Kaczyński wyciął ją z listy PiS. Tak chciała się zemścić

Małgorzata Janowska poniosła klęskę w wyborach
Małgorzata Janowska poniosła klęskę w wyborach

17.10.2023 09:38, aktual.: 17.10.2023 10:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Małgorzata Janowska nie zasiądzie w Senacie. W wyborach parlamentarnych startowała w okręgu nr 28, który obejmuje m.in. Bełchatów oraz Piotrków Trybunalski. Wcześniej została z usunięta z listy do Sejmu przez Jarosława Kaczyńskiego. Start do Senatu miał być jej zemstą.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już dane ze 100 proc. obwodów. Najwięcej głosów w wyborach do Senatu w okręgu nr 28 otrzymał kandydat PiS - Wiesław Dobkowski (87 843 głosy). Marek Mazur z Trzeciej Drogi, w ramach Paktu Senackiego, otrzymał 74 636 głosów, zaś Małgorzata Janowska z Polska Jest Jedna otrzymała zaledwie 16 001 głosów.

Jarosław Kaczyński, pamiętając zniewagę, jakiej dopuściła się dwa lata temu Janowska, odchodząc z PiS, wyciął posłankę z listy kandydatów PiS do Sejmu. Ta w odwecie postanowiła wystartować w tegorocznych wyborach do Senatu, stając się rywalką dla kandydata partii, do której wcześniej należała.

Odeszła z PiS. Wróciła, gdy otrzymała stanowisko

Małgorzacie Janowskiej najbliższy jest powiat bełchatowski. To właśnie w Elektrowni Bełchatów w 2021 roku objęła stanowisko dyrektora ekonomiczno-finansowego. Zakład należy do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która jest kontrolowana przez Skarb Państwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Posłanka otrzymała posadę po tym, gdy najpierw odeszła z partii razem z dwoma innymi posłami, sprawiając, że rząd PiS stracił większość w Sejmie. Wcześniej Janowska bezskutecznie ubiegała się o to, by doszło do zmian administracyjnych w woj. łódzkim.

Kaczyński skusił wówczas posłankę dyrektorską posadą. Ta przystała na warunki i wróciła do PiS. Prezes jednak nie zapomniał o jej politycznej zdradzie.

Usunął ją z listy. Postanowiła działać

Na początku września 2023 roku Jarosław Kaczyński postanowił rozprawić się ze zdrajcami partii. Sytuacja odbiła się również na Janowskiej, którą prezes partii skreślił z listy do Sejmu. Janowska zaczęła od razu działać i zbierać podpisy, aby kandydować w wyborach do Senatu. Ostatecznie wystartowała z komitetu Polska Jest Jedna. Niestety, zemsta się nie udała - Janowska nie uzyskała wystarczającej liczby głosów, by zasiąść w Senacie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (94)