Martensy - kultowe buty na każdą pogodę
Martensy i glany są dla wielu osób nostalgicznym wspomnieniem młodzieńczego buntu. Teraz także chętnie sięgamy po te buty i to bez względu na wiek. Dla każdego, na każdą pogodę, do spodni i sukienki. Jedne z najlepszych butów, jakie kiedykolwiek powstały.
Martensy – hitowe buty na każdą porę roku
Wygodne sznurowane buty to jeden z naszych ulubionych wyborów, kiedy robi się zimno. Martensy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych butów świata. Ten kultowy model obuwia nosimy przez większość roku. Pozwalają nam na dużo swobody w ubiorze i dobrze wyglądają nawet z sukienkami. Klasyczne martensy pokochały miliony użytkowników. Na zimę świetnie będą wyglądać z ciepłymi, wełnianymi skarpetkami.
Klasyczne martensy i glany, które uwielbiano w latach 90., czyli czasach subkultur, dzisiaj są dostępne w wielu odmianach, kolorach i mają mnóstwo fanów. Charakterystyczne, wysokie, sznurowane buty na dość masywnej podeszwie są idealne na chłody. Słynne martensy to jedne z najbardziej charakterystycznych fasonów obuwia, określane jako kultowe. Glany z tych dwóch fasonów są bardziej charakterystyczne i cięższe, mają też bardziej wyrazisty charakter, martensy zaś dają większa dowolność.
Znana marka oferuje też alternatywne modele na obcasie, jako tenisówki, sandały i modele martensów dla dzieci. Wpadły nam w oko modele stylowych sztybletów, nawiązujących stylistyką do charakterystycznej podeszwy martensów.
Nie tylko klasyka – martensy w kolorze
Charakterystyczne dla glanów i martensów były od zawsze także sznurówki. Ich określony kolor wpływał na to, jak interpretowano poglądy noszącego. Białe nosili skrajni prawicowcy, czerwone — anarchiści. Z czasem moda wykorzystała i ten fakt, sugerując do glanów, martensów kolorowe sznurówki nawet w neonowych kolorach. Teraz w kwestii akcentów kolorystycznych panuje dowolność. Proponujemy nosić martensy z dużą swobodą, do zimowego płaszcza oversize lub płaszczowego swetra i legginsów. Stylowo, pomysłowo i wygodnie. Także na wiosnę:
Jak powstały martensy?
Niektórzy uważają, że te buty się skomercjalizowały i częściowo mają słuszność. Jak wiele innych ubrań i dodatków przypisywanych subkulturom punków, skin headów i metalowców, doczekały się seryjnej produkcji, choć przez długi czas były niszowe. Większy liberalizm w standardach ubioru czy komercja? Trudno ocenić. Klasyczne martensy powstały w 1945 roku. Zostały stworzone przez doktora Klausa Martensa, który zaprojektował je z myślą o względach ortopedycznych. Wysoka cholewka i dość miękka podeszwa, która charakteryzowała historyczny model, została zastąpiona przez sztywniejszą, ale równie wygodną wersję. Martensy mają obecnie kilka odmian: