FitnessJak utrzymać wagę po diecie?

Jak utrzymać wagę po diecie?

Po zastosowaniu skutecznej diety odchudzającej chcemy, aby nowy stan wagi trwał wiecznie. Niestety wiele z nas boryka się z problemem powracających kilogramów. Aby odchudzanie było skuteczne nie wystarczy rygorystyczna dieta, potrzebna jest też racjonalna zmiana odżywiania. Wszystko po to, aby uniknąć efektu jo-jo.

Jak utrzymać wagę po diecie?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Po zastosowaniu skutecznej diety odchudzającej chcemy, aby nowy stan wagi trwał wiecznie. Niestety wiele z nas boryka się z problemem powracających kilogramów. Aby odchudzanie było skuteczne nie wystarczy rygorystyczna dieta, potrzebna jest też racjonalna zmiana odżywiania. Wszystko po to, aby uniknąć efektu jo-jo.

Efekt jo-jo to zjawisko powracającej wagi, następujące w niedługim czasie po zakończeniu odchudzania. Po utracie kilogramów następuje ponowne przybranie masy ciała, często niestety nawet wyższej od tej wyjściowej. Efekt jo-jo jest problemem wielu kobiet starających się o zgrabną figurę.

Często powodem powracającej nadwagi jest nieodpowiednio prowadzona dieta. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się diety - cud, które mają pozwolić nam na znaczne schudnięcie w bardzo krótkim czasie. Za zrzucanie zbędnego tłuszczyku zabieramy się na ostatnią chwilę, co nie pozwala na racjonalne tracenie na wadze. Oczekujemy ubytku kilku kilogramów w tydzień, gdyż zależy nam na ładnym wyglądzie w ekspresowym tempie.

Rygorystyczne, krótkoterminowe diety wystawiają nasz organizm na próbę wytrzymałości. Organizm po doświadczeniach takiej diety każda następną traktuje jak kryzysową sytuację energetyczną. Aby sobie z nimi radzić, uczy się magazynowania energii w taki sposób, że odkładana zostaje coraz to większa ilość tkanki tłuszczowej. Wpływa to także na zmniejszenie zużycia kalorii na podstawowy metabolizm, a przez to przybieranie na wadze.

Diety tego typu nie są zdrowe dla organizmu. Jak w wielu innych sprawach, także w temacie chudnięcia, uzyskamy dużo więcej cierpliwością i wytrwałością. Powinnaś pamiętać, że utrata wagi na stałe jest długim procesem. Zaleca się tracenie jednego kilograma tygodniowo, gdyż im więcej rygorystycznych diet, tym większe zapasy energetyczne organizm magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej.

Dieta odchudzająca nie powinna być traktowana jak krótkotrwały, odmienny czas odżywiania. Dietetycy radzą, aby niskokaloryczna dieta wiązała się ze zmianą przyzwyczajeń żywnościowych na stałe. Doskonałą pomocą w tym celu służą nam zawodowi dietetycy, którzy po wstępnym rozpoznaniu zaproponują nowy model odżywiania, pozwalający na uzyskanie wymarzonej sylwetki. Nowy jadłospis powinien na długo zagościć na naszym stole, wtedy właśnie mamy szansę cieszyć się szczupłym ciałem na długo.

Dobrze jest zastanowić się co stanowi główny powód naszej otyłości. Często na sposób odżywiania mają wpływ emocje. Część z nas sięga po jedzenie, w tym często po słodycze w sytuacji stresu. Jeśli ten problem nas dotyczy, należy nauczyć się panowania nad takimi zachowaniami. Podjadanie w stresie stanowi częsty problem odżywiania osób żyjących w szybkim tempie.

Warto także unikać sytuacji, które wzmagają nasz apetyt lub pozwalają podjadać całkowicie nieświadomie. Podjadacze powinni unikać jedzenia podczas oglądania telewizji, w czasie spotkań towarzyskich, a także robienia zakupów gdy są głodni.

Często spotykanym błędem jest niewłaściwe wychodzenie z diety. Racjonalne wprowadzanie nowych produktów i stopniowe zwiększanie ilości dostarczanych kalorii pozwala organizmowi przyzwyczaić się do nowego stanu. Wychodzenie z diety to proces, który ma utrwalić nowy stan wagi. Diety niskokaloryczne wymagają dyscypliny jeszcze w kilka tygodni po diecie. Najrozsądniejsze jest wprowadzanie do jadłospisu kolejnych 100 kcal dawki dziennej raz na tydzień, aż do uzyskania właściwego zapotrzebowania organizmu. Oczekując długotrwałych efektów na stałe trzeba wprowadzić do odżywiania dobre nawyki żywieniowe, tak aby stały się zastąpiły wcześniejsze błędy żywieniowe.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)