UrodaJak pozbyć się blizn?

Jak pozbyć się blizn?

Jak pozbyć się blizn?
Źródło zdjęć: © 123RF
18.04.2012 16:41, aktualizacja: 31.08.2018 11:11

Blizna może być wklęsła lub wypukła, jasna lub czerwona, podłużna, owalna lub o większej powierzchni… Wszystko zależy od tego, co doprowadziło do jej powstania - skaleczenie, operacja, poparzenie czy przebyty trądzik. Jednak bez względu na genezę i wygląd blizny, walka z nią jest długa i kosztowna, a i nie zawsze kończy się całkowitym wygładzeniem skóry. Oto kilka z najpopularniejszych sposobów.

Złuszczanie mechaniczne i chemiczne
Wybór metody usunięcia blizny powinien być uzależniony przede wszystkim od jej głębokości i tego, jak długo już jest obecna na skórze. Im blizna jest starsza, a więc bardziej utrwalona, im głębszych warstw skóry sięga, tym zabiegi muszą być bardziej inwazyjne. Warto więc skonsultować swoją decyzję ze specjalistą - dermatologiem bądź lekarzem z gabinetu medycyny estetycznej.

Łatwiejsze do zlikwidowania są blizny płytkie i świeże (o czerwonym kolorze). W ich przypadku skuteczne mogą się okazać zabiegi polegające na złuszczaniu naskórka. Do tej grupy należy m.in. mikrodermabrazja oraz hydradermabrazja. Funkcję złuszczającego czynnika pełni tu strumień soli fizjologicznej i tlenu.

Podczas hydradermabrazji dodatkowo wtłaczane są w skórę odżywcze substancje, które ją nawilżają, wygładzają i pobudzają syntezę kolagenu, co jest szczególnie istotne w przypadku blizn. Obydwa zabiegi wymagają jednak co najmniej kilkukrotnego powtórzenia, aby spłycenie blizn było zauważalne.

Eksfoliacja może następować również na drodze oddziaływania na skórę kwasów, takich jak: kwas migdałowy, glikolowy czy trójchlorooctowy. Peeling kwasem migdałowym jest zalecany zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej. Takie złuszczanie wzmaga syntezę kolagenu i elastyny, przyspieszając i ułatwiając odnowę skóry, a tym samym prowadzi do zmniejszenia widoczności blizn. Jeśli zdecydujemy się na peeling chemiczny, należy dokładnie zapoznać się ze wskazaniami dotyczącymi tego jak postępować po zabiegu.

Najważniejszym zaleceniem jest ochrona przed działaniem promieni słonecznych, w przeciwnym wypadku narazimy się na ryzyko powstania przebarwień. Podobnie jak w przypadku mikro- i hydradermabrazji rezultaty będą widoczne dopiero po kilku wizytach w gabinecie.

Laser

Głębokie i utrwalone blizny wymagają nieco innej terapii - silniej oddziałującej na skórę. Najlepszych efektów można się spodziewać po zabiegach laserowych, spośród których szczególnie popularne są te z użyciem lasera frakcyjnego. Mechanizm jego działania jest następujący: w naświetlanej skórze dochodzi do powstania tysięcy drobnych, punktowych uszkodzeń; w ten sposób pobudzone zostają zdolności regeneracyjne skóry i „dziurki” stopniowo wypełniają się nowymi, zdrowymi włóknami kolagenu i elastyny.

Kuracja laserem frakcyjnym jest bardzo skuteczna, jednak jej koszt może sięgać nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od charakteru i powierzchni blizn. Trzeba się również liczyć z pewnymi niedogodnościami po zabiegu, np. zaczerwienieniem, opuchlizną, pieczeniem, które ustępują po kilku dniach. Konieczna jest również ochrona przeciwsłoneczna.

Usuwanie operacyjne

Blizny o największej powierzchni i najbardziej utrwalone mogą być usunięte tylko w trakcie zabiegu chirurgicznego. Wprawdzie również i sam zabieg prowadzi do powstania blizn, jednak są one mniej widoczne niż te, które zostaną wycięte. Operacyjne usunięcie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Terapia nie kończy się na samym zabiegu. Przez kilka tygodni po nim należy stosować wskazane przez chirurga kremy i silikonowe opatrunki oraz odpowiednio masować poddane operacji miejsce. Koszt chirurgicznej korekcji blizn to kilka tysięcy złotych.

map/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także