FitnessKubeczki menstruacyjne – alternatywa dla tamponów?

Kubeczki menstruacyjne – alternatywa dla tamponów?

Kubeczki menstruacyjne – alternatywa dla tamponów?
Źródło zdjęć: © 123RF
28.05.2018 10:34, aktualizacja: 27.02.2019 21:25

Po jej poradę zgłaszają się tłumy kobiet. Odczarowuje miesiączkę, dobierając mały magiczny silikonowy kubeczek. Rozmowa z Małgorzatą Jackowską-Poloch – pierwszą na świecie cupfitterką, osobą dobierającą kubeczki menstruacyjne.

Magdalena Napierała: Na jednym z portali internetowych kubeczek menstruacyjny został wybrany przez czytelniczki produktem roku – co sprawia, że kobiety tak go pokochały?

Małgorzata Jackowska-Poloch: Wygoda – przede wszystkim. Komfort podczas miesiączki jest nieporównywalny do tego z podpaską czy tamponem.

Czy to znaczy, że wkrótce podpaski i tampony znikną z półek sklepowych?

Na pewno ilość sprzedawanych podpasek znacznie zmaleje. Panie, które wypróbują kubeczek, niezwykle rzadko stwierdzają, że to nie dla nich. Najczęściej jest to euforia połączona z żalem, że tak długo czekały na zmianę. Widać też, że powstają jak grzyby po deszczu nowe marki kubeczków. Lepiej jednak wybierać te, które mają długie doświadczenie.

Obraz
© Materiały prasowe

Część naszych czytelniczek może nawet nie wie, co to jest kubeczek menstruacyjny. Jak by Pani im to wytłumaczyła najprościej?

To silikonowy kubeczek w kształcie małego kieliszka, który zakłada się podobnie jak tampon. Idealnie dopasowuje się do ciała i zbiera krew menstruacyjną. Jest niewyczuwalny i stosuje się go nawet przez 10 lat.

A z czego wykonany jest taki kubeczek i jak należy go używać?

Kubeczki menstruacyjne mogą być wykonane np. z silikonu medycznego lub TPE. Oba te tworzywa są bezpieczne dla organizmu, o ile oczywiście mówimy o medycznej klasie materiału. Zdecydowanie nie polecam kupowania kubeczków z nieznanego źródła, takich chińskich podróbek. Nie mamy wtedy pewności co do bezpieczeństwa materiału. Przed pierwszym użyciem kubeczek trzeba przygotować – wygotować lub zdezynfekować. Podczas miesiączki wystarczy tylko płukać lub myć żelem do kubeczków. Ważne, żeby nie używać mydeł zapachowych, które mogą uszkodzić kubeczek, a także wpływać na florę pochwy.

Czy kubeczki menstruacyjne nadają się dla każdej z nas? Tzn. czy są jakieś przeciwskazania do stosowania?

Kubeczki mogą być używane przez większość kobiet. Można używać ich już od pierwszej miesiączki. Młode dziewczyny, które jeszcze nie współżyły, powinny wybierać kubeczki mniejsze, bardziej miękkie i delikatne.

Nie powinno się używać kubeczka menstruacyjnego w czasie połogu, jeśli kiedyś miałyśmy TSS. W razie wątpliwości zawsze należy poradzić się swojego lekarza.

Czy można sobie zaszkodzić, nieumiejętnie wkładając kubeczek menstruacyjny?

Nieumiejętne zakładanie lub wyjmowanie kubeczka może sprawić dyskomfort, zaboleć. Kobiety jednak szybko uczą się, jak to dobrze robić. Nie mają z tym problemu. Do każdego kubeczka jest dołączona instrukcja, pokazuję także na filmikach, jak to dobrze robić.

Jakie jest ryzyko, że przecieknie? Czy można uprawiać sport?

Bardzo małe. Może się jednak zdarzyć, że kobieta źle wybrała. Najczęstsze błędy to: zakup kubeczka zbyt małego lub nieprawidłowe założenie. Zdarza się też, że kobiety zapominają o nim i wówczas kubeczek się przepełni.

Z kubeczkiem menstruacyjnym oczywiście można uprawiać sport. Zarówno bieganie, fitness, jak i pływanie. Możemy robić to, na co mamy ochotę.

