Jakie płytki do kuchni na ścianę? Pomysły

Jakie płytki do kuchni na ścianę? Pomysły
Źródło zdjęć: © iStock.com

04.12.2018 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Płytki kuchenne to przede wszystkim doskonałe zabezpieczenie ścian, ale również zasadniczy element dekoracji wnętrza. Jakie płytki do kuchni na ścianę sprawdzą się w małym, a jakie w dużym pomieszczeniu? Które modele można zaliczyć do nowoczesnych? Prześwietlamy najnowsze trendy.

Płytki do kuchni na ścianę – duże czy małe?

Dzięki płytkom do kuchni – na ścianę, ale i na podłogę – da się modyfikować parametry wnętrza. To bardzo istotne zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z niewielkim metrażem. Przyjęło się, że do małej kuchni pasują małe, a do dużej duże płytki. W dobie szerokiego wyboru ceramiki nie jest to już jednak reguła. Na wrażenie przestrzeni negatywnie wpływają wyraźne podziały powierzchni, z którymi mamy do czynienia, gdy na ścianach widoczne są szerokie paski fugi w wyrazistym kolorze. Aby nie pomniejszyć optycznie kuchni, można więc wybrać duże płytki na ścianę wariancie retyfikowanym, ponieważ łączy się je przy użyciu jedynie minimalnej ilości spoiwa. Jest ono zupełnie niewidoczne, dzięki czemu płytki ścienne tworzą jednolite pokrycie, powodujące wrażenie głębi. Ulega ono spotęgowaniu, gdy kolor płytek do kuchni na ścianę jest biały lub po prostu jasny.

Płytki do kuchni na ścianę – nowoczesne czy tradycyjne?

O tym, jakie płytki na ścianę najlepiej sprawdzą się w danych wnętrzu, decyduje w głównej mierze pomysł aranżacyjny, któremu podporządkowane są nie tylko pokrycia ścienne i podłogowe, ale również design mebli oraz stylistyka dekoracji. Nowoczesne płytki do kuchni na ścianę występują zarówno w macie, jak i w połysku. Niezależnie od faktury charakteryzują się jednolitym pokryciem, którego niezaprzeczalną zaletą jest to, że pozostaje modne mimo nieustannie zmieniających się trendów. W tradycyjnych płytkach kuchennych ważną rolę odgrywa natomiast wzornictwo. Elementy dekoracyjne mogą przybierać rozmaite formy – czy to ciekawych ornamentów tworzących kompozycje zamknięte na każdym kafelku, czy dużych wzorów przechodzących z jednej płytki na drugą. Dzięki tradycyjnym płytkom do kuchni na ścianę łatwo jest uczynić wnętrze przytulnym i klimatycznym. Natomiast nowoczesne rozwiązania sprzyjają utrzymywaniu aranżacyjnej dyscypliny i sprawiają wrażenie, że wnętrze ma dużo większy metraż niż w rzeczywistości.

Płytki do kuchni na ścianę – najpopularniejsze rodzaje

Najpopularniejsze rodzaje płytek do kuchni na ścianę można oglądać w aranżacjach inspirowanych modnymi stylami wnętrzarskim: glamour, skandynawskim, industrialnym, rustykalnym, prowansalskim, angielskim czy hiszpańskim. Są to przede wszystkim:

  • Płytki mozaikowe

Płytki mozaikowe wprowadzają do kuchni całą feerię barw i motywów zdobniczych. Mogą to być zarówno kilkunastocentymetrowe kwadraty w stylu hiszpańskich azulejos, jak i bardzo drobne kształty (figury geometryczne lub popularne ornamenty, np. arabeski) przyczepione na siatce ułatwiającej montaż. Takie płytki do kuchni na ścianę najczęściej łączy się z jednolitymi kafelkami, bo potrafią one wprowadzić prawdziwy chaos dekoracyjny. Wzór z mozaiki może się znaleźć w przestrzeni między szafkami kuchennymi lub wokół otworów drzwiowych i okiennych.

Obraz
© iStock.com
  • Płytki subway i chevron

Płytki typu subway i chevron – choć należą w tej chwili do najmodniejszych – nie są nowością. Przeżywają swój rozkwit dzięki stylowi retro, który utrzymuje się na fali już od kilku sezonów. Obydwa te rodzaje kafelek po raz pierwszy zyskały popularność w międzywojniu. Model subway, jak sama nazwa wskazuje, został przeniesiony do mieszkań z wnętrz najstarszych europejskich stacji metra: londyńskiego, paryskiego i budapesztańskiego. Takie płytki do kuchni na ścianę mają kształt prostokątów o wymiarach około 20x10 cm. Można je układać w sposób klasyczny albo we wzór chevron, czyli tzw. jodełkę. Najczęściej jednak chevron wykonuje się z płytek o kształcie równoległoboku.

Obraz
© iStock.com
  • Płytki heksagonalne (plastry miodu)

Bardzo ciekawe kompozycje da się stworzyć z płytek do kuchni na ścianę o kształcie sześciokątów, pięciokątów bądź ośmiokątów. Kolekcje heksagonalne da się łączyć w rozmaite kombinacje kolorystyczne, co sprawia, że nadają wnętrzu dynamiki podobnie jak płytki mozaikowe. Popularne "plastry miodu" zapewniają efekt trójwymiarowości, a przy tym wyglądają bardzo oryginalnie. Są wprost stworzone do nowoczesnych kuchni, np. w stylu industrialnym.

Obraz
© iStock.com
  • Płytki wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe pojawiają się przede wszystkim na podłogach, ale wykorzystywane są również jako płytki do kuchni na ścianę. Najczęściej wybierane formaty pokrycia ściennego XXL to: 70x80, 60x90, 100x100 i 100x60 cm. Aby wyłożyć powierzchnię w nad szafkami w małej kuchni, czasem wystarczy kupić zaledwie kilka takich płytek. Służą one przede wszystkim do tworzenia nowoczesnych jednolitych pokryć o zdolności do idealnego stapiania się z meblami kuchennymi. W sprzedaży przeważają więc jednokolorowe płytki wielkoformatowe – w bieli i odcieniach szarości.

Obraz
© iStock.com
  • Płytki drewnopodobne

Podobne funkcje jak płytki wielkoformatowe mają płytki drewnopodobne, czyli wykończeniem naśladujące rysunek słoi i strukturę naturalnego drewna. Kładzie się je przeważnie na podłodze (bo wprost idealnie stapiają się z panelami zabezpieczającymi posadzkę w sąsiednich pomieszczeniach), ale jako płytki do kuchni wyglądają bardzo spójnie z drewnianymi meblami. Są niezwykle prostym sposobem i niezawodnym sposobem na uzyskanie przytulnego, ciepłego wnętrza.

Obraz
© iStock.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także