Masowo zdobią balkony Polaków. Niewielu zna ich "mroczną" stronę
Aksamitki, petunie i pelargonie to kwiaty, które najczęściej zdobią balkony i tarasy Polaków. Rosną bujnie i obficie, a od ich intensywnych kolorów nie sposób oderwać wzroku. Niestety, okazuje się, że popularne pelargonie negatywnie oddziałują na ekosystem.
14.04.2023 | aktual.: 14.04.2023 18:28
Pelargonie kwitną wyjątkowo długo, bowiem od maja do października. W tym czasie hipnotyzują swoimi obfitymi kwiatami w intensywnych kolorach. Chociaż mogłoby się wydawać, że pelargonie są pozbawione wad, okazuje się, niektóre jej odmiany nie produkują pyłku kwiatowego, co negatywnie wpływa na... pszczoły.
Czytaj także: Powieś na balkonie. Gołębie uciekną co do jednego
Zasadź te rośliny obok pelargonii. Pomożesz pszczołom
Mało kto wie, ale pszczoły odpowiadają za produkcję aż 1/3 żywności. I wcale nie chodzi tu tylko o miód. Żywią się one pyłkiem i nektarem pobieranym z kwiatów. W trakcie posiłku dochodzi do zapylenia, a dzięki zapyleniu dochodzi do rozkwitu roślin łąkowych, owocowych, drzewnych i uprawnych. To właśnie dzięki pszczołom mamy m.in. rzepak, z którego to produkowany jest olej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niestety, zmiany klimatyczne i technologiczne negatywnie wpłynęły na pszczoły. Już w latach 60. zauważono, że populacja pszczół zaczęła znacząco się zmniejszać. Tego procesu nie udało się zatrzymać się po dziś dzień. Co gorsza, sytuacja znacznie się pogorszyła. Komisja Europejska od lat bije na alarm, że pszczołom grozi wyginięcie.
Co pszczoły mają do pelargonii? Jak się okazuje, dużo. Wiele odmian tego popularnego kwiatu balkonowego posiada podwójne kwiaty, które nie produkują pyłku, tak potrzebnego dla pszczół, a co za tym idzie, dla całego ekosystemu. Pszczoły, które próbują posilić się pyłkiem z pelargonii, stają się zdezorientowane, a po wielu próbach posilenia się, robią się też zmęczone, przez co wielu z nim nie udaje się wrócić do ula.
Dlatego też, jeśli zależy ci na uprawie pelargonii, a ekologia nie jest ci obojętna, zasadź obok nich lawendę, chabry, facelię bądź stokrotkę. Możesz też zaopatrzyć się w nasiona łąki miododajnej i zasadzić ją tuż obok pelargonii. Dzięki temu pszczoły zdobędą nektar, a najedzone, będą w stanie zapylać resztę roślin. Ty zaś będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami na balkonie.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl