Jest widywany w Polsce. Nie wykonuj przy nim gwałtownych ruchów
Z wyglądu i zachowania przypomina kolibra, jednak jest od niego znacznie mniejszy. W Polsce pojawia się dopiero w maju i w czerwcu, ponieważ nie jest w stanie przetrwać u nas srogiej zimy. Fruczak gołąbek to wyjątkowy okaz, który jest motylem i ćmą w jednym. Jeśli chcesz mu się uważnie przyjrzeć - zachowaj spokój. Jest bardzo płochliwy.
Wiosną do Polski powraca wiele wyjątkowych zwierząt, które możemy spotkać jedynie wtedy, kiedy jest u nas ciepło. Jednym z nich jest fruczak gołąbek, motyl z rodziny zawisakowatych, który przylatuje do Polski z południa Europy w maju i w czerwcu. Przypominający kolibra, jest nazywany "polską wersją" tego egzotycznego ptaka.
Jak wygląda fruczak gołąbek?
Bardzo ciekawie ubarwiony, z żółtawymi plamki na samym środku ciała, fruczak gołąbek ma ok. 3-4 cm długości. Jak na motyla przystało, posiada dwie pary skrzydeł o rozpiętości 4-5 (nawet do 7) cm, którymi potrafi bardzo szybko poruszać. Jak szybko?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fruczak gołąbek jest nazywany mistrzem latania. To jeden z najszybciej poruszających się motyli, który przemieszcza się z prędkością powyżej 50 km/h. Jego skrzydła wykonują ruchy o częstotliwości aż 5 tys. uderzeń na minutę, czyli ponad 80 na sekundę.
Choć mówi się, że jest połączeniem ćmy i motyla, nie zachowuje się jak ćma. "Polski koliber" nie jest z pewnością wielbicielem nocnych wojaży. Woli za to odwiedzanie kwiatów w dzień, gdy spija nektar za pomocą ssawki.
Gdzie spotkać fruczaka gołąbka?
Parki, ogrody oraz balkony to miejsca, w których późną wiosną i latem możemy spotkać fruczaka gołąbka. Gdzie pojawia się najczęściej? Tam, gdzie są jego ulubione kwiaty - pelargonie, petunie, maciejki czy malwy. Przyciągają go rośliny z dużymi kielichami i sporą ilością nektaru.
Fruczak gołąbek nie stwarza zagrożenia dla człowieka. Trzeba natomiast uważać, aby go nie wystraszyć. Ma bardzo dobry wzrok, dzięki któremu szybko reaguje na zmiany w otoczeniu. Jeżeli chcemy go zobaczyć z bliska, musimy podejść powoli i ostrożnie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.