Metoda "bez kopania" robi furorę. Najnowszy trend wśród działkowców

Przekopywanie ogródka jest długim i żmudnym obowiązkiem, na który decyduje się wielu działkowców. Ale czy faktycznie jest to konieczna czynność? Okazuje się, że obecnie coraz więcej osób stosuje metodę "no dig". Na czym ona polega?

Czy warto przekopywać ogródek?
Czy warto przekopywać ogródek?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Olga Yastremska, New Africa, Africa Studio

13.03.2024 | aktual.: 13.03.2024 16:14

Trendy dotyczą nie tylko mody, ale również ogrodnictwa. Obecnie coraz częściej działkowcy sięgają po ekologiczne metody, które wzmocnią rośliny i im nie zaszkodzą, lecz naturalnie wzmocnią. Jednym z ostatnich patentów stosowanych przez działkowców jest metoda "no dig", która ma zastąpić tradycyjne przekopywanie terenu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy przekopywanie ogrodu wiosną jest konieczne?

Przekopywanie ogrodu to zadanie, które większość ogrodników zna doskonale. Choć może być uciążliwe i czasochłonne, dla wielu jest to nieunikniona czynność. Ale czy naprawdę jest ono niezbędne?

Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że przekopywanie gleby poprawa jej wentylację i odpowiednio ją dotlenia, a rozluźnienie struktury ziemi przyspiesza wzrost i zdrowie roślin. Jednak ostatnio coraz więcej osób zastanawia się, czy to naprawdę konieczne. Coraz popularniejsza staje się metoda "no dig", którą zagraniczni ogrodnicy stosują od lat.

Ogrodnicy coraz chętniej decydują się na metodę "no dig"

Metoda "no dig" to nic innego jak zrezygnowanie z przekopywania gleby. Z języka angielskiego oznacza to po prostu "nie kopać". Jest to powrót do tradycji naszych przodków, którzy bez tej czynności uzyskiwali obfite plony. Czy więc warto co sezon męczyć się z przekopywaniem gleby? 

Według wielu osób czynność ta nie jest konieczna, ponieważ istnieje wiele zalet sposobu "no dig". W glebie żyje wiele organizmów, m.in. dżdżownice, które naturalnie ją użyźniają, a przekopywanie może zniszczyć ich prace. Jeśli więc zdecydujesz się na "no dig", warto wspomóc glebę organicznym materiałem, na przykład kompostem.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
ogródekogródki działkoweziemia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)