Tak sprawdzisz, czy w ogródku są kleszcze. Wystarczy kawałek materiału
Przydomowy ogródek wydaje się być bezpiecznym miejscem, jednak w trawie mogą buszować kleszcze. Jeśli martwisz się, że twoja pociecha lub czworonóg złapią pajęczaka, warto regularnie upewniać się, czy ogród jest wolny od insektów. Jak to zrobić?
Kleszcze to małe pajęczaki przenoszące groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Choć najbardziej aktywne są od maja do listopada, mogą pojawić się wcześniej jeśli zima była bardzo łagodna.
Chociaż mogłoby się wydawać, że kleszcze znajdują się tylko w lesie i na łąkach, to niestety nie jest to prawda. Te niewielkie pajęczaki mogą buszować zarówno w parkach, na działkach jak i w przydomowym ogródku. Warto więc wiedzieć, jak się przed nimi chronić i jak sprawdzić, czy kleszcze są obecne w ogrodzie.
Jak sprawdzić, czy kleszcze są w ogrodzie?
Kleszcze zazwyczaj można znaleźć w niskich zaroślach, wysokiej trawie oraz niezbyt wysokich krzewach wzdłuż ścieżek, zwykle do wysokości około 1,5 metra. Preferują one zacienione, ciepłe i wilgotne miejsca. Gdy temperatura spada poniżej 4 stopni Celsjusza, kleszcze zapadają w stan uśpienia i chowają się w ściółce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Te pajęczaki nie są zbyt ruchliwe, nie skaczą ani nie latają. Przechodzą na człowieka, gdy znajdziemy się wystarczająco blisko roślin, aby mogły się na nas wczołgać lub przyczepić do ubrania. Dopiero wtedy szukają odpowiedniego miejsca na ciele, aby się wkłuć. Przyciąga je zapach potu oraz wyższa temperatura ciała.
Do wykrycia kleszczy w ogrodzie możemy użyć białego materiału, takiego jak prześcieradło czy ręcznik, na którym dorosłe osobniki będą wyraźnie widoczne. Młodsze kleszcze (larwy i nimfy) są mniejsze i trudniejsze do zauważenia. Biały materiał można przymocować do miotły lub kija i przeciągnąć po trawie, krzewach oraz innych roślinach, szczególnie w wilgotnych i zacienionych miejscach, które kleszcze preferują. Jeśli kleszcze są obecne w ogrodzie, zostaną zwabione i przyczepią się do materiału, a na białym tle będą łatwe do zauważenia.
Pamiętaj o regularnym koszeniu trawy
Co prawda skoszenie trawy nie spowoduje, że kleszcze nagle znikną z naszego ogrodu, jednak warto pamiętać, że niekoszone miejsca są idealne na siedlisko pajęczaków. Wysoka trawa, zarówno zwykła jak i ozdobna, daje kleszczom schronienie przed słońcem i sprzyjające warunki do życia. W niekoszonych obszarach jest więcej wilgoci, którą kleszcze uwielbiają.
Pajęczaki te chętnie przebywają na długich źdźbłach trawy, czekając na potencjalnego żywiciela, takiego jak człowiek, pies czy kot. Koszenie trawy zmniejsza ilość miejsc, gdzie mogą występować kleszcze, ale ich nie zabija. Dlatego warto kosić trawnik regularnie i dość nisko, ale to nie wystarczy, aby całkowicie pozbyć się kleszczy z ogrodu.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.