Jesteś w ciąży? Oto, co robić, a czego powinnaś unikać w tym okresie
Spodziewasz się dziecka? Przed Tobą długi okres, który wiąże się nie tylko z wieloma dolegliwościami, ale i wyrzeczeniami. Jeżeli chcesz zadbać o siebie i potomstwo, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Dowiedz się, o czym powinnaś koniecznie pamiętać i sprawdź, co jest bezwzględnie zakazane w tym okresie.
08.09.2017 | aktual.: 08.09.2017 16:56
Chociaż mówi się, że ciąża to nie choroba, w trakcie jej trwania warto wykazać się zdrowym rozsądkiem. Korzystając z poniższych wskazówek dowiesz się, co jest polecane w tym okresie, a czego trzeba unikać. Dzięki temu okres 40 tygodni powinien przebiec bez żadnych komplikacji.
Suplementuj kwas foliowy od pierwszego tygodnia ciąży
Lekarze zalecają suplementację kwasu foliowego już na etapie planowana potomstwa lub jak najszybciej po ustaleniu, czy jesteś w ciąży. Kwas foliowy odgrywa istotną rolę – zmniejsza ryzyko wielu nieprawidłowości rozwojowych u dziecka, w tym wady cewy nerwowej oraz rozszczepu kręgosłupa.
Niewskazane dźwiganie ciężarów oraz uprawianie sportów urazowych
Jeżeli do tej pory ćwiczyłaś na siłowni, na czas ciąży należy zrezygnować z tej formy aktywności. Podnoszenie ciężarów nie jest wskazane – zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciążowy, zwiększa się wówczas ryzyko poronienia w pierwszych tygodniach ciąży.
Nie jest wskazane również uprawianie sportów urazowych, np. jazdy na rowerze, jazdy konnej. Taka forma aktywności zwiększa możliwość upadku, a co za tym idzie – poronienia (w pierwszym trymestrze ciąży) lub przedwczesnego porodu (pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze).
Łagodne formy aktywności fizycznej mile widziane
Mimo że niektóre sporty są zabronione, nadal możesz być kobietą aktywną. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać nordic walking, pływać (od połowy ciąży wyłącznie na plecach) czy uczestniczyć w zajęciach aerobiku dla kobiet w ciąży. Świetnie sprawdzają się także spacery.
Aktywność fizyczna – jeśli ciąża nie jest zagrożona – jest wskazana. Wykazuje dobroczynny wpływ, zapobiegając m.in. zaparciom, hemoroidom, a nawet bólom pleców. Zanim jednak zdecydujesz się na jej konkretną formę, skonsultuj się z lekarzem.
Nie wszystkie zabiegi kosmetyczne są dozwolone
Kobiety w ciąży jak najbardziej mogą korzystać z zabiegów kosmetycznych, ale... z pewnymi zastrzeżeniami. Niezależnie od tego, który etap wskazuje kalendarz ciążowy, należy zrezygnować z aromaterapii i masażu olejkami. Zawarte w niektórych olejkach substancje mogą zwiększać ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu. Szczególnie zabronione są olejki: lawendowy, bazyliowy, majerankowy czy z owoców jałowca.
Nie są wskazane również zabiegi pielęgnacyjne na ciało: wyszczuplające, antycellulitowe. Nie należy poddawać się depilacji laserowej ani zabiegom z wykorzystaniem ultradźwięków.
Możesz natomiast poddać się depilacji cukrowej, wykonać manicure i pedicure. Dozwolone są również delikatne zabiegi oczyszczające i regenerujące skórę twarzy. Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z konkretnego zabiegu, upewnij się o braku przeciwwskazań.
Unikaj gorących kąpieli
Jeżeli do tej pory uwielbiałaś relaks w wannie pełnej gorącej wody, musisz przyzwyczaić się do szybkich pryszniców. Gorące kąpiele nie są wskazane, jeśli temperatura wody przekracza 38,5 st. C. Zwiększa to bowiem ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu – w zależności od aktualnego tygodnia ciąży.
Tego nie możesz spożywać w ciąży
Ciąża jest okresem, w którym powinnaś zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Dostarczając organizmowi cennych składników odżywczych, wspierasz prawidłowy rozwój płodu. Chociaż nie istnieją tutaj większe ograniczenia, należy pamiętać o produktach szczególnie zakazanych w ciąży.
- Alkohol – jego spożywanie nawet w najmniejszych ilościach może zwiększać ryzyko płodowego zespołu alkoholowego (FAS), dlatego zaleca się całkowitą abstynencję;
- Surowe mięso i ryby – jego spożywanie może powodować toksoplazmozę czy listeriozę. Są to choroby, które prowadzą do uszkodzenia układu nerwowego rozwijającego się płodu oraz do przedwczesnego porodu;
- Niepasteryzowany nabiał i sery pleśniowe – z uwagi na ich wątpliwą czystość mikrobiologiczną.
Ponadto w okresie ciąży należy zrezygnować ze spożywania: surowych lub niedogotowanych jajek, miękkich serów dojrzewających na bazie mleka niepasteryzowanego, owoców morza, słodzików (nie zostały zbadane pod kątem szkodliwości dla płodu). Nie jest wskazane również spożywanie żywności wysoko przetworzonej z uwagi na obecność sporej ilości konserwantów.
Należy unikać spożywania kawy w nadmiernych ilościach. Zawiera ona bowiem kofeinę, a jednocześnie utrudnia przyswajanie żelaza. W ciąży występuje większe ryzyko anemii z powodu większego zapotrzebowania na żelazo.
Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce
Będąc w ciąży, zaleca się unikania nadmiernej ekspozycji na słońce. Opalanie się (także korzystanie z solarium) może powodować przebarwienia. Ich powstawanie związane jest z dużą aktywnością hormonów.
Wychodząc na słońce, należy unikać bezpośredniej ekspozycji (lepiej ukryć się w cieniu). Należy również pamiętać o stosowaniu kremów z odpowiednio wysokim filtrem UV.
Jeżeli jesteś w ciąży i nie wiesz, co jest dozwolone a co niewskazane, zawsze konsultuj się z ginekologiem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wykonywane przez Ciebie czynności nie zagrożą dziecku.