jest niebezpieczne? Zdrowy i dorosły człowiek nie powinien odczuć nic poza pieczeniem w miejscu ukąszenia, a także lekkim bólem i zawrotami głowy. Jeśli jednak żmija ukąsiłaby osobę starszą lub dziecko, należy niezwłocznie udać się do szpitala, aby przyjąć antytoksynę.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl