Masz problem z chrapaniem? Ten powód może zaskoczyć
Chrapanie najczęściej związane jest z problemami ze zdrowiem – pojawia się przy otyłości, przerośniętych migdałkach czy skrzywionej przegrodzie nosowej. Często ma na nie wpływ także niewłaściwa pozycja podczas snu. Okazuje się, że jest też inny, mało znany powód, przez który chrapiemy.
Dobry sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Poza tym tylko jeśli jesteśmy wyspani, możemy cieszyć się w pełni produktywnym dniem. Co jednak jeśli my lub nasi partnerzy mamy problemy z chrapaniem?
Przede wszystkim należy zadbać o swoje zdrowie. Chrapanie pojawia się u osób, które mają powiększone migdałki, wydłużone podniebienie miękkie, skrzywioną przegrodę nosową czy inne nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych.
Może ono prowadzić do występowania groźnego bezdechu sennego, który może spowodować nawet niedotlenienie mózgu czy zawał. Na bezdech szczególnie narażeni na niego są mężczyźni po 40. roku życia, którzy mają problemy z nadciśnieniem i nadwagą, a także kobiety po 55. roku życia, z otyłością, zaburzeniami hormonalnymi oraz nadciśnieniem.
Chrapanie pojawia się, kiedy śpimy w złej pozycji
Oprócz tego chrapanie może pojawiać się, jeśli śpimy w złej pozycji – na przykład na plecach. Narwan Amini, ekspertka od snu, na którą powołuje się "The Sun", podkreśla też, że nie należy spać z brodą podciągniętą do klatki piersiowej. Mimo że zwijanie się w łóżku w kłębek może wydawać się przytulne, jednak ta pozycja nie jest odpowiednia. Blokuje ona drogi oddechowe i prowadzi do chrapania.
Najlepszym sposobem na zachowanie spokojnego oddechu w nocy jest spanie na boku. Według ekspertów jest to najskuteczniejszy sposób na powstrzymanie chrapania.
Masz problem z chrapaniem? Być może za rzadko zmieniasz pościel
Mało znanym powodem chrapania jest zbyt rzadkie zmienianie pościeli. Specjalistka od snu, na którą powołuje się "The Sun" mówi, że każdy powinien regularnie prać pościel, aby pozbyć się alergenów, które mogą powodować problemy z chrapaniem.
Z tego powodu sugeruje, aby zmieniać pościel raz w tygodniu - zwłaszcza jeśli mamy w domu psa lub kota. "Zwierzęta domowe zostawiają sierść i drobinki skóry. To może pogorszyć problemy z oddychaniem" – mówi zawodowiec. Powinniśmy także pamiętać, aby prać pościel w temperaturze min. 60 stopni, chyba że informacja na metce mówi inaczej, a później prasować. Dzięki temu pozbędziemy się roztoczy.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!