Już teraz podlej tym wywarem. Grudnik będzie kwitł do świąt

Grudnik, znany jako zimowy kaktus, zachwyca swoim kwitnieniem. Jednak klucz do jego piękna leży w letniej pielęgnacji. Dowiedz się, jak właściwie dbać o tę roślinę w sierpniu i wrześniu, by cieszyć się spektakularnym rozkwitem w okresie Bożego Narodzenia.

Jak pielęgnować grudnika?
Jak pielęgnować grudnika?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | BOY_ANUPONG

11.08.2024 | aktual.: 11.08.2024 16:59

Grudnik, mimo że kojarzy się głównie z zimową scenerią, wymaga troskliwej opieki przez cały rok. Szczególnie ważne są miesiące poprzedzające jego kwitnienie - sierpień i wrzesień. To właśnie wtedy roślina gromadzi siły i składniki odżywcze niezbędne do wypuszczenia bujnych kwiatów w okresie świątecznym.

Odpowiednie nawożenie w tym czasie może znacząco wpłynąć na intensywność i długość kwitnienia grudnika. Wbrew pozorom, ta niepozorna roślina ma specyficzne wymagania, których spełnienie zaowocuje prawdzią eksplozją kolorów zimą. Sprawdź, jak zadbać o grudnika latem, by zimą stał się prawdziwą ozdobą domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalny nawóz dla grudnika

Późne lato to idealny moment, by rozpocząć intensywne odżywianie grudnika. W sierpniu i wrześniu można ograniczyć podlewanie, skupiając się na dostarczaniu roślinie odpowiednich składników odżywczych. Sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie nawozu do pomidorów, bogatego w składniki stymulujące kwitnienie. Pamiętajmy jednak, by stosować go z umiarem - nie częściej niż raz w tygodniu.

Warto również sięgnąć po naturalne metody nawożenia. Doskonałym rozwiązaniem jest domowa odżywka ze skórek bananów, która dostarcza roślinie cennego azotu i potasu. Przygotowanie takiego wywaru jest proste: wystarczy zalać skórki ciepłą wodą, odstawić na dobę w chłodne i ciemne miejsce, a następnie rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Taki naturalny nawóz stosujemy raz na trzy tygodnie, aż do zakończenia kwitnienia.

Kiedy i jak pielęgnować grudnik?

Aby zapewnić grudnikowi optymalne warunki do zimowego rozkwitu, warto trzymać się określonego harmonogramu pielęgnacji. Po okresie intensywnego nawożenia w sierpniu i wrześniu należy stopniowo zmniejszać częstotliwość podlewania i nawożenia wraz z nadejściem jesieni. To sygnał dla rośliny, że pora przygotować się do kwitnienia.

Zimą, gdy grudnik zachwyca nas swoimi kwiatami, ograniczamy pielęgnację do minimum, dbając jedynie o umiarkowane podlewanie. Po zakończeniu kwitnienia całkowicie zaprzestajemy nawożenia, dając roślinie czas na regenerację. Cykl pielęgnacji rozpoczynamy na nowo wczesną wiosną, delikatnie wznawiając nawożenie, by przygotować grudnik na kolejny sezon bujnego rozkwitu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)