Trwa ładowanie...

Maseczki ochronne. Do kiedy będą obowiązkowe? Poznaj sytuacje, gdy nie są konieczne

Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzonym w życie 16 kwietnia, każda osoba przebywająca w miejscu publicznym musi zakryć twarz najlepiej za pomocą maseczki ochronnej. Przepis obowiązuje do odwołania, ale już teraz po prawie 3 tygodniach, coraz więcej osób zastanawia się do kiedy maseczki ochronne będą nam potrzebne. Pytanie zostało zadane bezpośrednio do ministra Szumowskiego, który zaskoczył swoją odpowiedzią.

Maseczki ochronne. Do kiedy będą obowiązkowe? Poznaj sytuacje, gdy nie są konieczneŹródło: Getty Images
d20qif7
d20qif7

Zaledwie kilka dni po wprowadzeniu przepisu o obowiązkowym zakrywaniu twarzy, bo już 20 kwietnia, otwarte zostały lasy, do których możemy się udać bez maseczek ochronnych. Wprowadzanie luźniejszych restrykcji i stopniowe odmrażanie gospodarki sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad konkretną datą zniesienia maseczek ochronnych. Czy niedługo poznamy termin?

Do kiedy będą obowiązkowe maseczki ochronne?

Co prawda nie ma na razie żadnych konkretnych informacji odnośnie terminu obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych. Jednak podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych, minister Szumowski zapowiedział, że noszenie maseczek na twarzy będzie obowiązkowe aż do czasu wyprodukowania szczepionki na koronawirusa. Niektórzy badacze sugerują, że szczepionka może być gotowa już jesienią, ale z drugiej strony nie ma na to gwarancji. Prawdopodobnie noszenie maseczek ochronnych będzie obowiązywać nawet przez rok albo półtora roku. Minister zdrowia dodał również, aby nie lekceważyć nałożonego obowiązku zakrywania twarzy, ponieważ jest to przepis wprowadzony dla naszego wspólnego dobra.

Zobacz także: Czy maski chronią przed koronawirusem?

Kiedy nie trzeba nosić maseczek ochronnych?

Przypomnijmy, że istnieje szereg sytuacji, kiedy nie musimy mieć na twarzy maseczki ochronnej. Policjanci, strażnicy graniczni, kasjerzy w banku czy sprzedawcy mogą poprosić o odkrycie twarzy, aby nas zidentyfikować. W związku z tym, nawet podczas rutynowej kontroli drogowej, gdy policjant o to poprosi jesteśmy zobowiązani do zsunięcia maseczki ochronnej. Oprócz tego, maseczek ochronnych nie muszą nosić dzieci do ukończenia 4. roku życia, a także osoby wykonujące czynności zawodowe albo służbowe, kierowcy samochodów i pasażerowie zamieszkujący to samo gospodarstwo domowe, księża podczas odprawiania obrządków religijnych oraz osoby cierpiące z powodu niewydolności oddechowej.

W innych, nieuzasadnionych przypadkach za brak maseczki ochronnej grozi:

  • do 500 złotych mandatu, a przy zbiegu wykroczeń do 1000 złotych;
  • do 5000 złotych grzywny sądowej;
  • do 30000 złotych kary administracyjnej sanepidu;
  • do roku więzienia, gdy osoba z potwierdzonym zakażeniem oddali się miejsca odbywania kwarantanny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d20qif7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20qif7