Trwa ładowanie...
d3fkokg

Jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem?

Plamy na kanapach i fotelach samochodowych łatwo jest powiększyć przez stosowanie niewłaściwych środków. Zdradliwe mogą się okazać zwłaszcza te, które chwytamy w pośpiechu, kiedy wyleje się wino lub da o sobie znać choroba lokomocyjna. Jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem tak, by nie osiągnąć efektu odwrotnego niż zamierzony? Zdradzamy najskuteczniejsze metody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aby wyczyścić tapicerkę domowym sposobem, wystarczy użyć sody oczyszczonej
Aby wyczyścić tapicerkę domowym sposobem, wystarczy użyć sody oczyszczonej (iStock.com)
d3fkokg

Jak wyczyścić tapicerkę sodą oczyszczoną?

Jednym z najczęściej stosowanych domowych sposobów na brudną tapicerkę jest czyszczenie sodą, która słynie z bardzo wielu zastosowań. Radzi sobie z nie tylko z usuwaniem kurzu, który wniknął w tkaninę, ale również z eliminowaniem zabrudzeń na powierzchni sprzętu AGD, rozpuszczaniem przypaleń na naczyniach czy neutralizowaniem nieprzyjemnych zapachów z lodówki i kosza na śmieci. Soda oczyszczona redukuje odczyn kwaśny i jest świetnym pochłaniaczem, sprawdza się więc równie dobrze jak niejeden chemiczny preparat czyszczący. Nad gotowymi środkami ma jednak przewagę w tym, że jest całkowicie nietoksyczna. W czyszczeniu tapicerki można ją wykorzystać pod trzema postaciami:

  • proszku
  • roztworu
  • pasty.

Soda oczyszczona działa nawet wówczas, gdy wysypie się ją na tapicerkę prosto z opakowania. Trzeba jednak dać jej kilka godzin na to, by wyciągnęła nieczystości z tkaniny. Dobrze jest skropić proszek wodą, używając butelki ze zraszaczem. Kiedy wyschnie, wystarczy użyć odkurzacza do usunięcia pozostałości sody. Czyszczenie tapicerki samochodowej sodą to znacznie tańsze rozwiązanie niż oddanie jej w ręce fachowców.

d3fkokg

Utrzymanie czystości w domu i w samochodzie nie musi być ciężką pracą dzięki produktom i narzędziom na WP radarOkazji.

Mocniejsze działanie niż sam proszek ma pasta sodowa, czyli soda rozmieszana z niewielką ilością wody, a także roztwór, do zrobienia którego wystarczą 3–4 łyżeczki proszku na litr wody. Bardzo dobre efekty daje czyszczenie tapicerki domowymi preparatami na bazie sody oczyszczonej z dodatkiem soku z cytryny, który bardzo dobrze dezynfekuje (zabija zarówno bakterie, jak i roztocza).

Czym wyczyścić kanapę z zamszu, skóry i ekoskóry?

W domowych sposobach na czyszczenie tapicerki soda oczyszczona gra pierwsze skrzypce, ponieważ nie szkodzi nawet delikatnemu zamszowi. Można ją rozpuścić nie tylko w wodzie, ale również w mleku (w proporcji 1 łyżeczka na 1 szklankę). Tak przygotowany roztwór trzeba wykorzystać do zmoczenia ściereczki z mikrofibry, którą wystarczy lekko przycisnąć do tapicerki, przytrzymać przez kilka sekund, a następnie wytrzeć tkaninę suchym ręcznikiem. Inaczej czyści się skórę i ekoskórę. W przypadku tapicerek wykonanych z takich materiałów gotowe preparaty da się zastąpić ubitym białkiem jajka z dodatkiem terpentyny albo świeżo wyciśniętym sokiem z cebuli. Trzeba jednak pamiętać, że po każdym czyszczeniu materiały skóropodobne muszą być dobrze zakonserwowane, a więc natłuszczone, by nie uległy wysuszeniu. Do zabezpieczenia kanapy powłoką ochronną mogą posłużyć:

d3fkokg

Wszystkie te naturalne nabłyszczacze należy dokładnie rozetrzeć ścierką.

Jak wyczyścić tapicerkę z plam?

Na wyrobach skórzanych nie warto próbować usuwania plam mydłem sodowym ani potasowym, które ma silne właściwości alkaliczne. Trzeba też wystrzegać się rozpuszczalników, benzyny i wybielaczy. Jasną tapicerkę, na której pojawiły się zabrudzenia z atramentu czy innej trudno zmywalnej substancji, można uratować dzięki paście do zębów i wodzie kolońskiej. Na włóknach sztucznych natomiast warto wypróbować roztwór zimnej wody i amoniaku, piankę do golenia bez mentolu i ocet. Zawsze jednak czyszczenie plamy trzeba poprzedzać wykonaniem próby na niewidocznej części mebla, by mieć pewność, że domowa mikstura nie wejdzie w niepożądaną reakcję z materiałem.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie po wymiotach?

Jednymi z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń na tapicerce są plamy z wymiocin, które nie tylko szpecą wnętrze samochodu, ale również bardzo długo wydzielają nieprzyjemny zapach. Najlepiej działać, póki tapicerka jest jeszcze mokra i posypać ją skrobią kukurydzianą albo sodą. Jeśli to nie pomoże, warto wypróbować:

  • roztwór letniej wody i szarego mydła albo wody i octu,
  • miksturę z 2 szklanek wody utlenionej, 2 łyżek sody i łyżki płynu do mycia naczyń,
  • amoniak rozcieńczony wodą.
d3fkokg

Zaschnięte wymiociny na tapicerce to zadanie dla boraksu, który rozpuszcza się w ciepłej wodzie (w proporcji 15 g na 0,5 l). Decydując się na czyszczenie tym środkiem, trzeba pamiętać o nałożeniu gumowych rękawiczek, ponieważ działa on drażniąco na skórę.

d3fkokg

Podziel się opinią

Share
d3fkokg
d3fkokg