Miesiączka z opóźnieniem
Mija pierwszy dzień, drugi, trzeci… Gdy wyczekujesz miesiączki już ponad tydzień, zaczynasz się niepokoić. Jeśli współżyjesz, pierwszym rozpatrywanym scenariuszem jest ciąża. Z niepokojem zastanawiasz się, czy podczas ostatniego razu nie zawiodło was zabezpieczenie. Nie zawsze jednak to ciąża odpowiada za opóźnienie lub brak miesiączki. Jakie inne przyczyny powinnaś wziąć pod uwagę?
Mija pierwszy dzień, drugi, trzeci… Gdy wyczekujesz miesiączki już ponad tydzień, zaczynasz się niepokoić. Jeśli współżyjesz, pierwszym rozpatrywanym scenariuszem jest ciąża. Z niepokojem zastanawiasz się, czy podczas ostatniego razu nie zawiodło was zabezpieczenie. Nie zawsze jednak to ciąża odpowiada za opóźnienie lub brak miesiączki. Jakie inne przyczyny powinnaś wziąć pod uwagę?
Miesiączka powinna występować co 28 dni, lecz rzadko która kobieta może pochwalić się taką „punktualnością”. Nieregularne cykle mogą wiązać się z naturalnymi zjawiskami fizjologicznymi. Od pierwszej miesiączki musi minąć zazwyczaj nawet kilka lat, aż cykle się ustabilizują. Do zaburzeń w ich regularności dochodzi również w okolicach 50. roku życia, gdy czynność jajników zanika i kobieta wkracza w okres przekwitania.
Ponadto, u niektórych kobiet cykl może trwać 25 dni, a u innych nawet 32 i nie jest to powód do zamartwiania się. Ginekologa powinnaś odwiedzić wtedy, gdy długość cyklu menstruacyjnego znacznie odbiega od normy (np. jest krótszy niż 21 dni lub dłuższy niż 36 dni) lub gdy miesiączka w ogóle się nie pojawia.
Stres i przemęczenie
Jednorazowe opóźnienie miesiączki o kilka dni ma bardzo często niegroźną przyczynę - stres i przemęczenie. Silne emocje i przeżycia mogą prowadzić do zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Nie muszą to być poważne zmiany w życiu, wystarczy, że masz bardziej stresujący czas w pracy. Zaburzenia cyklu mogą być związane nie tylko z przemęczeniem psychicznym, ale i z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
Zastanów się więc, czy w ostatnim czasie nie żyjesz na „wysokich obrotach”. A może zaczęłaś intensywnie uprawiać sport? Jeśli tak, postaraj się odpocząć, zrelaksować, aktywność fizyczną dostosuj do możliwości swojego organizmu, a wszystko powinno wrócić do normy.
Podróże
Nie jest istotne, czy wyjeżdżasz w celach zawodowych czy wypoczynkowych. Każda podróż - a najczęściej i przygotowania do niej - to mniejszy lub większy stres, może więc prowadzić do opóźnienia miesiączki. Jeśli cel podróży jest odległy, zaburzenia hormonalne mogą wynikać ze zmian klimatu i strefy czasowej. Po kilku dobach, gdy odpoczniesz i zregenerujesz siły, sytuacja powinna się unormować.
POLECAMY: * Na endometriozę cierpi 1 mln Polek
Prolaktyna - kłopotliwy hormon Odchudzanie Zaburzenia miesiączkowania to niemal nieodłączny towarzysz długotrwałego stosowania restrykcyjnej diety. Nierzadko menstruacja w ogóle nie występuje. Nieregularny cykl może się wiązać również z otyłością. W wytwarzaniu estrogenów bierze udział tkanka tłuszczowa, gdy więc jest jej zbyt mało lub zbyt dużo, dochodzi do hormonalnych zawirowań. Co więcej, podczas odchudzania organizm pozbawiony jest niezbędnej dawki kalorii, witamin i minerałów, próbuje więc oszczędzać energię, unikając ewentualnej ciąży, która w takiej sytuacji byłaby dla niego wyzwaniem ponad siły. Jeśli więc przeszłaś ostatnio na dietę, zatrzymanie okresu jest sygnałem ostrzegawczym i znakiem, że powinnaś zmienić swoje zwyczaje żywieniowe na zdrowsze. Choroby Cykl może zostać rozregulowany także na skutek przyjmowania niektórych leków, np. psychotropowych. Z taką sytuacją musisz się liczyć także wtedy, gdy skończyłaś stosować antykoncepcję hormonalną. Nieprawidłowości w długości cyklu
menstruacyjnego mogą jednak mieć poważniejsze przyczyny. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej wiążą się również z chorobami tarczycy, zespołem policystycznych jajników (PCOS), nadmiarem prolaktyny (hiperprolaktynemia), stanami zapalnymi przydatków, nowotworami, mukowiscydozą, zespołem Cushinga, gruźlicą czy chorobami nerek. Jeśli więc problem z nieregularnymi miesiączkami powtarza się, wybierz się do ginekologa, który zleci szczegółowe badania, np. poziomu hormonów. map/(kg)* Wakacje bez okresu**