Maseczki ochronne. Czy księża muszą je nosić? Rzecznik KEP tłumaczy
Od dziś każdy z nas, wychodząc z domu, musi zakryć usta i nos. Można zrobić to za pomocą maseczki, szalika czy chusty. Nakaz ten nie dotyczy jednak pewnych grup społecznych, w tym duchownych. O zasadzie tej przypomniał właśnie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
16.04.2020 | aktual.: 16.04.2020 18:37
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach są obowiązane do noszenia maseczki albo części odzieży w celu zasłonięcia ust i nosa. To nie dotyczy jednak księży sprawujących "kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania".
Maseczki ochronne – duchowni
Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że zgodnie z "rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii", istnieje obowiązek zakrywania twarzy i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym m.in. na drogach i placach.
Aczkolwiek z rozporządzenia wynika, że z obowiązku zakrywania twarzy i nosa zwolnione są osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, także tych przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, jednak z wyjątkiem osób "wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów".
To dotyczy również osób duchownych, co podkreślił Rytel-Andrianik. – Z obecnego zapisu wynika, że księża nie muszą zakrywać ust i nosa tylko podczas sprawowania mszy św. lub innej posługi liturgicznej. W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub – zgodnie z przepisami – zakryć usta i nos – powiedział rzecznik Episkopatu.
Zobacz także
"Duchowni są zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy podczas sprawowania kultu religijnego, natomiast w sytuacjach wykonywania czynności 'zawodowych, służbowych lub zarobkowych', w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, m.in. w budynkach przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, o których mowa we wskazanym wyżej rozporządzeniu, są zwolnieni wówczas, gdy nie mają bezpośredniego kontaktu z interesantami" – czytamy dziś na stronie internetowej Episkopatu.
Zobacz także: Smacznego na dobry wieczór! Chlebek bananowy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl