Blisko ludziJak najlepiej zdezynfekować jednorazową maseczkę? Pan Rafał przeprowadził test

Jak najlepiej zdezynfekować jednorazową maseczkę? Pan Rafał przeprowadził test

Podczas pandemii koronawirusa maseczki są towarem deficytowym, dlatego wiele osób próbuje zdezynfekować maski jednorazowe domowymi sposobami. Jeden z internautów, pan Rafał, postanowił sprawdzić skuteczność tych metod. Zapytaliśmy go o efekty.

Jak najlepiej zdezynfekować jednorazową maseczkę? Pan Rafał przeprowadził test
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne

Pan Rafał opublikował w mediach społecznościowych test najpopularniejszych w sieci sposobów dezynfekcji jednorazowych maseczek. Wiemy, które z nich okazały się bezskuteczne.

Jak dezynfekować maseczki?

Mężczyzna kupił maseczki chirurgiczne wykonane z trzech warstw tkaniny atestowanej, typ II, BFE 98% proc., a następnie postanowił poddać je trzem metodom dezynfekcji: prania, wypiekania oraz namaczania w alkoholu – to właśnie te domowe sposoby są polecane przez internautów. Jednak czy są skuteczne?

Maseczka wyprana
Tkanina po wypraniu w pralce straciła swoje właściwości antystatyczne i zwiększył się przepływ powietrza. Poprawnie cząsteczki wody powinny odbijać się od zewnętrznej warstwy maseczki.

Maseczka wypiekana
Próba opieczenia maseczki w kuchence mikrofalowej okazała się bez skuteczna. Filtr uległ uszkodzeniu i po podgrzaniu maseczka nadawała się do wyrzucenia.

Maska moczona w alkoholu
Po namoczeniu w alkoholu etylowym, a następnie wysuszeniu, osłabione zostały właściwości antystatyczne maski, podobnie jak po praniu. Zdaniem pana Rafała przepływ powietrza pozostawał jednak bez zmian.

Domowa dezynfekcja? Szkoda zachodu

Po wykonaniu testu mężczyzna nie ma wątpliwości, że domowe sposoby "dezynfekcji" są nieskuteczne i lepiej ich nie stosować.

– Każda z wymienionych metod doprowadza do osłabienia właściwości maseczki. Osoby zmuszone do wielokrotnego użycia jednorazowego wyrobu medycznego, przy braku dostępu do profesjonalnych środków, muszą rozważyć bezpieczeństwo stosowanych metod – podkreśla pomysłodawca testu w rozmowie z Kobieta WP.

– Przypominam, że najlepsze byłoby jednak zastosowanie maseczek wielokrotnego użytku oznaczanych przez producentów symbolem "R", np. typ IIR – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (72)