Trwa ładowanie...
d4jy5ou

Jakie są najczęstsze przyczyny plamienia z pochwy?

Plamienie to wydostająca się z pochwy wydzielina z domieszką krwi o czerwonawym lub brunatnym zabarwieniu. Wystąpić może ono zarówno na początku cyklu, w jego środku, jak i na końcu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobieta na łóżku
Kobieta na łóżku (123RF.COM, Fot: Ryszard Janowski)
d4jy5ou

Plamienie to wydostająca się z pochwy wydzielina z domieszką krwi o czerwonawym lub brunatnym zabarwieniu. Wystąpić może ono zarówno na początku cyklu, w jego środku, jak i na końcu. Nie zawsze jest powodem do obaw, powinno nas jednak skłonić do konsultacji z lekarzem – przyczyny tej dolegliwości mogą okazać się błahostką lub też zwiastować rozwój poważnego schorzenia. Oto sytuacje, w których najczęściej pojawia się plamienie.

Plamienie w trakcie ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży pojawiające się zamiast miesiączki plamienie jest zjawiskiem często spotykanym – obserwuje je u siebie aż jedna czwarta przyszłych mam. Wynika ono z tego, że organizm nie przestroił się jeszcze do nowej sytuacji i próbuje kontynuować cykl miesiączkowy. Innym powodem mogą być zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety w trakcie ciąży. Choć o fakcie plamienia zawsze powinnyśmy informować prowadzącego ciążę ginekologa, nie jest ono w większości wypadków powodem do zmartwień, chyba że występuje wraz ze skurczami i bólami w podbrzuszu – wówczas istnieje ryzyko poronienia.

d4jy5ou

Antykoncepcja doustna i wkładka domaciczna

Plamienie pojawiające się w pierwszych trzech miesiącach stosowania doustnej antykoncepcji jest dość powszechnym zjawiskiem. Nie oznacza ono wcale, że tabletka nie działa albo jest nieodpowiednia, nie powinnyśmy zatem od razu odstawiać leków i szukać innych rozwiązań. Inaczej sprawa wygląda, jeśli sytuacja nie unormuje się w ciągu kilku kolejnych miesięcy. Wówczas warto skonsultować się z ginekologiem i porozmawiać o zmianie dawkowania albo wyborze nowego preparatu. U kobiet, które jako metodę antykoncepcji wybrały wkładkę domaciczną, plamienie oznaczać może złe ułożenie spirali lub zmianę jej pozycji.

Nadżerka

Brunatne plamienie lub zwiększona ilość białego śluzu wydostającego się z pochwy to najczęstsze objawy nadżerki. Nadżerka to niewielki ubytek w nabłonku wyścielającym pochwę lub zaczerwienienie wynikające z nadmiernego rozrostu nabłonka gruczołowego. W ponad dziewięćdziesięciu procentach przypadków sytuacja ta nie jest groźna, co nie oznacza jednak, że nadżerkę możemy zaniedbać. Jeśli zostanie u nas zdiagnozowana, lekarz powinien zrobić badania cytologiczne oraz kolposkopię, aby sprawdzić, czy zmiana nie jest początkiem nowotworu. W przypadku prawidłowych wyników badań nadżerek się nie usuwa, jeśli jednak lekarz uzna, że jest ona dla nas potencjalnie niebezpieczna, zaproponuje nam jeden z trzech sposobów usuwania zmiany – zabieg laserowy, elektrokoagulację (inaczej „wypalanie”) lub krioterapię (zamrażanie).

d4jy5ou

Polipy lub mięśniaki

Mięśniaki i polipy macicy w większości przypadków są niegroźne, a ich zdiagnozowanie nie oznacza, że wkrótce umrzemy na raka. Zarówno jedne jak i drugie są niezłośliwymi zmianami nowotworowymi, które dla bezpieczeństwa lekarz zaleca usunąć. Jednym z objawów takich zmian może być krwiste plamienie międzymiesiączkowe. U pań po menopauzie wszelkie plamienia występujące pół roku po ustaniu miesiączkowania powinny być sygnałem do wizyty kontrolnej u ginekologa, gdyż mogą być one właśnie objawem rosnącego w macicy mięśniaka bądź polipa (osiągających w skrajnych przypadkach wielkość dorodnej pomarańczy!), albo choroby nowotworowej.

Stres i wysiłek

Sporadycznie pojawiające się plamienie w obfitującym w stres okresie życia nie należy do rzadkości i jeśli ustąpi samo, nie manifestując się w kolejnych cyklach, nie powinno nas niepokoić. Duży wysiłek, szczególnie w upał, także może odbić się na naszym zdrowiu i równowadze hormonalnej. Plamienia obserwują niekiedy turystki wyruszające w długie trasy rowerowe w letnią porę lub amatorki wielodniowego chodzenia po górach z plecakiem.

d4jy5ou

Menopauza

Zarówno w okresie nastoletnim, kiedy organizm zaczyna produkować żeńskie hormony, jak i w trakcie menopauzy (gdy ta produkcja ustaje) zaobserwować możemy pojawienie się między cyklami wydzieliny o nieklarownym kolorze. Jeśli nie odczuwamy bólu w okolicach narządów rodnych, a wydzielina nie jest mocno zabarwiona na czerwono, nie ma powodu do obaw – jest to po prostu reakcja organizmu na zachodzące w nim zmiany hormonalne. Jeśli plamienie występuje już po menopauzie, czyli później niż pół roku po ustaniu regularnego miesiączkowania, powinno zostać jak najszybciej zgłoszone lekarzowi, gdyż może zwiastować rozwój nowotworu.

* Plamienie po stosunku*

Najbanalniejszą przyczyną plamienia po stosunku jest brak odpowiedniego nawilżenia, co skutkuje obtarciami i powstaniem małych ranek na ściankach pochwy. Gdyby pojawianie się krwistej wydzieliny powtarzało się jednak częściej lub występowało po każdej penetracji, powinnyśmy niezwłocznie udać się do lekarza – plamienie może być związane z infekcją, z rozwojem nadżerki, polipa, mięśniaka, a nawet nowotworu złośliwego narządów rodnych.

Anna Loska Na podst. Aufeminin.fr

d4jy5ou

Podziel się opinią

Share

d4jy5ou

d4jy5ou