Blisko ludziJerzego Dobrowolskiego zniszczył alkohol. Aktor zmarł przedwcześnie, żona walczyła o niego do końca

Jerzego Dobrowolskiego zniszczył alkohol. Aktor zmarł przedwcześnie, żona walczyła o niego do końca

Hydrozagadka
Hydrozagadka
Źródło zdjęć: © East News

11.08.2021 11:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jerzy Dobrowolski był ceniony w środowisku aktorskim za błyskotliwe żarty i talent. Cenzura odebrała jednak artyście możliwość ekspresji, praca kabareciarza stawała się dla niego coraz trudniejsza. Frustracja doprowadziła aktora do tego, że topił smutki i rozczarowania w kieliszku.

Jerzy Dobrowolski to gwiazdor takich filmów jak "Poszukiwany, poszukiwana", "Rejs". Jego kariera aktorska nabrała rozpędu, gdy w 1954 roku zagrał w telewizyjnym spektaklu "Balladyna". W późniejszym czasie pojawił się między innymi w filmie fabularnym "Paryż — Warszawa bez wizy", w filmie "Hydrozagadka" oraz w kultowym serialu telewizyjnym "Czterdziestolatek".

Nałóg zniszczył im życie

Jerzy Dobrowolski był człowiekiem, który pozytywnie odbierał rzeczywistość. Jego występy sceniczne umacniały wizerunek wesołka. Nie stronił od imprez branżowych, był bardzo towarzyski, a talent, cięta riposta i błyskotliwość sprawiały, że porywał serca widzów. Kabareciarz dzięki swojej inteligencji znajdował sposoby, jak umiejętnie dopiec władzy. Jego projekty wzbudzały aplauz i uznanie społeczeństwa, nie podobały się oczywiście cenzurze, która skrupulatnie usuwała jego skecze. To doprowadziło gwiazdora na skraj załamania.

Jerzy Dobrowolski frustrację wywołaną przez tę sytuację i smutek topił w alkoholu. Kiedy rodzina zorientowała się, jak duży ma problem, było za późno. Nałóg całkowicie go pochłonął. Niestety zniszczył również życie ukochanej żonie. Ta walczyła o niego do końca.

Jolanta Zykun przestała grać

Wybranką aktora była Jolanta Zykun, ceniona aktorka PRL. Ich miłość miała wiele zakrętów. Po pierwsze, kiedy zakochali się w sobie, aktor był jeszcze żonaty. Zykun nie chciała być kochanką, nie preferowała takiego układu. Dobrowolski dla niej rozwiódł się z żoną i szybko oświadczył się nowej miłości.

W tym związku szybko pojawiły się dzieci. Kiedy choroba alkoholowa dała o sobie mocno znać, nawet rodzina nie była w stanie powstrzymać aktora przed upadkiem. Choć Zykun zagroziła mu odejściem ten dalej pił. Szalę goryczy przelała groźba rozwodu. Wówczas aktor poszedł na odwyk. Terapia nie pomogła w walce z alkoholem. Zaczął znowu pić. Jerzy Dobrowolski zmarł 17 lipca 1987 roku na uchyłkowe zapalenie jelita grubego. Żona wyprawiła mu pogrzeb dokładnie taki, jakiego sobie życzył. Jolanta Zykun wyznała, ze pochówek jej męża kosztował ją fortunę. Jerzy Dobrowolski został pochowany leżąc na boku, z poduszką pod głową oraz w kurtce i swoich ulubionych sztruksowych spodniach – podaje Interia.

Po śmierci Jerzego Zykun całkowicie zrezygnowała z kontynuowania kariery, poświęciła się rodzinie. Choć miała wiele propozycji pracy, w walce z nałogiem męża szczególną opieką obdarzyła dzieci.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także