Dolegliwości skórne po zetknięciu ze sztuczną biżuterią, guzikami, paskiem czy zegarkiem dotyczą 17 proc. dorosłych i 8 proc. dzieci
Dolegliwości skórne po zetknięciu ze sztuczną biżuterią, guzikami, paskiem czy zegarkiem dotyczą 17 proc. dorosłych i 8 proc. dzieci. Jeśli występuje u ciebie swędząca wysypka w miejscach narażonych na długotrwały kontakt z metalem (nadgarstek, płatki uszu, okolice pępka), prawdopodobnie masz alergię na nikiel.
W miarę możliwości materiały z dodatkiem niklu możemy zastąpić odpowiednikami wykonanymi z plastiku lub metalów szlachetnych. Uczulający pierwiastek znajduje się w szeregu przedmiotów codziennego użytku, np. długopisach, oprawkach okularów, kluczach, nożyczkach, szpilkach i pomadkach. Reakcje alergiczne wywołują głównie te rzeczy, które przylegają przez dłuższy czas do skóry.
Nikiel występuje w dużym stężeniu w niektórych produktach spożywczych, wywołując typową alergię pokarmową z objawami takimi jak katar czy alergiczne zapalenie spojówek.
Weronika Weremko-Oszuścik, dietetyk
Poradnia Dietetyczna Dieta4u
Potwierdź alergię u lekarza
Uczulenie na nikiel wykrywa się za pomocą testów skórnych lub doustnej prowokacji roztworem soli niklu, wykonywanej w warunkach ambulatoryjnych. Najprostsza metoda to naskórkowy test płatkowy, który można wykonać u alergologa lub dermatologa.
Specjalista doradzi, jakie maści czy balsamy stosować w przypadku skóry atopowej czy wyprysków spowodowanych zetknięciem z niklem. Domowa metoda na zapobieżenie alergii, to pokrycie przedmiotów mających styczność ze skórą przezroczystym lakierem do paznokci. Jednak producenci sztucznej biżuterii i ubrań zareagowali na rosnącą liczbę uczulonych na nikiel klientów, tworząc odpowiedniki bez tego pierwiastka. Wystarczy upewnić się, czy rzecz, którą kupujemy, niklu rzeczywiście nie ma w składzie.
Dieta równie ważna
A co z dietą? Niestety, niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie niklu ze swojego jadłospisu, ponieważ w śladowych ilościach można go znaleźć niemal w każdym produkcie spożywczym (jest piątym najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym po żelazie, tlenie, krzemie i magnezie). Produkty zawierające nikiel w ilościach mogących wywołać uczulenie to:
- kawa, kakao, czarna herbata,
- serki topione,
- produkty puszkowane,
- konserwy,
- produkty zbożowe niskoprzetworzone - pszenica, żyto, owies,
- nasiona roślin strączkowych: groch, fasola, soja, soczewica,
- makrela, tuńczyk, śledź, łosoś, owoce morza,
- orzeszki ziemne, migdały, nasiona słonecznika, siemię lniane,
- suszone owoce,
- piwo, wino czerwone,
- margaryna.
Produkty zwierzęce zawierają mniejszą ilość niklu w porównaniu do produktów roślinnych. Zaleca się zatem spożywanie mięsa, produktów mlecznych oraz mleka. Im produkty mniej przetworzone termicznie, tym mniej zawierają niklu, co może być związane z używaniem do obróbki termicznej urządzeń z elementami ze stali nierdzewnej.
Co jeść?
Postaraj się, aby dieta była urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. Problemy skórne mogą się nasilać, jeśli w diecie zabraknie witaminy C oraz witaminy E. Dlatego też sięgaj po cytrusy, brzoskwinie, gruszki, jeżyny, truskawki.
Większość warzyw jest dozwolona: papryka, ogórki, bakłażan, kapusta. Uważać musisz jedynie na czosnek oraz warzywa liściaste (jarmuż, szpinak, sałata).
Wprowadź do diety niskoprzetworzone produkty mleczne; wybieraj produkty naturalne bez dodatku aromatów czy wsadów owocowych.
Osoby z alergią na nikiel powinny ograniczyć produkty zbożowe, ryżowe i kukurydziane. Niestety nie powinny jeść zbóż z pełnego przemiału. Mąki oczyszczone mają mniejszą zawartość niklu, jednak należą do produktów w nikiel bogatych. Dlatego wybieraj pszenny chleb, ale nie przesadzaj z jego ilością.
Produkty, na które praktycznie nie musisz uważać to mięso oraz jaja. Zdecydowanie zrezygnuj z puszek i konserw.
Leczenie
Na razie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia alergii na nikiel. Pozostaje tylko leczenie miejscowe i unikanie kontaktu z przedmiotami zawierającymi nikiel.
Osoby, które borykają się z tą alergią powinny dbać o zwiększoną dawkę witaminy C oraz żelaza w swojej diecie.