Jak nawadniać rośliny na urlopie? Pomogą ci te proste sposoby

Jak nawadniać rośliny na urlopie? Pomogą ci te proste sposoby

Nawadnianie kwiatów na urlopie może być problematyczne
Nawadnianie kwiatów na urlopie może być problematyczne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
24.07.2022 16:13, aktualizacja: 27.07.2022 10:09

Podlewanie roślin w czasie urlopu wydaje się prawdziwym problemem, jeśli nie mamy zaprzyjaźnionych sąsiadów, których możemy poprosić o pomoc. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych trików na to, jak nie narazić roślin na przesuszenie podczas naszej nieobecności.

Jak nawadniać rośliny podczas urlopu? Z tym pytaniem mierzą się wszyscy, którzy decydują się na dłuższy, wakacyjny wyjazd, a jednocześnie nie mogą poprosić o pomoc znajomych czy sąsiadów. Istnieje jednak kilka sposobów, by nie dopuścić do zwiędnięcia i przesuszenia naszych domowych doniczkowych kwiatów.

Jak nawadniać rośliny na urlopie? Najlepiej sprawdzą się kule lub butelki nawadniające

Podlewanie roślin na urlopie nie musi być problemem. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne kule do nawadniania, które można kupić w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach czy wielu marketach budowlanych. To proste urządzenie ze szkła lub tworzywa sztucznego o charakterystycznym wyglądzie kuli ze zwężającą się do dołu szyjką. Jedna kula nadaje się do jednej doniczki.

Jak korzystać z kul nawadniających? Należy napełnić je wodą, a następnie wbić w ziemię podlanej wcześniej rośliny. Najlepiej przygotować sobie wąski tunel, na przykład za pomocą długopisu. Woda będzie powoli spływała i nie dopuści do przesuszenia rośliny.

Kula nawadniająca to niejedyne rozwiązanie. Możemy też wykonać sami podobny mechanizm z pustej plastikowej butelki. Wystarczy napełnić butelkę wodą mniej więcej do połowy objętości, a następnie zakręcić i wywiercić dziurę w nakrętce, dzięki czemu woda będzie mogła skapywać. Możemy też po prostu nie zakręcać nakrętki do końca i taką nieszczelną butelkę umieścić w ziemi szyjką do dołu.

Podlewanie roślin na urlopie. Spróbuj sposobu ze sznurkiem

Domowym sposobem na nawodnienie roślin jest pozostawienie ich w wannie. Jeśli mamy rośliny, które potrzebują obfitego podlewania, możemy nalać 1-2 cm wody i tak je pozostawić. Będą czerpać wodę w zależności od potrzeb. Ważne, żeby nie przesadzić z ilością wody, aby kwiaty nie zaczęły gnić.

Możemy także wypełnić podstawkę pod doniczkę większymi kamykami i tam nalać wodę. Zwiększy to wilgotność powietrza wokół rośliny.

Innym pomysłem jest prosty trik ze sznurkiem. Wystarczy zanurzyć jeden koniec w naczyniu, które wypełnimy wodą, a drugi umieścić w doniczce. To sprawi, że woda będzie powoli przepływać do rośliny. Tak nawodnimy kwiaty, które potrzebują skromniejszego podlewania.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta