UrodaJak dbać o skórę przed miesiączką?

Jak dbać o skórę przed miesiączką?

Wahania hormonalne, jakie towarzyszą Wam kobietom podczas całego cyklu, odpowiadają nie tylko za to, jak się czujecie i jaki macie humor, mają też ogromny wpływ na wasz wygląd. Jeśli zaczniecie się sobie przyglądać, to zauważycie jak zmienia się wasza cera, wraz ze zmieniającymi się fazami cyklu.

Jak dbać o skórę przed miesiączką?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
drgojdz.com

28.12.2016 | aktual.: 29.12.2016 16:14

Przed miesiączką spora grupa kobiet czuje się źle, są opuchnięte, mają zwiększony apetyt, co niestety powoduje wzrost wagi i na domiar złego pojawiają się wahania nastrojów. Nawet zazwyczaj uśmiechnięte i miłe dziewczyny staja się wtedy złe i nadąsane. W tym czasie również pogarsza się stan waszej skóry. Zmienia się jej koloryt, pojawia się trądzik i zaskórniki.
Bardzo ważna jest zatem umiejętność dbania o skórę w każdej fazie cyklu.
Najmniej kłopotów ze skórą kobiety zauważają w środku cyklu. Większość Pań w tym okresie promienieje. Później niestety zaczynają się schody, metabolizm zwalnia, w organizmie gromadzi się nadmiar wody, pojawia się więc uczucie nabrzmienia i przyrost wagi. Około 20 dnia cyklu spada ilość estrogenów, które odpowiadają między innymi za syntezę kolagenu, dbają o odpowiednie nawilżenie skóry i regulują produkcję sebum. Rośnie natomiast stężenie progesteronu, przez co zwiększa się produkcja łoju. Skóra przetłuszcza się, a na twarzy pojawiają się pryszcze i zaskórniki. Wasz organizm zaczyna gromadzić wodę, twarz puchnie, a na ciele uwidocznia się cellulit. I to jest właśnie czas, kiedy skóra kobiet potrzebuje wyjątkowej uwagi i zmiany sposobu pielęgnacji. Co robić, żeby poradzić sobie z tymi problemami?

Oczyszczanie
Tłusta skóra przed miesiączką wymaga starannego oczyszczania, używajcie do tego celu delikatnych preparatów antybakteryjnych (takich dla skóry trądzikowej), później koniecznie przemyjcie twarz tonikiem, który zmyje resztki sebum, odświeży i przywróci skórze właściwe pH. Pamiętajcie, aby do oczyszczania skóry nie stosować produktów z alkoholem oraz mydeł, przesuszają one i podrażniają ją, a dodatkowo zwiększają produkcję sebum. 1-2 razy w tygodniu warto jest wykonać peeling, nie może on być jednak gruboziarnisty, żeby nie podrażniać i nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się zmian skórnych. Najlepiej jest wybrać peeling enzymatyczny. Po takim zabiegu dobrze jest nałożyć na twarz maseczkę np.: z glinki. Ma ona właściwości delikatnie złuszczające, dzięki czemu stymuluje produkcję nowych komórek, zawiera też bardzo dużo minerałów, przez co odmładza skórę, poprawia krążenie i pochłania nadmiar sebum. Najsilniejsze działanie oczyszczające ma glinka zielona, dlatego zalecana jest dla cery tłustej i mieszanej. Delikatniejsza jest glinka żółta, którą stosować można w przypadku nawet bardzo suchej skóry. Glinka różowa i najdelikatniejsza biała natomiast doskonale sprawdzą się u osób ze skórą wrażliwą skłonną do podrażnień i alergii. Dobre działanie ma również maseczka z pestek dyni, zawierają one dużą ilość cynku, który jest niezwykle pomocny w walce z trądzikiem.