Na rynku powstało już sporo marek kubeczków, czy one się różnią, czy to tylko kwestia ceny?

Cena ma najmniejsze znaczenie. Na przykład dla wielu pań idealne są kubeczki, które kosztują około 50 zł, a dla wielu odpowiednie są droższe, ale cena ma małe znaczenie. Najważniejsze jest to, by pomóc kobiecie zrozumieć jej ciało i dopasować odpowiedni rozmiar. Kubeczki różnych producentów różnią się co do jakości silikonu, wielkości i twardości, sprężystości. Na pewno nie należy też wybierać tych chińskich podróbek. Widziałam przypadki, że takie kubeczki dosłownie pękały w rękach przed założeniem. Nie wiadomo, z czego są wykonane. Nie znam osobiście kobiet zadowolonych z tanich chińskich kubeczków.

Podobno stworzyła pani nowy zawód – cupfitterka.

Tak. Cupfitterka to osoba, która pomaga kobiecie dobrać odpowiedni do jej ciała kubeczek menstruacyjny. Pomaga jej też lepiej zrozumieć ciało. Zauważyłam, że kiedy kobiety porozmawiają ze mną przed zakupem, wówczas są w 99 proc. zadowolone.

Kobiety w Polsce nie znają swojego ciała?

Rzadko która kobieta wie, czym jest i na jakiej jest wysokości jej szyjka macicy oraz jak zmienia się jej ułożenie podczas cyklu. To są proste rzeczy, ale kobiety rzadko to wiedzą. Wystarczy krótka wymiana zdań, by dosłownie uzmysłowić kobiecie to, co się dzieje z jej ciałem w czasie miesiączki. Porada cupfitterki to coś więcej niż tylko dobór kubeczka.

Czyli wybór kubeczka to skomplikowana sprawa?

Nie, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Można też przeczytać blog, który prowadzę lub zapytać innej cupfitterki. Analogicznie jest z brafitterkami. Teoretycznie każda z nas powinna bez problemu dobrać sobie odpowiedni stanik, a jednak, jak pokazują statystyki, większość kobiet ma źle dobrany rozmiar.

Chciałabym więc wybrać sobie kubeczek menstruacyjny. O co mnie Pani zapyta?

O to, czy pani rodziła drogami natury, ile ma pani lat, na jakiej wysokości ma pani szyjkę macicy w czasie miesiączki, ewentualnie czy używała pani tamponów i jak wówczas przebiegała miesiączka. Ważne jest także to, czy uprawia pani sport, czy ma pani problem z hemoroidami, zapaleniami pęcherza lub niedowładem rąk.

To dość intymne pytania...

Tak, ale kobiety nie czują skrępowania, odpowiadając na te pytania. Tłumaczę też wielu paniom, co od czego zależy. Często słyszę, że jest u mnie lepiej niż u ginekologa. Mam wrażenie, że po takiej konsultacji poczucie własnej wartości wielu paniom rośnie.

Jakie kobiety przede wszystkim zgłaszają się do pani?

Przede wszystkim zgłaszają się do mnie sportsmenki oraz kobiety bardzo aktywne, jak też podróżniczki, którym kubeczek menstruacyjny szczególnie się przydaje. Kubeczek menstruacyjny jeździ już z zakonnicami na misje, z himalaistkami na wyprawy czy nawet z badaczkami na biegun. Ale oczywiście zgłaszają się także inne, nie tak aktywne kobiety.

Co by pani chciała poradzić kobietom? Czego nie warto robić?

Kupować pod wpływem emocji i na szybko. Warto najpierw poznać swoje ciało i sprawdzić, jakiego rozmiaru i typu kubeczka potrzebujemy. Pierwszy kontakt z kubeczkiem jest bardzo ważny. Warto się upewnić, czy producent ma doświadczenie w produkcji kubeczków. Jaki zastosował materiał i czy klientki są zadowolone.

Obraz
© Magdalena Napierała

Więcej tekstów na temat zdrowego trybu życia znaleźć można w dwumiesięczniku "Żyj naturalnie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:Żyj naturalnie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (40)
Zobacz także