UrodaKrem na dzień i krem na noc - czym się różnią?

Krem na dzień i krem na noc - czym się różnią?

Krem na dzień i krem na noc - czym się różnią?
Źródło zdjęć: © iStock.com | macniak
19.07.2018 20:55, aktualizacja: 01.03.2022 13:15

Niezależnie od wieku każda kobieta powinna mieć w swojej kosmetyczce co najmniej dwa typy kremów - na dzień i na noc. Preparaty te różnią się od siebie przede wszystkim składem, a także rolą, która jest im przypisana. Krem na dzień przedłuża trwałość makijażu, a także chroni skórę twarzy przed promieniowaniem słonecznym. Natomiast krem na noc zazwyczaj wykazuje właściwości odżywcze, nawilżające i regenerujące.

Pielęgnacja skóry twarzy

Pielęgnacja skóry twarzy powinna być podzielona na dwie części (na dzień i na noc). Jest to istotne, ponieważ porom dnia przypisywana jest inna funkcja. W dzień najczęściej spędzamy w biegu, dużo mówimy, jemy i nakładamy na twarz makijaż. Z tego powodu kosmetyki na dzień powinny przede wszystkim chronić skórę twarzy przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych (m.in. promieniowania słonecznego)
.

Natomiast noc jest czasem regeneracji - zarówno dla organizmu, jak i dla skóry całego ciała. Podczas snu mięśnie naszej twarzy się rozluźniają, co sprzyja regeneracji skóry i szybkiemu wchłanianiu substancji odżywczych. Dlatego też kosmetyki na noc mają w głównej mierze dostarczać skórze składników o właściwościach regenerujących, nawilżających i odżywiających.

Krem na dzień

Charakterystyczną cechą większości kremów na dzień jest lekka konsystencja, która sprawia, że kosmetyk szybko się wchłania. Jest to motywowane przede wszystkim potrzebami kobiet, które podczas porannej toalety większość rzeczy robią w biegu i potrzebują kosmetyków, które w znaczący sposób ułatwią im codzienną pielęgnację. Ponadto lekka konsystencja kremów na dzień związana jest również z tym, że bardzo często pełnią one funkcję bazy pod makijaż.

Kremy na dzień w swoim składzie zawierają w głównej mierze substancje, których zadaniem jest ochrona skóry przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Jednym z takich składników są filtry UV, które chronią skórę twarzy przed promieniowaniem słonecznym. Oprócz tego w składzie kosmetyków na dzień można odnaleźć: witaminę A, witaminę E, kwasy roślinne, lipidy i flawonoidy. Zadaniem tych składników jest ochrona skóry przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia się skóry.

Krem na noc

Kremy na noc zazwyczaj mają dużo gęstszą konsystencję niż kremy na dzień, co związane jest z ich bogatym i tłustym składem. Formuła kremów na noc wzbogacona jest substancjami o właściwościach nawilżających i regenerujących. Mowa tu głównie o: olejach roślinnych i kwasach owocowych. Wśród zadań, stojących przed kremami na noc można wymienić: regenerację naskórka, wygładzenie zmarszczek, usuwanie przebarwień, łagodzenie objawów trądziku i ujędrnianie skóry. Kremy na noc należy aplikować na twarz codziennie, zaraz po demakijażu.