Kawa rozpuszczalna - czy jest szkodliwa? Skład, właściwości, działanie
Kawa rozpuszczalna to prosty i niezwykle popularny napój. Trudno się zresztą dziwić, bowiem jest szybka w przygotowaniu i często tańsza od zwykłej kawy. Dużo mówi się jednak o wpływie kawy rozpuszczalnej na zdrowie oraz zawartych w niej substancjach, które mogą nam zaszkodzić. Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
04.10.2018 | aktual.: 19.11.2018 14:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym jest kawa rozpuszczalna?
Kawa rozpuszczalna to ekstrakt wytwarzany z ziaren kawy, które są poddawane wypaleniu, dokładnemu rozdrobnieniu i przepuszczeniu przez gorącą wodę pod wysokim ciśnieniem. Najczęściej występuje ona w formie proszku lub granulatu, co zapewnia jej cenione przez konsumentów walory smakowe i oczywiście łatwość w przygotowaniu. Można ją pić zarówno jako napój gorący, jak i schłodzony bądź mrożony.
Do popularyzacji kawy rozpuszczalnej doszło jeszcze za czasów I wojny światowej, gdy szukano sposobu na ułatwienie i przyspieszenie procesu parzenia tradycyjnej kawy. Szybko okazało się, że kawa rozpuszczalna jest dla żołnierzy oszczędnością wysiłku i czasu, a wkrótce dotarła ona także do pozostałych krajów, ułatwiając tym samym życie wszystkim miłośnikom tego napoju. Kawa rozpuszczalna cieszy się sporą popularnością także w Polsce, a jej sprzedaż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co zachęca producentów do wprowadzania na rynek kolejnych nowości.
Jaki jest skład kawy rozpuszczalnej?
Skład kawy rozpuszczalnej wbrew pozorom nie odbiega znacząco od swojego klasycznego pierwowzoru. Kawa rozpuszczalna, podobnie jak jej tradycyjna forma, zawiera silne przeciwutleniacze i substancje korzystne dla organizmu, takie jak chociażby wapń, magnez czy cynk. Co więcej, może ona wpływać pozytywnie na naszą kondycję psychiczną, poprawiać zdolność do skupienia uwagi oraz zapobiegać powstawaniu cukrzycy typu 2.
Sproszkowana kawa rozpuszczalna zawiera także kofeinę, czyli najpopularniejszy stymulator do pobudzenia naszego organizmu do pracy, jednak w nieco mniejszej ilości niż jej tradycyjny odpowiednik. Jedna filiżanka kawy rozpuszczalnej ma co prawda zaledwie 4 kcal, jednak w jej składzie znajdziemy około 40-50 mg mniej kofeiny niż w przypaku zwykłej kawy, dlatego będzie ona działać na nasz organizm odpowiednio słabiej, lecz przez to także łagodniej.
Czy kawa rozpuszczalna szkodzi?
O szkodliwości kawy rozpuszczalnej mówi się od dawna, jednak stosowana rozważnie nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego organizmu. Należy jednak wiedzieć, że ten popularny napój zawiera w swoim składzie akrylamid, związek potencjalnie rakotwórczy, którego znajdziemy w kawie rozpuszczalnej aż kilka razy więcej niż w przypadku tradycyjnej kawy. Przyjmowanie tego związku w dużych ilościach może zwiększać ryzyko raka i negatywnie wpływać na układ nerwowy.
Źródłem obaw dla miłośników kawy rozpuszczalnej może być też zawarty w niej kwas szczawiowy, który w połączeniu z metalami potrafi być dla naszego organizmu toksyczny. Czy oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z kawy rozpuszczalnej? Niekoniecznie – wszystko jest kwestią umiaru, a sama kawa rozpuszczalna, pita w granicach rozsądku, nie jest w stanie nam poważnie zaszkodzić. Należy jednak uważać, aby w miarę możliwości nie łączyć jej z innymi źródłami akrylamidu.