GwiazdyKolejny lockdown uczczony grafiką. Matylda Damięcka nie zwalnia tempa

Kolejny lockdown uczczony grafiką. Matylda Damięcka nie zwalnia tempa

Matylda Damięcka po raz kolejny zaskoczyła grafiką.
Matylda Damięcka po raz kolejny zaskoczyła grafiką.
Źródło zdjęć: © AKPA

19.03.2021 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Słynne grafiki Matyldy Damięckiej nie szokują tak, jak kiedyś. Artystka przyzwyczaiła nas do tego, że celnie komentuje rzeczywistość w prosty sposób i nie zapomina przy tym o ripoście. Gorzka refleksja, smutne przemyślenia to charakterystyczne cechy ilustracji prezentowanych przez Damięcką.

Wprowadzenie kolejnych obostrzeń i nałożenie następnego ogólnokrajowego lockdownu, niestety nie wpływa pozytywnie na nastroje w kraju. Wiele osób ma już dosyć ograniczeń, a zbliżające się święta wcale nie nastrajają – wciąż grozi nam widmo następnych zmian. Po raz kolejny sprawę skomentowała Matylda Damięcka.

Lockdown ujęty w grafikę

Już od 20 marca wchodzi w życie kolejny lockdown rozciągnięty na całą Polskę. Wprowadzone zmiany dotyczą obostrzeń związanych bezpośrednio z pandemią. Decyzja o zamknięciu kraju spowodowana została nagłym wzrostem zachorowań rodaków na COVID-19.

Ponowny lockdown świadczy o tym, że wciąż jesteśmy zagrożeni, a stosowanie się do noszenia maseczek i ogólnie pojętej ochrony osobistej nie przynosi rezultatu. Także szczepienia pozostają problematyczne, ponieważ co rusz dowiadujemy się o nowych problemach przy konkretnych szczepionkach. Wprowadzenie radykalnych działań tuż przed Wielkanocą okazało się pretekstem dla Damięckiej.

Ilustracje proponowane przez artystkę odnoszą się bezpośrednio do sytuacji w kraju. W piątek 19 marca w ostatni dzień przed zamknięciem, Damięcka dosadnie skwitowała zaistniały stan w kraju. Zamieściła rysunek zniszczonej maseczki chirurgicznej, a całość podpisała: "Rok. Mijają dni, miesiące, mija rok...".

Maseczka nie jest tylko zniszczona, ale także posiada skreślone kreski symbolizujące odliczanie czasu oraz błyskawicę ze Strajku Kobiet. Tym sposobem graficzka dobitnie scharakteryzowała ostatni rok, w którym panował strach, ból, odliczanie, a także miały miejsce strajki i walka o prawa.

Choć Damięcka przekazała dokładnie to, co rzeczywiście dzieje się w kraju, reakcja internautów świadczy o tym, że działania rządu przypominają chocholi taniec. "Brakuje reakcji: tak bardzo mi przykro", "Wygląda jak plakat horroru", "Wspaniałe. Jako sztuka. Bo w rzeczywistości nic pięknego", "Jedno zdjęcie... tyle słów", "Przed nami kolejny, bo przecież wciąż nie wiedzą, nie umieją, bo wciąż jeszcze się tli...", "Smutnowato mi".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (139)
Zobacz także