FitnessJakie są najczęstsze przyczyny plamienia z pochwy?

Jakie są najczęstsze przyczyny plamienia z pochwy?

Plamienie to wydostająca się z pochwy wydzielina z domieszką krwi o czerwonawym lub brunatnym zabarwieniu. Wystąpić może ono zarówno na początku cyklu, w jego środku, jak i na końcu.

Jakie są najczęstsze przyczyny plamienia z pochwy?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM | Ryszard Janowski

17.08.2015 | aktual.: 02.02.2016 09:13

Plamienie to wydostająca się z pochwy wydzielina z domieszką krwi o czerwonawym lub brunatnym zabarwieniu. Wystąpić może ono zarówno na początku cyklu, w jego środku, jak i na końcu. Nie zawsze jest powodem do obaw, powinno nas jednak skłonić do konsultacji z lekarzem – przyczyny tej dolegliwości mogą okazać się błahostką lub też zwiastować rozwój poważnego schorzenia. Oto sytuacje, w których najczęściej pojawia się plamienie.

Plamienie w trakcie ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży pojawiające się zamiast miesiączki plamienie jest zjawiskiem często spotykanym – obserwuje je u siebie aż jedna czwarta przyszłych mam. Wynika ono z tego, że organizm nie przestroił się jeszcze do nowej sytuacji i próbuje kontynuować cykl miesiączkowy. Innym powodem mogą być zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety w trakcie ciąży. Choć o fakcie plamienia zawsze powinnyśmy informować prowadzącego ciążę ginekologa, nie jest ono w większości wypadków powodem do zmartwień, chyba że występuje wraz ze skurczami i bólami w podbrzuszu – wówczas istnieje ryzyko poronienia.

Antykoncepcja doustna i wkładka domaciczna

Plamienie pojawiające się w pierwszych trzech miesiącach stosowania doustnej antykoncepcji jest dość powszechnym zjawiskiem. Nie oznacza ono wcale, że tabletka nie działa albo jest nieodpowiednia, nie powinnyśmy zatem od razu odstawiać leków i szukać innych rozwiązań. Inaczej sprawa wygląda, jeśli sytuacja nie unormuje się w ciągu kilku kolejnych miesięcy. Wówczas warto skonsultować się z ginekologiem i porozmawiać o zmianie dawkowania albo wyborze nowego preparatu. U kobiet, które jako metodę antykoncepcji wybrały wkładkę domaciczną, plamienie oznaczać może złe ułożenie spirali lub zmianę jej pozycji.

Nadżerka

Brunatne plamienie lub zwiększona ilość białego śluzu wydostającego się z pochwy to najczęstsze objawy nadżerki. Nadżerka to niewielki ubytek w nabłonku wyścielającym pochwę lub zaczerwienienie wynikające z nadmiernego rozrostu nabłonka gruczołowego. W ponad dziewięćdziesięciu procentach przypadków sytuacja ta nie jest groźna, co nie oznacza jednak, że nadżerkę możemy zaniedbać. Jeśli zostanie u nas zdiagnozowana, lekarz powinien zrobić badania cytologiczne oraz kolposkopię, aby sprawdzić, czy zmiana nie jest początkiem nowotworu. W przypadku prawidłowych wyników badań nadżerek się nie usuwa, jeśli jednak lekarz uzna, że jest ona dla nas potencjalnie niebezpieczna, zaproponuje nam jeden z trzech sposobów usuwania zmiany – zabieg laserowy, elektrokoagulację (inaczej „wypalanie”) lub krioterapię (zamrażanie).

Polipy lub mięśniaki

Mięśniaki i polipy macicy w większości przypadków są niegroźne, a ich zdiagnozowanie nie oznacza, że wkrótce umrzemy na raka. Zarówno jedne jak i drugie są niezłośliwymi zmianami nowotworowymi, które dla bezpieczeństwa lekarz zaleca usunąć. Jednym z objawów takich zmian może być krwiste plamienie międzymiesiączkowe. U pań po menopauzie wszelkie plamienia występujące pół roku po ustaniu miesiączkowania powinny być sygnałem do wizyty kontrolnej u ginekologa, gdyż mogą być one właśnie objawem rosnącego w macicy mięśniaka bądź polipa (osiągających w skrajnych przypadkach wielkość dorodnej pomarańczy!), albo choroby nowotworowej.

Stres i wysiłek

Sporadycznie pojawiające się plamienie w obfitującym w stres okresie życia nie należy do rzadkości i jeśli ustąpi samo, nie manifestując się w kolejnych cyklach, nie powinno nas niepokoić. Duży wysiłek, szczególnie w upał, także może odbić się na naszym zdrowiu i równowadze hormonalnej. Plamienia obserwują niekiedy turystki wyruszające w długie trasy rowerowe w letnią porę lub amatorki wielodniowego chodzenia po górach z plecakiem.

Menopauza

Zarówno w okresie nastoletnim, kiedy organizm zaczyna produkować żeńskie hormony, jak i w trakcie menopauzy (gdy ta produkcja ustaje) zaobserwować możemy pojawienie się między cyklami wydzieliny o nieklarownym kolorze. Jeśli nie odczuwamy bólu w okolicach narządów rodnych, a wydzielina nie jest mocno zabarwiona na czerwono, nie ma powodu do obaw – jest to po prostu reakcja organizmu na zachodzące w nim zmiany hormonalne. Jeśli plamienie występuje już po menopauzie, czyli później niż pół roku po ustaniu regularnego miesiączkowania, powinno zostać jak najszybciej zgłoszone lekarzowi, gdyż może zwiastować rozwój nowotworu.

Plamienie po stosunku

Najbanalniejszą przyczyną plamienia po stosunku jest brak odpowiedniego nawilżenia, co skutkuje obtarciami i powstaniem małych ranek na ściankach pochwy. Gdyby pojawianie się krwistej wydzieliny powtarzało się jednak częściej lub występowało po każdej penetracji, powinnyśmy niezwłocznie udać się do lekarza – plamienie może być związane z infekcją, z rozwojem nadżerki, polipa, mięśniaka, a nawet nowotworu złośliwego narządów rodnych.

Anna Loska Na podst. Aufeminin.fr

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)