Zapomnij o natłuszczaniu
W drugiej połowie cyklu, nie należy stosować kosmetyków natłuszczających, będą zatykały pory i potęgowały pojawiające się w tym okresie problemy skórne. Wybierajcie kremy o lekkiej żelowej konsystencji. Nie zapominajcie jednak, że mimo zwiększonej produkcji łoju w tym czasie skóra również ulega przesuszeniu, dlatego nie wolno zapominać o dokładnym jej nawilżeniu. Zwiększa się również wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych dlatego, lepiej będzie, jeśli zrezygnujecie z solarium i długich kąpieli słonecznych. Bardzo ważne jest również, aby pamiętać o stosowaniu kosmetyków z wysokim filtrem UV.

Obraz
© drgojdz

Co z tą opuchlizną
Przed miesiączką, kiedy organizm kobiety ma tendencję do zatrzymywania wody, uwidaczniają się „worki” pod oczami, twarz staje się opuchnięta i wygląda na bardzo zmęczoną. Aby sobie z tym poradzić, trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli picie minimum 1,5-2 litrów wody. Warto też dostosować swoje menu tak, aby znalazło się w nim przede wszystkim dużo warzyw i produktów pełnoziarnistych. Zadbajcie o to, aby dostarczyć Waszemu organizmowi niezbędnych witamin zwłaszcza tych z grupy B, witaminy C, A, E oraz cynku i magnezu. Poprawią one nie tylko Wasz wygląd, ale również samopoczucie. Opuchlizna będzie mniejsza, jeśli zrezygnujecie w tym czasie z mocnej kawy oraz alkoholu, które przyczyniają się do zatrzymywania wody w organizmie. Aby zmniejszyć szpecące twarz „worki” pod oczami, warto zastosować chłodzące okłady, np. z kostek lodu, schłodzonej zielonej herbaty, koziego mleka czy świetlika. Nie zapominajcie też o odpowiedniej ilości snu, ta faza cyklu powoduje, że Wasz organizm naprawdę potrzebuje się wyspać.

Pękające naczynka
Druga połowa cyklu to również czas, kiedy naczynka krwionośne staja się słabsze i łatwiej ulegają uszkodzeniu, bardzo ważne jest więc unikanie nagłych zmian temperatur, które mogą prowadzić do pękania i powstawania pajączków.
Skóra skłonna do zakażeń
W tym okresie należy również zrezygnować z inwazyjnych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej, skóra wtedy o wiele trudniej się goi i jest bardziej podatna na zakażenia bakteryjne. Pamiętajcie też, aby nie wyciskać pryszczy, zamiast tego zastosujcie antybakteryjne silnie działające punktowe żele i kremy na wypryski.
Zawsze warto też skorzystać z fachowej pomocy dermatologa lub udać się na konsultację do kosmetologa, który pomoże dobrać odpowiednie dla Waszej skóry kosmetyki. Pamiętajcie, że tak jak Wy jesteście wyjątkowe, tak samo wyjątkowa jest cera każdej z Was dlatego, aby była piękna potrzebuje indywidualnego traktowania.

Obraz
© M. Rigamonti

Autorem bloga www.drGojdz.com jest dr n. med. Krzysztof Gojdź, certyfikowany lekarz medycy estetycznej a zarazem Wykładowca American Academy of Aesthetic Medicine. Umiejętności kliniczne zdobywał w Stanach Zjednoczonych, Azji oraz na Bliskim Wschodzie. Doktor Krzysztof Gojdź prezentując na świecie swoje umiejętności oraz wiedzę, dokonania, profesjonalizm i kreatywność pełni także funkcję Ambasadora polskiej medycyny estetycznej i regeneracyjnej, co zostało zauważone i docenione na jego nowatorskich wykładach oraz szkoleniach lekarzy. Ukończył także American Academy of Anti-Aging Medicine.
www.drGojdz.com - well being blog to miejsce, które tworzymy wspólnie z pacjentami których spotykam w mojej Klinice oraz czytelnikami, którzy od początku są moją inspiracją. _
_To tu pokażę Wam jak w ujęciu holistycznym zadbać o swoje ciało i umysł.Tematyka bloga to głównie teksty dotyczące tego jak zatrzymać młodość, zachować zdrowie i komfort życia. Znajdziecie tu również dyskusje o emocjach, modzie, seksie i relacjach.

Źródło artykułu:drGojdz.com
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)