Rozbij przed domem. Kuny już więcej się nie zbliżą

Skuteczne sposoby na pozbycie się kuny domowej
Skuteczne sposoby na pozbycie się kuny domowej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

24.04.2024 13:12, aktual.: 16.08.2024 09:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Są niedużymi ssakami i wyglądają bardzo niewinnie, jednak potrafią doprowadzić do wielu szkód. Kuny przez długi czas kojarzone były z terenami wiejskimi, teraz coraz częściej wędrują do miast. Jak skutecznie je przegonić, nie robiąc im krzywdy? Bardzo nie lubią np. zapachu jajka.

Kuny najchętniej zamieszkują na poddaszu lub pod maskami samochodów. Chociaż w tym drugim miejscu częściej urządzają sobie "plac zabaw", to potrafią narobić sporego bałaganu. Kuna domowa może przegryźć kable, instalację elektryczną, a nawet niszczyć elewację i przegryźć izolację na poddaszu, aby dostać się na strych.

Ssaki z rodziny łasicowatych wyglądają bardzo niewinnie, a ich miękkie i gęste futro, sprawia wrażenie, że są sympatycznymi zwierzętami. Jednak pod osłoną nocy są niezwykle hałaśliwe. Oprócz tego zostawiają swoje odchody i resztki jedzenia, które upolują lub wygrzebią w śmietnikach. W poszukiwaniu pożywienia, a także miejsca do stworzenia nory, dostają się na między elewację a ściany strychów. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się kuny?

W celu pozbycia się kun najczęściej sięgamy po odstraszacze dźwiękowe, które nie zawsze zdają egzamin, ponieważ ssaki mogą się do nich przyzwyczaić. Dlatego też pozbycie się kun z poddasza może być trudnym zadaniem. Zwierzę ma również tendencję do ukrywania się przed ludźmi, a swoją norę najczęściej opuszcza w nocy.

Gdy przekonamy się, że w naszym lokum ukrywa się kuna, warto zmusić ją do opuszczenia poddasza. Można zacząć od częstszego przebywania w różnych częściach domu, zwłaszcza na strychu, uruchamiania radia na cały dzień lub wydawania głośnych dźwięków, aby sygnalizować niechcianym gościom, że nie są mile widziani. Inna humanitarna metoda to użycie żywołapek, które pozwalają na złapanie zwierzęcia i bezpieczne przeniesienie kuny daleko od domu, gdzie możliwe jest wypuszczenie jej na wolność.

Kuny nie cierpią tych zapachów

Istnieje wiele domowych sposobów na odstraszenie nieproszonych gości, jednak jednym z bardziej skutecznych jest użycie specyficznych zapachów, które kuny uważają za nieprzyjemne. W tym celu warto skorzystać z woni innego drapieżnika, który może stanowić zagrożenie dla kuny. Rozłożenie sierści psa lub kota na poddaszu może skutecznie odstraszyć te zwierzęta, ponieważ zapach ten może być dla nich sygnałem potencjalnego niebezpieczeństwa, co skłoni je do szybkiego opuszczenia miejsca.

Innym odstraszającym dla kun zapachem jest woń jajka. Stosowanie tego prostego sposobu może okazać się skuteczne, gdy kuny pojawiają się w naszym ogrodzie. Rozbicie jajka w pobliżu domostwa sprawi, że te zwierzęta zaczną unikać okolicy, omijając ją szerokim łukiem. Kolejnym zapachem będzie cytrusowa kostka toaletowa. Jednak, aby którekolwiek z tych przedmiotów były naprawdę skuteczne, pamiętaj, aby przenosić je w rękawiczkach ochronnych.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
kunypoddaszestrych
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (121)