Jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem?

Plamy na kanapach i fotelach samochodowych łatwo jest powiększyć przez stosowanie niewłaściwych środków. Zdradliwe mogą się okazać zwłaszcza te, które chwytamy w pośpiechu, kiedy wyleje się wino lub da o sobie znać choroba lokomocyjna. Jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem tak, by nie osiągnąć efektu odwrotnego niż zamierzony? Zdradzamy najskuteczniejsze metody.

Jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem?
Źródło zdjęć: © iStock.com

12.07.2018 | aktual.: 29.03.2019 11:14

Jak wyczyścić tapicerkę sodą oczyszczoną?

Jednym z najczęściej stosowanych domowych sposobów na brudną tapicerkę jest czyszczenie sodą, która słynie z bardzo wielu zastosowań. Radzi sobie z nie tylko z usuwaniem kurzu, który wniknął w tkaninę, ale również z eliminowaniem zabrudzeń na powierzchni sprzętu AGD, rozpuszczaniem przypaleń na naczyniach czy neutralizowaniem nieprzyjemnych zapachów z lodówki i kosza na śmieci. Soda oczyszczona redukuje odczyn kwaśny i jest świetnym pochłaniaczem, sprawdza się więc równie dobrze jak niejeden chemiczny preparat czyszczący. Nad gotowymi środkami ma jednak przewagę w tym, że jest całkowicie nietoksyczna. W czyszczeniu tapicerki można ją wykorzystać pod trzema postaciami:

  • proszku
  • roztworu
  • pasty.

Soda oczyszczona działa nawet wówczas, gdy wysypie się ją na tapicerkę prosto z opakowania. Trzeba jednak dać jej kilka godzin na to, by wyciągnęła nieczystości z tkaniny. Dobrze jest skropić proszek wodą, używając butelki ze zraszaczem. Kiedy wyschnie, wystarczy użyć odkurzacza do usunięcia pozostałości sody. Czyszczenie tapicerki samochodowej sodą to znacznie tańsze rozwiązanie niż oddanie jej w ręce fachowców.

Utrzymanie czystości w domu i w samochodzie nie musi być ciężką pracą dzięki produktom i narzędziom na WP radarOkazji.

Mocniejsze działanie niż sam proszek ma pasta sodowa, czyli soda rozmieszana z niewielką ilością wody, a także roztwór, do zrobienia którego wystarczą 3–4 łyżeczki proszku na litr wody. Bardzo dobre efekty daje czyszczenie tapicerki domowymi preparatami na bazie sody oczyszczonej z dodatkiem soku z cytryny, który bardzo dobrze dezynfekuje (zabija zarówno bakterie, jak i roztocza).

Czym wyczyścić kanapę z zamszu, skóry i ekoskóry?

W domowych sposobach na czyszczenie tapicerki soda oczyszczona gra pierwsze skrzypce, ponieważ nie szkodzi nawet delikatnemu zamszowi. Można ją rozpuścić nie tylko w wodzie, ale również w mleku (w proporcji 1 łyżeczka na 1 szklankę). Tak przygotowany roztwór trzeba wykorzystać do zmoczenia ściereczki z mikrofibry, którą wystarczy lekko przycisnąć do tapicerki, przytrzymać przez kilka sekund, a następnie wytrzeć tkaninę suchym ręcznikiem. Inaczej czyści się skórę i ekoskórę. W przypadku tapicerek wykonanych z takich materiałów gotowe preparaty da się zastąpić ubitym białkiem jajka z dodatkiem terpentyny albo świeżo wyciśniętym sokiem z cebuli. Trzeba jednak pamiętać, że po każdym czyszczeniu materiały skóropodobne muszą być dobrze zakonserwowane, a więc natłuszczone, by nie uległy wysuszeniu. Do zabezpieczenia kanapy powłoką ochronną mogą posłużyć:

Wszystkie te naturalne nabłyszczacze należy dokładnie rozetrzeć ścierką.

Jak wyczyścić tapicerkę z plam?

Na wyrobach skórzanych nie warto próbować usuwania plam mydłem sodowym ani potasowym, które ma silne właściwości alkaliczne. Trzeba też wystrzegać się rozpuszczalników, benzyny i wybielaczy. Jasną tapicerkę, na której pojawiły się zabrudzenia z atramentu czy innej trudno zmywalnej substancji, można uratować dzięki paście do zębów i wodzie kolońskiej. Na włóknach sztucznych natomiast warto wypróbować roztwór zimnej wody i amoniaku, piankę do golenia bez mentolu i ocet. Zawsze jednak czyszczenie plamy trzeba poprzedzać wykonaniem próby na niewidocznej części mebla, by mieć pewność, że domowa mikstura nie wejdzie w niepożądaną reakcję z materiałem.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie po wymiotach?

Jednymi z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń na tapicerce są plamy z wymiocin, które nie tylko szpecą wnętrze samochodu, ale również bardzo długo wydzielają nieprzyjemny zapach. Najlepiej działać, póki tapicerka jest jeszcze mokra i posypać ją skrobią kukurydzianą albo sodą. Jeśli to nie pomoże, warto wypróbować:

  • roztwór letniej wody i szarego mydła albo wody i octu,
  • miksturę z 2 szklanek wody utlenionej, 2 łyżek sody i łyżki płynu do mycia naczyń,
  • amoniak rozcieńczony wodą.

Zaschnięte wymiociny na tapicerce to zadanie dla boraksu, który rozpuszcza się w ciepłej wodzie (w proporcji 15 g na 0,5 l). Decydując się na czyszczenie tym środkiem, trzeba pamiętać o nałożeniu gumowych rękawiczek, ponieważ działa on drażniąco na skórę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)