UrodaCiało i twarzJakie są rodzaje nakładek na zęby? Poznaj zastosowanie i zalety licówek

Jakie są rodzaje nakładek na zęby? Poznaj zastosowanie i zalety licówek

Zastosowania nakładek na zęby są różnorodne, ponieważ zapewniają biały uśmiech, prawidłowy zgryz oraz w niektórych przypadkach uzupełniają uzębienie. Niezależnie od tego, która nakładka nazębna okaże się idealna dla ciebie, pamiętaj, że musi ona zostać wykonana przez ortodontę. Licówki bez problemu zniwelują wiele problemów związanych z zębami i dziąsłami, ale nie oznacza to, że tym sposobem unikniesz wizyt u stomatologa.

Nakładki na zęby są dopasowywane przez ortodontę.
Nakładki na zęby są dopasowywane przez ortodontę.
Źródło zdjęć: © istockphoto.com
Joanna Kobylańska

03.12.2019 | aktual.: 03.12.2019 12:59

Nakładki na zęby służą estetycznej poprawie jamy ustnej oraz w przypadku korekty zgryzu czy uzębienia. Stanowią alternatywę dla stałych aparatów ortodontycznych oraz zabiegów inwazyjnych. Jeśli chcesz poprawić ogólny wygląd twojego uzębienia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ kupowanie gotowych nakładek na zęby prędzej zaszkodzi niż pomoże.

Nakładki na zęby z porcelany

Porcelanowe nakładki na zęby doskonale wyrównują koloryt zębów, rozjaśniają płytkę, maskują zbyt szerokie przerwy pomiędzy zębami, a także niwelują nieprawidłowe ułożenie zębów. Licówki z porcelany przytwierdzane są do uzębienia przy pomocy specjalnego kleju, ale wiąże się to z wcześniejszym wyleczeniem ewentualnych ubytków, wyczyszczenia kamienia oraz płytki nazębnej. Nim porcelanowe nakładki zostaną przytwierdzone, naturalne zęby muszą być nieco zeszlifowane. Licówki niczym nie różnią się od prawdziwego i zdrowego uzębienia, ale przy tym są bardzo odporne na ścieranie, przebarwienia oraz próchnicę.

Nakładki na zęby wybielające

Kolejnym rodzajem nakładek na zęby są te, których zadaniem jest wybielenie. To nic innego jak specjalne szyny wytworzone przez ortodontę na podstawie wycisku wykonanego w gabinecie stomatologicznym. Nakładki wybielające służą do aplikacji specjalnego żelu, który zawiera w sobie składniki pomagające rozjaśnić płytkę nazębną. Takie szyny nosi się przez około 4 godziny każdego dnia albo zakłada na całą noc. Czas terapii waha się od 2 do 8 tygodni, co nie zawsze może być komfortowe. Laserowy zabieg wybielający trwa zaledwie godzinę, ale nakładki wybielające rekomendowane są ze względu na systematyczną kontrolę całego procesu.

Nakładki na zęby prostujące

Prostujące nakładki na zęby są znacznie wygodniejszą alternatywą aparatów ortodontycznych. Istnieje kilka wariantów podobnych nakładek: szyny z przeźroczystego materiału, które konstruowane są na podstawie wycisku zębów oraz żuchwy. Pacjent otrzymuje trzy komplety szyn o różnych grubościach, które należy nosić po kolei przez jeden tydzień. Druga wersją prostujących nakładek na zęby jest nietypowy aparat z silikonu – należy je nosić przez 22 godziny dziennie przez minimum 2 tygodnie. Oba warianty są skrupulatnie przygotowywane przez stomatologa i ortodontę, aby były dokładnie dobrane do potrzeb pacjenta.

Nakładki na zęby relaksacyjne

Osoby cierpiące na tzw. bruksizm (zgrzytanie zębami) mogą skorzystać ze specjalnych nakładek relaksacyjnych. Przyczyną występowania tego problemu jest nadwrażliwość na stres i napięcie mięśniowe. Bruksizm niestety może doprowadzić do wypadania zębów, ewentualnie ich rozchwianie. Chcąc zapobiec zgrzytaniu, relaksacyjne nakładki pozwolą na stworzenie fizycznej bariery pomiędzy górną a dolną partią zębów. Uniemożliwiają uderzanie zębów o siebie, ich ścieranie, a także zapobiegają powstawaniu nieprawidłowego zgryzu.

Źródło artykułu:WP Kobieta