Blisko ludziMatylda Damięcka nie przestaje zadziwiać. Skomentowała lądowanie na Marsie

Matylda Damięcka nie przestaje zadziwiać. Skomentowała lądowanie na Marsie

Matylda Damięcka pilnie obserwuje bieżące wydarzenia.
Matylda Damięcka pilnie obserwuje bieżące wydarzenia.
Źródło zdjęć: © AKPA
20.02.2021 16:48

Matylda Damięcka nie ustaje w graficznym komentowaniu bieżących sytuacji w kraju i na świecie. Na jej profilu można podziwiać ilustracje, które w niejednoznaczny sposób ukazują współczesny świat. Graficzka nie zapomniała także o skomentowaniu ostatnich działań NASA.

Patrząc na ilustracje zamieszczane przez Damięcką, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że artystka doskonale wyczuwa, jakie dylematy niosą ze sobą poszczególne zdarzenia. Jej wymowne rysunki pokazujące Strajk Kobiet czy opublikowanie wyroku TK niosą za sobą bolesny, ale prawdziwy przekaz.

Sceptyczne podejście do marsjańskiej przygody

Matylda Damięcka niedawno była gościem specjalnym Tomasza Sekielskiego, który zadawał jej pytania dotyczące obecnego zajęcia. Artystka w szczerym wywiadzie opisała swoje doświadczenie w branży aktorskiej oraz przypomniała o bardzo niestosownych zdarzeniach, których kobiety doświadczają na co dzień.

Graficzka uznała, że najlepszym sposobem na wykluczenie seksistowskich zachowań jest wzmożona edukacja. Dlatego też postanowiła zadziałać na wyobraźnię obserwujących ją internautów i nie tylko. Damięcka stwierdziła w rozmowie z Sekielskim, że odczuwa silne potrzebę szerzenia misji i chce tym samym skłonić innych do myślenia. W końcu jej rysunki można interpretować na wiele sposobów.

Niedawno cały świat obiegła wiadomość o wylądowaniu łazika Perseverance na Marsie. Jest on nowocześnie wyposażony w technologie, które umożliwią zebranie potrzebnego materiału do dalszych badań. Naukowcy z NASA chcą się dowiedzieć, czy istnieje szansa na odnalezienie na Marsie śladów życia oraz tlenu. Wieść o powodzeniu misji stała się kolejnym pretekstem dla Damięckiej do dyskusji.

Graficzka zamieściła krótki komiks składający się z trzech obrazków. Widać na nich obcego, który "zagląda" do kamery łazika. Na pierwszej ilustracji obcy trzyma transparent z hasłem "You’re an alien", czyli "Jesteś obcy". Z kolei na drugim rysunku widać tego samego kosmitę, który po chwili zostaje zabity krzyżem. Ostatni obrazek znowu pokazuje obcego z transparentem, ale hasło jest już inne: "Man go home", co może być analogią do słynnego filmu "E.T." z 1982 roku.

Krytycznie o lądowaniu na Marsie wypowiedziała się Greta Thunberg. Tuż przed lądowaniem na Czerwonej Planecie do sieci trafił nawet satyryczny klip, w którym aktywiści tłumaczą, dlaczego powinniśmy się skupić na czymś zupełnie innym.