Kwiatów będzie zatrzęsienie. Wystarczy, że zrobisz dwie rzeczy

Liście hortensji oklapły? Sprawdź dwie rzeczy
Liście hortensji oklapły? Sprawdź dwie rzeczy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.08.2024 10:28, aktual.: 17.08.2024 10:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hortensje to jedne z piękniejszych kwiatów, które zdobią nasze ogrody. Nie zawsze jednak udaje się je utrzymać w dobrej kondycji. Co zrobić, gdy ich liście oklapły?

Piękne i duże kwiaty hortensji mogą zachwycać przez długi czas. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią pielęgnację. Często zdarza się, że kwiatostany usychają, a liście stają się oklapłe. Nie należy się jednak przejmować, tylko trzeba interweniować.

Liście hortensji oklapły. Co się dzieje?

Jak to zazwyczaj bywa - przyczyn może być wiele. Oklapnięte liście hortensji mogą być symbolem zbyt przesuszonego podłoża. Należy na to zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza w upalne dni. Hortensja lubi obfite i regularne podlewanie. Liście szybko tracą wodę, dlatego należy zadbać o odpowiednią dawkę wody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ale! Nadmiar wody też nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może prowadzić do chorób grzybowych, jak i gnicia korzeni. Jeśli zdiagnozujemy, że ani przesuszenie, ani nadmierne podlewanie nie są problemem, to warto zwrócić uwagę na to, czy hortensja ma odpowiednią ilość składników odżywczych. Wówczas warto zaopatrzyć się w odpowiednie nawozy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że zbyt obfite nawożenie może doprowadzić do spalania korzeni i usychania liści.

Hortensja zwiędła - co robić?

Więdnące liście hortensji to tak naprawdę błahy problem, którego z łatwością można się pozbyć. Jeśli widzisz, że kwiat więdnie albo usychają kwiatostany, zareaguj natychmiast. Szybkie działanie sprawi, że roślina sprawnie odżyje. Dlatego obserwuj roślinę, by poprawnie zdiagnozować problem.

W pierwszym kroku sprawdź, czy hortensja jest odpowiednio podlewana. Jeśli nie, obficie ją podlej, a glebę przykryj warstwą ściółki. Kiedy okaże się, roślina jest przelewana, wymień podłoże rośliny i zadbaj, by kwiat nie był na słońcu.

Uprawa hortensji - o czym pamiętać?

Gdy odpowiednio zidentyfikujesz problem, roślina odżyje na nowo. Pomyśl również o lekkim cięciu - to zawsze świetny sposób na pobudzenia do wzrostu. Zadbaj też o idealne miejsce, w którym kwiat będzie mógł się rozwijać. Hortensje lubią półcień - wtedy kwitną najpiękniej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta