Trwa ładowanie...

Mandat za brak maseczki ochronnej. Ile wynosi kara za niedostosowanie się do restrykcji?

Odkąd wszedł w życie nakaz zakrywania nosa i ust, wiele osób zastanawia się, jaki mandat grozi za brak maseczki ochronnej na twarzy. Choć możesz użyć szalika lub chusty do zasłonięcia twarzy, to nieprzestrzeganie się do tych restrykcji grozi poważnym i konsekwencjami. Mandat za brak maseczki ochronnej to jedno z możliwych rozwiązań, ponieważ istnieje jeszcze inna, równie nieprzyjemna kara pieniężna.

Mandat za brak maseczki ochronnej. Ile wynosi kara za niedostosowanie się do restrykcji?Źródło: Getty Images
dlhpa8f
dlhpa8f

Mandat za brak maseczki ochronnej grozi każdemu, kto nie stosuje się do wprowadzonych zaleceń. Zgodnie z nakazem z 16 kwietnia należy mieć zawsze zaryty nos i usta w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że zarówno na drogach, jak i w miejscach kultu religijnego czy w obiektach handlowych musimy zakrywać twarz. O czym jeszcze pamiętać w związku z nowymi obostrzeniami?

Mandat za brak maseczki – jaka jest wysokość kary?

Pamiętaj, że wybrana przez ciebie maseczka ochronna musi ściśle przylegać do twarzy, aby powietrze nie mogło przedostać się przez szczeliny. Co prawda nie ma na razie oficjalnej informacji na temat tego, jakie czynniki będą wpływać na nakładanie kar pieniężnych, ale najczęściej podaje się, że mandat za brak maseczki może dotyczyć praktycznie każdej możliwości uchybienia. Patrol może wystawić mandat o maksymalnej wartości 500 złotych, lecz w przypadku dostrzeżenia groźnych następstw, policjanci mogą pokierować sprawę do sanepidu. Wówczas kara za brak maseczki ochronnej będzie znacznie dotkliwsza, ponieważ kwota może urosnąć nawet* od 5 do 30 tysięcy złotych*. Zwolniono z obowiązku noszenia maseczek ochronnych m.in. dzieci do lat 4, duchownych sprawujących obrzędy religijne, osoby z problemami z oddychaniem, żołnierzy.

Zobacz także: Wysyp fake newsów nt. koronawirusa. Ekspert radzi, jak szukać prawdziwych informacji w sieci

Mandat za brak maseczki ochronnej – zmiany w obostrzeniach

Już od dzisiaj, czyli od 20 kwietnia, zmieniają się dotychczasowe przepisy dotyczące zakazu przemieszczania się. Od teraz można swobodnie poruszać się po parku czy po lesie w celach rekreacyjnych i bez maseczek, ale wciąż należy zachować odpowiednią odległość od innych osób. Mandat za brak maseczki ochronnej nadal grozi, gdy nie stosujemy się do ogólnych obostrzeń, lecz wprowadzenie częściowych poluzowań restrykcji na pewno sprzyja wielu osobom. W końcu możemy swobodnie i bez obaw poruszać się po terenach zielonych. Jak na razie nie ma zgody rządu na organizację spotkań towarzyskich czy dużych zgromadzeń. Dalsze "odmrażanie gospodarki" zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Pamiętaj, że za złamanie zakazu organizowania widowisk itp. grozi mandat od 10 do 30 tysięcy złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlhpa8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlhpa8f