GwiazdyMatylda Damięcka opublikowała mocną grafikę. Odniosła się do piekła zgotowanego w Buczy

Matylda Damięcka opublikowała mocną grafikę. Odniosła się do piekła zgotowanego w Buczy

Matylda Damięcka pokazała grafikę o masakrze w Buczy
Matylda Damięcka pokazała grafikę o masakrze w Buczy

04.04.2022 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcia i nagrania zrobione w odbitej z rąk Rosjan miejscowości Bucza wstrząsnęły całym światem. Mowa o zbrodni dokonanej na ludności cywilnej. Rosyjskie wojska pozostawiły po sobie ciała zastrzelonych na ulicach mieszkańców oraz ich masowy grób. Mówi się aż o 300 ofiarach. Matylda Damięcka odniosła się do tej masakry w najnowszej grafice. Trudno przejść obok niej obojętnie.

Położona w obwodzie kijowskim miejscowość Bucza znajduje się na północny zachód od stolicy Ukrainy. Już od początku wojny rozgrywały się tam ciężkie walki, a sytuacja humanitarna była dramatyczna. Jednak 1 kwietnia mer Anatolij Fedoruk poinformował o odbiciu miasta z rąk Rosjan. 

Co wydarzyło się w Buczy?

Ukraińscy żołnierze weszli tam trzy dni później, by odkryć prawdziwą masakrę dokonaną na ludności cywilnej. Burmistrz Buczy mówi o 300 ofiarach wśród mieszkańców. Światowe media obiegły zdjęcia i nagrania z ulic miasta, na których leżą ciała. Niektóre z nich mają związane ręce. Większość osób zginęła od strzałów w głowę. Z satelity widać również około 14-metrowy rów, którzy eksperci uznali za masowy grób. 

Nowa, poruszająca grafika Matyldy Damięckiej

Obok tych tragicznych wieści i obrazów nie mogła przejść obojętnie Matylda Damięcka, która za pomocą swoich grafik komentuje otaczającą nas rzeczywistość. Artystka na instagramowym profilu opublikowała pracę zatytułowaną "bucza". Pod napisem "spacer z psem" narysowała leżącego mężczyznę i jego pupila. Damięcka w postaci graficznej przedstawiła scenę, którą rzeczywiście można było zobaczyć w ukraińskiej Buczy.  

Grafika Matyldy Damięckiej dogłębnie poruszyła internautów, nie mogących uwierzyć w zdarzenia, które rozegrały się w odbitej z rąk Rosjan miejscowości. Swoje uczucia wyrazili w sekcji komentarzy pod postem.  

"To nie mieści się w głowie. Żadna kara nie będzie współmierna do tak przeraźliwego okrucieństwa", "Człowiek człowiekowi zgotował ten los", "To jest tak strasznie prawdziwe, że przez chwile zapomniałam oddychać…", "Brak cenzuralnych słów", "Serce pęka" – pisali.  

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.