Konflikty - pozytywna perspektywa!
Konflikty istniały od zawsze, są częścią naszego życia. Są nieuchronne i nie można ich uniknąć. Wszędzie tam, gdzie ludzie wchodzą ze sobą w interakcje – w rodzinie, szkole, pracy, urzędach czy sklepach, potencjalnie może dochodzić do sytuacji konfliktowych. Żona chce pojechać na urlop do Grecji, o czym marzy już od trzech lat. Jej partner ma jednak inne plany...
14.09.2010 | aktual.: 15.09.2010 12:33
Konflikty istniały od zawsze, są częścią naszego życia. Są nieuchronne i nie można ich uniknąć. Wszędzie tam, gdzie ludzie wchodzą ze sobą w interakcje – w rodzinie, szkole, pracy, urzędach czy sklepach, potencjalnie może dochodzić do sytuacji konfliktowych. Żona chce pojechać na urlop do Grecji, o czym marzy już od trzech lat. Jej partner ma jednak inne plany...
Mąż w tym roku chciałby jej wreszcie pokazać Beskid Niski, gdyż dotąd godził się na jej propozycje letniego wypoczynku. Tego lata mogą wyjechać razem tylko na dwa tygodnie. Nie uda im się zrealizować tych dwóch pomysłów, więc każde z nich forsuje swoją wersję.
Dyrektor firmy przed kierownikiem zespołu stawia dużo zadań krótkoterminowych, a z drugiej strony pracownicy chcą się dokształcać i pragną uczestniczyć w szkoleniach. Kierownik nie może sobie pozwolić na wyłączanie członków zespołu z prac bieżących. Ich potrzeby rozwoju interpretuje jako brak zaangażowania w pracę. Oni z kolei nie znajdują motywacji do pracy i nie przykładają się do niej, gdyż mają poczucie, że szef ich nie docenia.
Mateusz nie chce uczestniczyć w lekcjach gry na pianinie, do których zmuszają go rodzice. Ojciec Mateusza jest muzykiem i chciałby, aby syn dalej kształcił się w tym kierunku. Mateusz, który kocha informatykę, wolałby ten czas spędzać na kursach komputerowych.
Wszędzie tam, gdzie ścierają się różne postawy, poglądy, opinie, cele, koncepcje, potrzeby, wartości, interesy, czy wzorce osobowe - istnieje prawdopodobieństwo powstawania konfliktów. Konfliktem jest taka sytuacja, w której realizacja jednych potrzeb utrudnia bądź uniemożliwia realizację innych, więc strony podejmują działania, aby tę sytuację zmienić.
Stereotypowo konflikty postrzegane są negatywnie - jako zablokowanie harmonijnej współpracy. Na ogół kojarzą się źle, co prowadzi do ich unikania, albo eliminacji. Aby ich nie doświadczać, stosujemy przeróżne strategie: zaprzeczamy ich istnieniu, przemilczamy, udajemy, że nic się nie stało, ustępujemy, rezygnujemy z zaspokojenia swoich potrzeb.
POLECAMY: * Wybierz urodzinowe logo WP!*
Tymczasem konflikt posiada w sobie ogromny potencjał. Jest szansą głębszego poznania samego siebie, drugiej strony i zrozumienia sytuacji spornej. Jest też motorem działania, zmian, postępu. Nie sposób wyobrazić sobie rozwoju cywilizacji bez konfliktów. To właśnie próba pogodzenia sprzecznych interesów, opinii, idei, potrzeb stanowi źródło powstawania nowych twórczych pomysłów, kreatywnych rozwiązań.
Konflikt postrzegany przez jego uczestników jako wspólny problem do rozwiązania pozwala prowadzić dialog w atmosferze wzajemnego szacunku i życzliwości, doskonalić sztukę negocjacji nastawionych na współpracę. I wreszcie - świadomie w ten sposób prowadzony - pozwala na osiągnięcie porozumienia uwzględniającego potrzeby i interesy wszystkich stron sporu.
Konflikt jest też okazją, aby wypracować nowe, lepsze sposoby komunikowania się. Pozwala zobaczyć, jakie błędy popełniamy, co możemy zmienić. Pomaga pokazać własną perspektywę i zrozumieć, jak widzi sytuację sporną druga strona. Służy lepszemu wzajemnemu poznaniu i zrozumieniu. Sprzyja więc budowaniu więzi, umacnianiu relacji.
Konflikty nie zawsze jednak są rozwiązywalne. Znalezienie porozumienia w spornych kwestiach zależy bowiem od zgody i świadomości obydwu stron. Członkowie zespołu nie dojdą do porozumienia z szefem, jeśli ten nie potraktuje ich jak równorzędnego partnera w konflikcie, tylko będzie na nich patrzył z perspektywy swojej nadrzędnej pozycji i widział ich jako swoich podwładnych.
Mateusz nie znajdzie wspólnej płaszczyzny do rozwiązania konfliktu z rodzicami, jeśli oni będą działać z pozycji autorytetu i nie zechcą wysłuchać oraz zrozumieć jego potrzeb. Żona nie znajdzie porozumienia z mężem co do formy spędzenia urlopu, jeśli nie dojdą do tego, że dla obojga wspólne spędzenie czasu, bycie razem, kontakt są najważniejsze. Każdy konflikt przebiega inaczej. Warto jednak zawsze szukać jego rozwiązań - nie walczyć ze sobą, tylko wspólnie zmierzyć się z problemem.
Alicja Krata – mediator; trener; prezes Zarządu Fundacji Mediare: Dialog-Mediacja-Prawo; założycielka Szkoły Miłości, w ramach której prowadzi treningi indywidualne oraz warsztaty dla osób i par, które chcą budować dobre relacje, dialog i współpracę, tworzyć szczęśliwe związki.
POLECAMY: * Wybierz urodzinowe logo WP!*