Blisko ludziJeśli zauważysz to na piersi, natychmiast reaguj. To może być symptom raka

Jeśli zauważysz to na piersi, natychmiast reaguj. To może być symptom raka

Lekarze od lat apelują, byśmy zwracali większą uwagę na wygląd naszych piersi. Okazuje się, że to, co wydaje nam się normalne, może być symptomem śmiertelnej choroby. Jedną z oznak nowotworu może być niewielki guzek.

Jeśli zauważysz to na piersi, natychmiast reaguj. To może być symptom raka
Źródło zdjęć: © 123RF
Lidia Pustelnik

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, z tego, że rak piersi może zaatakować nie tylko kobiety. W bardzo rzadkich przypadkach jest diagnozowany również u mężczyzn. U obu płci jednym z wczesnych oznak raka jest guzek lub wyczuwalne zgrubienie w piersi. Innym, który powinien nas od razu zaalarmować – guzek pod pachą.

Poza tym, z uwagi na różnice anatomiczne, symptomy raka u kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Kobiety powinny zwrócić uwagę na zmiany wielkości i kształtu sutków, a także krwawienie bądź wydzielina z nich. Niepokojące są również wszelkie zmiany skórne na piersiach, nawet na niewielkim obszarze. Co więcej, powinnyśmy zwrócić uwagę na to, czy odczuwamy niewyjaśnione swędzenie pod pachą, albo gdy żyły w okolicach piersi są powiększone. Innym symptomem jest zmiana rozmiaru jednej z piersi.

W przypadku mężczyzn, u których również może dojść do rozwinięcia się nowotworu w klatce piersiowej, najczęściej spotykanym objawem tej choroby jest twardy guzek – nie przemieszczający się i bezbolesny. Innym objawem jest wklęśnięcie sutka, a także wysypka dokoła niego, która nie znika. Czasami oznaką nowotworu jest też zaczerwienienie lub stwardnienie skóry.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Jest to najczęstszy nowotwór atakujący kobiety – szacuje się, że z obecnie żyjących, co 14 Polska będzie musiała się z nim zmierzyć. Warto dać sobie szansę na zdrowie i nie zapominać o regularnych badaniach.

Zobacz też: Jak zapobiec dużej umieralności z powodu raka piersi?

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowierakrak piersi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (63)