Obowiązkowy zabieg przed zimą. Inaczej pójdą do kosza

Jak zadbać o pelargonie przed zimą?
Jak zadbać o pelargonie przed zimą?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. PŻm

01.10.2024 19:26, aktual.: 01.10.2024 21:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pelargonie to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych w Polsce. Jeśli zależy nam na tym, by zachwycały nas swoim bujnym kwiatostanem w następnym roku, warto odpowiednio przygotować je na nadchodzącą zimę. Oto kilka sprawdzonych wskazówek.

Pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza, dlatego to najwyższy czas, by rozpocząć przygotowania roślin do zimy. Tym razem bierzemy na tapet pelargonie, które zdobią m wiele polskich domów. Okazuje się, że należy pamiętać o kilku prostych czynnościach.

Pelargonie - jak przygotować je na zimę?

Pelargonie to rośliny wieloletnie, dlatego mając je w ogrodzie, należy zapewnić im odpowiednie warunki do przezimowania. Przygotowania rozpoczynamy od odpowiedniego przycięcia pędów. Trzeba usunąć wszystkie przekwitłe kwiaty oraz uszkodzone i chore liście, aby rośliny zachowały zdrowy wygląd. Warto pamiętać o tym, by cięcie było wykonane na wysokości ok. 10-15 cm od ziemi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pelargonie doniczkowe można przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura waha się między 5 a 10 stopni Celsjusza. To ważne, aby w miejscu, gdzie będą miały spędzić całą zimę, nie było zbyt zimno lub za gorąco.

Rośliny najlepiej czują się w jasnych pomieszczeniach z dostępem do światła dziennego. Nie lubią jednak przeciągów oraz zbyt niskiej wilgotności powietrza.

Trwa głosowanie w plebiscycie #Wszechmocne. Kliknij w baner poniżej, by oddać głos na swoją Wszechmocną!

Zadbaj o pelargonię niczym profesjonalista

Nie każdy wie, że pelargonię można przezimować bez umieszczania jej w doniczce z glebą. Wówczas wprowadza się ją w tzw. stan hibernacji. W pierwszej kolejności należy wyjąć roślinę z podłoża i dokładnie oczyścić jej korzenie z gleby.

Później wystarczy już tylko umieścić ją w chłodnym miejscu korzeniami do góry i co jakiś czas lekko moczyć je wodą. Co ciekawą, podczas zimowania roślina może wypuścić nowe pędy. w takiej sytuacji należy niezwłocznie je usunąć i sprawdzić, czy przypadkiem w pomieszczeniu, w którym się znajduje, nie panuje zbyt wysoka temperatura.

Zapraszamy do dołączenia do grupy na FB - #Samodbałość. Tam na bieżąco informujemy o wywiadach i nowych historiach. Dołącz do nas i zaproś znajomych. Czekamy na was!

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
pelargoniepelargoniazimowanie