Jakie wypieki powinny znaleźć się na świątecznym stole?
Poza tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, takimi jak barszcz z uszkami, kutia czy karp, na świątecznym stole nie powinno zabraknąć także wypieków. Jakie ciasta i desery powinny się więc znaleźć na świątecznym stole? Podpowiadamy w poniższym artykule.
03.12.2019 | aktual.: 04.12.2019 14:03
1.Świąteczny piernik
2.Pyszne i pachnące pierniczki
3.Makowiec z pomarańczą
Świąteczny piernik
Do tradycyjnych bożonarodzeniowych wypieków z pewnością można zaliczyć piernik. Wiele osób nie wyobraża sobie wręcz świąt bez charakterystycznego, intensywnego aromatu piernika. W jaki sposób upiec to pyszne ciasto?
Do przygotowania piernika niezbędną będą: 150 g cukru, 150 ml miodu płynnego, 300 g mąki pszennej, 3 jajka, pół szklanki oleju, 3 łyżeczki mieszanki przypraw do piernika, szklanka rodzynek, garść orzechów nerkowca, łyżeczka oczyszczonej sody, a także cukier puder oraz masło i bułka tarta do formy. Nie wolno zapominać również o dobrej jakości formach – od ich odpowiedniej konstrukcji oraz przede wszystkim tworzywa, z którego zostały one wykonane, w pewien sposób zależy sukces przedsięwzięcia. Dlatego też warto zakupić dobrej jakości formy od sprawdzonych producentów, takie jak te dostępne w sklepie internetowym https://www.wonder.pl/.
Pierwszym etapem pieczenia piernika, jest przygotowanie ciasta. W tym celu należy najpierw oddzielić żółtka od białek. Żółtka należy utrzeć z cukrem, w białka ubić na sztywno, aż uzyskamy puszystą masę. Potem do żółtek trzeba dodać mąkę, miód, mieszankę przypraw, sodę oraz olej. Wszystko trzeba dokładnie wymieszać, a na koniec dodać rodzynki, orzechy oraz masę białkową. W tzw. międzyczasie dobrze jest już przygotować odpowiednio piekarnik, czyli rozgrzać go do temperatury 180 stopni Celsjusza, a samą formę nasmarować tłuszczem oraz oprószyć tartą bułką. Powstałe ciasto należy przełożyć do tak przygotowanej formy, a następnie wstawić je na godzinę do piekarnika. Gotowy piernik można podawać obsypany cukrem pudrem.
Pyszne i pachnące pierniczki
Poza piernikiem, polecanym wyrobem na świąteczny stół są również pierniczki. Aby je zrobić, należy przygotować wcześniej: 1 łyżkę miodu, pół szklanki cukru pudru, jajko, 2 szklanki pszennej mąki, łyżeczkę sody oczyszczonej, 2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika, a także 40 g miękkiego masła oraz 25 g świeżych drożdży.
Mąkę pszenną należy wymieszać z cukrem pudrem, piernikową przyprawą oraz sodą. W niewielkim naczyniu (np. rondelku) należy podgrzać na małym ogniu masło z miodem. Powstałą wcześniej masę należy wymieszać z miodem i masłem aż do połączenia, a następnie do tak powstałej mieszanki trzeba dodać drożdże. Całość mieszamy oraz lekko studzimy. Kolejnym krokiem jest dodanie do owej mieszanki jajka oraz suchych składników. Wyrabiamy elastyczne i gładkie ciasto, które następnie należy rozwałkować na wybraną grubość. Jest ona dowolna, ale należy mieć na uwadze, że im ciasto jest grubsze, tym jest bardziej miękkie. Z powstałego ciasta wycinamy foremkami https://www.wonder.pl/c/foremki-do-piernikow wybrane kształty. Całość pieczemy przez ok. 10-15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 190 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że zbyt długie pieczenie sprawi, że pierniczki będą zbyt twarde.
Makowiec z pomarańczą
Kolejnym cieszącym się wielkim powodzeniem ciastem na stole wigilijnym jest makowiec. Istnieje wiele różnych przepisów pozwalających na przygotowanie tego pysznego przysmaku. Poniżej prezentujemy przepis na makowiec z nutą pomarańczową. Jak go przygotować?
Do wykonania ciasta niezbędne są: 40 g drożdży, 4 żółtka, pół kilograma mąki, 250 ml ciepłego mleka, 250 g cukru, 75 g masła roztopionego oraz szczypta soli. Z kolei do przygotowania masy makowej niezbędne są: 300 ml mleka, 300 g maku, 100 g cukru, 100 ml likieru Cointreau, 5 łyżek miodu, 75 g masła, 100 g siekanych laskowych orzechów, 100 g rodzynek suszonych, 2 białka, a także 100 g migdałowych płatków oraz 2 łyżki pomarańczowej skórki. Aby przygotować lukier, niezbędne są natomiast: 3 łyżki soku z cytryny, 3 łyżki likieru Cointreau, 250 g pudru oraz 3 łyżki skórki pomarańczowej (do celów dekoracyjnych).
Najpierw należy przygotować masę makową. W jaki sposób to zrobić? Rozpoczynamy od umycia maku na sitku oraz włożeniu go do miski. Mak należy zalać wrzątkiem i dokładnie wymieszać, a następnie przykryć folią i odstawić na noc. Kolejnego dnia trzeba go przemielić dwukrotnie.
Potem do masła roztopionego w rondelku należy dodać mak, miód, bakalie oraz cukier. Całość trzeba delikatnie podsmażyć, a następnie wlać likier. Kolejnym krokiem jest dodanie do tak powstałej mieszanki skórki pomarańczowej oraz powtórne smażenie całości przez ok. 10 minut, cały czas mieszając. Po wystygnięciu całości, należy do niej dodać ubite białka.
Kolejny etap to przygotowanie drożdżowego ciasta. W czterech łyżkach cukru oraz czterech łyżkach ciepłego mleka należy rozpuścić drożdże i poczekać, aż wyrosną. W drugim, większym garnku, trzeba rozpuścić masło i połączyć je z solą, cukrem, mlekiem, drożdżami, żółtkami oraz mąką. Całość trzeba wyrobić łyżką drewnianą i pozostawić na ok. godzinę. Następnie ciasto trzeba podzielić na dwie części i każdą z nich zagniatać oraz wałkować na prostokąt. Należy rozłożyć na nim połowę masy makowej oraz delikatnie zwinąć je w rulon. Całość trzeba piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez ok. 50 minut.
Celem przygotowania likieru, należy wszystkie niezbędne składniki dokładnie wymieszać, a następnie mieszanką posmarować jeszcze ciepłe ciasto.