Żyją w świecie ekologii i sztuki. Wydaje im się, że są artystami, intelektualistami, brzydzą się komercją.
Oskar kupił pięknego holendra, przejechał się dwa, trzy razy. Teraz rower zdobi garaż.
Iza poszła na prawo bo modny był serial Ally McBeal. Różowy długopis z piórkiem legalnej blondynki nie nadążał z notowaniem – odpadła po pierwszym roku.
Hania w liceum była wegetarianką. Zawsze błagała znajomych by jedli mięso z dala od niej. Nie dlatego, że kiedyś biegało, ale dlatego, że nie mogła się mu oprzeć. Niejedzenie zwierzątek było takie trendy - gdy nikt nie widział podjadała kabanosy.
Piotr miał najlepszą deskę, bo w modzie byli skejci. Ferie spędzał na snowboardzie w Alpach, a wakacje na półwyspie dopieszczając swój surfing. Na żadnym sprzęcie nie było widać śladów użytkowania, ale za to jak prezentował się na zdjęciach!
Co ich łączy? Są pozerami, hipsterami, ich życie to lans.
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Jak rozpoznać szpanera?
Najprymitywniejsza forma, czyli „fura, skóra i komóra” to przeżytek. Chwalenie się dobrami materialnymi już dawno wyszło z mody. Dziś szpanują elitarne grupy, które zaprzeczają temu, jakoby z lansem mieli cokolwiek wspólnego. Taka moda, na bycie niemodnym.
Sami najczęściej uważają się za grzecznych, nikomu nie szkodzących ludzi. Sadzą drzewka, są wegetarianami, jeżdżą na rowerach, spotykają się w squat’ach. Żyją w świecie ekologii i sztuki. Wydaje im się, że są artystami, intelektualistami, brzydzą się komercją. Sprawiają wrażenie, jakby na niczym im nie zależało - na wyglądzie, stylu, dobrach materialnych.
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Jak rozpoznać szpanera?
Niestety realnie wygląda to zupełnie inaczej. Kolorowo ubrani, często w arafatkach zawiązanych na szyi, przemieszczają się z domówek, do kanciap w których wiecznie imprezują. Po ulicach poruszają się jak zombie z powiewającymi białymi kabelkami, które łączą ich uszy z wystającymi z kieszeni „niekomercyjnymi” ipodami. Sąsiadów denerwują nocnymi „intelektualnymi dyskusjami” przy głośnej muzyce koniecznie z winylowych płyt.
Mieszkaniec południowo-wschodniego Londynu miał już dość sąsiadów –hipsterów. Po kolejnej głośnej imprezie założył bloga Hackney Hipster Hale, na którym zamieszcza zdjęcia młodych, wyluzowanych ludzi. -Umieściłem w nazwie strony słowo „hale” (nienawiść), bo tamtej nocy, gdy ją stworzyłem, widziałem nad ranem tłumy hipsterów schodzących się na imprezie zupełnie jak na jakiejś Ibizie. Dostałem szału – wspomina na łamach The Guardian rozżalony autor bloga.
Sprawdź, jak rozpoznać prawdziwego szpanera?
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Holenderski szyk
Każdy szanujący się hipster powinien mieć w domu holendra, czyli charakterystyczny rower miejski. Wersja dla dziewczyn – koniecznie z koszyczkiem.
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Biały kabelek
Muzyka dobrze brzmi tylko z Ipodów, dlatego warto wydać na ten odtwarzacz mp3 pokaźną sumę pieniędzy. Oczywiście paradowanie z widocznym białym kabelkiem nie ma znaczenia. Na pewno? Spróbujcie zaproponować właścicielowi Ipoda używanie tradycyjnych, czarnych słuchawek…
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Buty na lato
Prawdziwa szpanerka nie obejdzie się bez butów typu Emu. Nawet w upalny, letni dzień.
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Alternatywny makijaż
Facet w makijażu jest niemęski? Ależ skąd! Podkreślone kredką oczy i czarne paznokcie to alternatywny trend. Wydaje im się, że podkreślają swoją oryginalność. Szkoda, że spędzają w łazienkach więcej czasu niż ich dziewczyny.
Do makijażu najlepiej pasują czarne rurki i piosenki Sum 41.
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
CD to obciach
Płyty CD są dla mas. Dziś panuje moda na przeszłość. Hipster musi mieć w domu kolekcję płyt winylowych.
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Emodzieciaki
Mocno wyluzowana młodzież ubiera się dziś jak chce. Oryginalność przerodziła się w masową inwazję emodzieci. Spotkasz ich dziwnie ubranych, często siedzących, albo leżących na podłogach centów handlowych – w ten sposób pokazują swoje obojętne nastawienie do świata.
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Lanserskie okulary
Okulary nie służą dziś do korekty wzorku, ale do zadawania szyku. Koniecznie muszą być w wielkich, czarnych oprawkach.
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Sms'y tylko z jabłka
Hipster zawsze musi wiedzieć co, gdzie i jak. Do funkcjonowania niezbędny jest mu Iphone. Głównie wysyła z niego sms’y. Nie szkodzi, że telefon jest tak duży, że nigdzie się nie mieści – ważne, że dobrze widać jabłuszko.
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Pastelowa Vespa
Gdy szpanera dopada zmęczenie i nie ma już siły pedałować na swoim holendrze przesiada się na skuter. Ale na byle jaki nie wsiądzie. Moda na styl retro podpowiada, że musi być to stara Vespa. Najlepiej w pastelowym kolorze.
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*
Jak rozpoznać szpanera?
Dlaczego młodzi ludzie tak bardzo chcą się lansować? O szpanowaniu opowiada psycholog, Agata Rudnik.
- Młodzież to "twór" niesamowity. Z jednej strony młodzi ludzie usilnie próbują zachować własną indywidualność i tożsamość. Lubią podkreślać, jacy to są wyjątkowi. Z drugiej jednak bardzo zabiegają o akceptację i liczą się ze zdaniem rówieśników
- Kiedy ma się naście lat to właśnie rówieśnicy stanowią największy autorytet i to ich uznanie jest najważniejsze. Dlaczego więc tak ważne są nowe buty, czy firmowy t-shirt? Często nie dlatego, że się podobają, ale dlatego, że są pożądane przez innych. Dla młodego człowieka posiadanie tego, co jest obiektem westchnień, stanowi niejednokrotnie wartość najwyższą, bo wówczas w zamian uzyskuje akceptacje.
- Szeroko rozumiane "szpanowanie" służyć ma różnym celom. Może to być zarówno środek (np. przewodzenie danej grupie), jak i cel sam w sobie (po prostu zwrócenie na siebie uwagi). Bycie "kimś" dla młodzieży ma różne definicje, często dla nas niezrozumiałe, dlatego też tak ważne jest, aby zrozumieć potrzeby i problemy młodych ludzi, dla których "wluzowany look" często bywa przykrywką dla dużo poważniejszych kwestii – wyjaśnia psycholog Agata Rudnik.
Songo
POLECAMY: * Co nastolatki robią w Internecie?*