Kogo przyłapią, ten zapłaci. Zakazane na grzybobraniu
Ostatnio kapryśna i deszczowa pogoda przyczyniła się do prawdziwego wysypu grzybów w lasach. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie wszędzie można je zbierać. Złamanie zakazu może nas słono kosztować.
Wielu Polaków, szczególnie pod koniec lata, kiedy w lasach zaczynają pojawiać się prawdziwki, kurki i podgrzybki, wybiera się na grzybobranie. Mokra i chłodniejsza pogoda sprzyja wzrostowi grzybów, dlatego grzybiarze już tłumnie ruszyli do lasów. Ważne jednak, aby przestrzegać zasad obowiązujących podczas grzybobrania.
Tam lepiej nie zbierać grzybów
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że grzyby nie mogą być zbierane wszędzie tam, gdzie rosną. W parkach narodowych roślinność oraz grzyby są objęte specjalną ochroną, przez co ich zrywanie jest zabronione. Ta sama zasada dotyczy jagód i innych owoców rosnących w tych obszarach. Złamanie tego zakazu może skutkować karą pieniężną sięgającą nawet 500 zł, jeżeli zostaniemy przyłapani przez patrol straży leśnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzień z Mistrzem. Pia Skrzyszowska: To jest najważniejsze w sporcie
W przypadku parków krajobrazowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Okazuje się, że można w nich zbierać grzyby, o ile dany obszar nie jest jednocześnie rezerwatem przyrody, gdzie każda roślinność jest objęta ścisłą ochroną.
Istnieją również inne miejsca, w których obowiązuje zakaz zbierania grzybów. Są wśród nich części lasów z zakazem wstępu, uprawy do wysokości 4 metrów, drzewostany nasienne, powierzchnie doświadczalne czy ostoje zwierzyny. Zakaz ten dotyczy również terenów wojskowych.
Czytaj też: Rośnie w Polsce. Kto zerwie, ten pożałuje
Nie wiesz, co to za grzyb? Pod żadnym pozorem go nie zrywaj
Wielu Polaków doskonale rozpoznaje poszczególne gatunki grzybów. Zdarza się jednak, że w przypadku niektórych okazów pojawiają się wątpliwości, bowiem mogą być do siebie bardzo podobne.
Tak też jest m.in. z jadalnymi kurkami i trującą lisówką pomarańczową. W przypadku pierwszego gatunku warto zwrócić uwagę na jego trzonek. Powinien on być bowiem bladopomarańczowy. U lisówki jest on z kolei zdecydowanie bardziej pomarańczowy.
Właśnie dlatego należy zbierać tylko te grzyby, które są dobrze znane i wyrośnięte. Warto pamiętać także, by umieszczać je w pojemnikach przepuszczających powietrze, a nie w plastikowych torbach.
Czytaj też: Nigdy ich nie zbieraj. Wiele osób popełnia błąd
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!