Blisko ludziZapytał o księdza, który mieszka z gospodynią. Franciszkanie zabrali głos

Zapytał o księdza, który mieszka z gospodynią. Franciszkanie zabrali głos

Franciszkanie opowiedzieli o kontrowersjach wokół relacji księdza i gospodyni
Franciszkanie opowiedzieli o kontrowersjach wokół relacji księdza i gospodyni
Źródło zdjęć: © YouTube

03.10.2022 11:55, aktual.: 03.10.2022 12:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Młodzi bez ślubu nie mogą razem mieszkać. A ksiądz z gospodynią? Czy taka postawa jest moralna?" - pyta duet duchownych z kanału "Bez sloganu". Franciszkanie działający aktywnie w mediach społecznościowych postanowili opowiedzieć o tej konkretnej relacji, która wzbudza wśród niektórych wiernych spore kontrowersje.

Franciszkanie prowadzący filmową serię "Bez Sloganu" poruszyli kwestię podstawy moralnej, według której ksiądz miałby prawo mieszkać z gospodynią pod jednym dachem, zabraniając równocześnie podobnej praktyki nieślubnym parom. Do tej dyskusji zainspirował ich pewien parafianin. Mężczyzna stwierdził, że nie jest pewny, jak naprawdę wygląda relacja księdza i jego gospodyni.

Gospodyni jest po to, aby pomagać

- My zawsze zakładamy dobrą wolę. Dopóki nie wiemy, czy między dwiema osobami jest coś więcej niż "talerz zupy", nie powinniśmy snuć domysłów - stwierdzili franciszkanie. Duchowni podkreślili, że historia internauty pojawiła się tuż po nagraniu o młodych osobach mieszkających ze sobą bez ślubu. Para, o której wspominają, chciała wynająć wspólnie mieszkanie, ale właścicielka lokum nie miała pewności czy powinna się na to zgodzić przez wzgląd na kwestie religii.

- Sami zasugerowali, że poszukują więcej intymności. Nie trzeba wielkiej filozofii, żeby zrozumieć ich intencje - stwierdzili franciszkanie. Inaczej sprawy się mają w przypadku proboszcza i gospodyni. - Ksiądz ślubuje celibat, więc z założenia ta osoba [przyp.red. - gospodyni] jest tylko po to, żeby pomagać - wyjaśnili.

Obowiązek każdego parafianina

Gdyby jednak któryś z parafian zauważył, że domownicy przekraczają wyznaczone granice, powinien niezwłocznie zareagować. - Można pójść z tym bezpośrednio do proboszcza. Macie prawo żądać od niego, aby tę sytuację uregulował, jeśli jest niewłaściwa. Powinniście też zgłosić sprawę do kurii - podkreślili duchowni.

Franciszkanie twierdzą, że obowiązkiem każdego wiernego jest reagowanie na grzechy księdza. - Jeżeli o tym wiecie, jest to sprawa publiczna, a do tego kapłan sprawuje sakramenty, to macie obowiązek poinformować o konkubinacie odpowiednie władze - dodali.

Duchowni poprosili widzów, aby nie doszukiwali się niewłaściwych zachowań u księdza na siłę. Sami mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonują poszczególne parafie w kraju. Z ich obserwacji wynika, że kapłani i gospodynie zachowują się wobec siebie bardzo taktownie. - Wiedzą, że ich relacja może rodzić pewne domysły - podsumowali.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (335)
Zobacz także