Kuchnia klasyczna – aranżacje do przytulnego domu
Przytulność i funkcjonalność to główne cechy kuchni klasycznej. Aranżacje bazujące na rozwiązaniach tradycyjnych wnoszą do domu mnóstwo ciepła i zachowują uniwersalny charakter. Cieszą oko przez wiele lat, bo klasyka nigdy nie wychodzi z mody.
11.06.2019 | aktual.: 17.06.2019 12:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kuchnia klasyczna z drewna – aranżacje
W kuchni klasycznej pierwsze skrzypce drewno lub materiały drewnopodobne. To dzięki niemu można uniknąć chłodu charakterystycznego dla nowoczesnych wnętrz. Meble kuchenne z drewna są solidne i trwałe, a przy tym wyróżniają się ciekawą fakturą i oryginalnym rysunkiem powierzchni. Na frontach drewnianych szafek widać usłojenia dodające całemu wystrojowi naturalnego charakteru. Meble mogą być zupełnie gładkie lub zdobione rozmaitymi żłobieniami – wybór jest kwestią gustu.
W aranżacji kuchni klasycznej z drewna można postawić zarówno na ciemną, jak i na jasną kolorystykę, choć ta druga w ostatnich latach jest zdecydowanie bardziej popularna. Do jej największych zalet zalicza się fakt, że nie pomniejsza optycznie przestrzeni, która jest na wagę złota zwłaszcza w małej kuchni. Jasne fronty odbijają światło, co ceni się zwłaszcza w pomieszczeniach z małą liczbą okien.
Kuchnia klasyczna z salonem i jadalnią – aranżacje
Posiadacze zarówno domów, jak i mieszkań coraz częściej stawiają na otwarte przestrzenie i decydują się na połączenie klasycznej kuchni z jadalnią, a nawet z salonem. Taka oszczędność miejsca to bardzo dobry pomysł, jeśli tylko zostanie wykorzystana spójna aranżacja, a nad palnikami zawiśnie porządny okap. Kuchnia klasyczna charakteryzuje się neutralnością, dlatego łatwo ją wkomponować w duże pomieszczenie jako aneks kuchenny.
Przeważają tutaj odcienie brązów, szarości i beżów. Pojawia się także biel w odcieniu kości słoniowej. Stanowana kolorystyka kuchni pozwala na wprowadzenie mocniejszego akcentu w salonie. Styl klasyczny świetnie przełamują meble wypoczynkowe obite tapicerką o intensywnej barwie, np. musztardowej, kobaltowej, szamaragdowej lub nawet czerwonej. Krzesła jadalni mogą mieć kolorowe siedziska, które wprowadzą do klasycznej kuchni powiew fantazji i nowoczesności.
Kuchnia klasyczna z wyspą – aranżacje
W aranżacji kuchni klasycznej zamiast usytuowanego przy ścianie stołu nierzadko pojawia się centralnie położona wyspa, która całkowicie zmienia funkcjonalność przestrzeni. Pod jej blatem znajdują się szafki, do których można się dostać się z każdej strony. Na wyspie kuchennej w stylu klasycznym warto zorganizować przestrzeń roboczą. To idealne miejsce do zamontowania zlewozmywaka. Jeśli blat jest wystarczająco długi, wystarczy postawić przy nim krzesła, by zjeść w kuchni ciepły posiłek bez wynoszenia zastawy do salonu.
Warto pamiętać o tym, że w kuchni klasycznej z wyspą niezmiernie ważną rolę odgrywa oświetlenie. To właśnie nad umieszczonym w centrum blatem powinien zabłysnąć żyrandol. Jeden może jednak okazać się niewystarczający – dwa lub trzy pozwalają w pełni wydobyć urok wyspy kuchennej, która jest nie tylko bardzo praktyczna, ale również niezwykle efektowna.
Kuchnia klasyczna z barkiem – aranżacje
Alternatywą dla wyspy kuchennej w aranżacji kuchni klasycznej stanowi wysoki barek, który zabiera znacznie mniej miejsca, dlatego jest rozwiązaniem preferowanym w blokach i małych domach. Blat takiego barku może wspierać się na niskiej ściance działowej, konstrukcji drewnianej lub cienkich metalowych nogach. Każde z tych rozwiązań idealnie sprawdzi się w kuchni klasycznej. Barek warto wykonać z takiego samego materiału jak blat znajdujący się na szafkach kuchennych.
Do kuchni w stylu klasycznym idealnie pasują wszelkie gatunki kamienia naturalnego, z naciskiem na szlachetny marmur, który ma zwykle bardzo delikatne wybarwienie. Ten drogi materiał wykończeniowy da się zastąpić płytą drewnianą z okleiną imitującą marmurową powierzchnię. Barek do kuchni klasycznej – wbrew pozorom – można zrobić także z połyskującej płyty MDF. Delikatny kontrast z drewnianymi meblami nie musi burzyć koncepcji opartej na tradycyjnych rozwiązaniach, a potrafi zdynamizować wystrój.