LudzieNajgorsze ręczniki. Nie kupuj, gdy zauważysz na opakowaniu

Najgorsze ręczniki. Nie kupuj, gdy zauważysz na opakowaniu

To niezwykle poręczny i uniwersalny przedmiot, którego używamy codziennie, żeby coś wytrzeć czy wysuszyć. Niestety, czasami może okazać się niebezpieczny. Ostrzegamy, które ręczniki kuchenne są szkodliwe dla zdrowia.

Ręcznik papierowy
Ręcznik papierowy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

W kuchni zawsze znajdują się pod ręką, ponieważ są niezastąpione podczas gotowania. Idealne, aby wysuszyć ręce po umyciu naczyń albo szybko zetrzeć rozlany płyn. Ręczniki kuchenne niezwykle ułatwiają życie, więc trudno sobie wyobrazić, że mogą mu również szkodzić. Zarówno w papierze toaletowym, jak i niektórych ręcznikach kuchennych mogą znajdować się niebezpieczne substancje, które szkodzą zdrowiu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy ręczniki papierowe mogą szkodzić? Przeprowadzono testy

Na problem zwrócił uwagę niemiecki magazyn "ÖKO-TEST", który ukazuje się na rynku od 1985 roku. Od wielu lat zajmuje się testowaniem produktów i usług, które mogą być szkodliwe dla nieświadomego konsumenta, a niedawno jego redaktorzy i konsultanci postanowili przyjrzeć się uważnie kwestii papierowych ręczników. Okazało się, że znajdują się w nich niebezpieczne związki chemiczne, które mogą wywierać szkodliwy wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie każdego użytkownika.

Jak wygląda skład kuchennych ręczników? Strach się bać

Warto zwracać uwagę na skład absolutnie wszystkiego, czego używamy w domach. Nie dotyczy to wyłącznie żywności czy kosmetyków. Nawet tak niepozorne produkty codziennego użytku, jak papier toaletowy czy ręczniki, mogą zawierać w sobie substancje, których na pewno byśmy się tam nie spodziewali. Jedną z nich jest formaldehyd, który wykazuje toksyczne działanie na skórę oraz układ oddechowy, nerwowy i rozrodczy. Został on również uznany za związek potencjalnie rakotwórczy.

Na co musimy uważać. Wyrzuć ręczniki, jeśli mają to w składzie

Mięciutkie, białe i niewinnie wyglądające ręczniki kuchenne mogą zawierać w składzie związek chemiczny kryjący się pod skrótem 3-MCPD. Konkretnie chodzi o 3-onochloropropano-1,2-diol, czyli chloropropanol 3-MCP, który jest zanieczyszczeniem chemicznym, jakie może powstać w procesie wytwarzania lub przechowywania rozmaitych produktów, w tym również żywności. W przypadku ręczników papierowych ten związek odpowiada za ich trwałości – nie rozdzierają się w kontakcie z wodą.

Badania naukowe przeprowadzone na szczurach (opublikowane np. w Rocznikach Państwowego Zakładu Higieny) potwierdziły, że związek 3-MCPD jest szkodliwy i może wywoływać raka. Jeśli znajduje się w składzie ręczników papierowych, które mamy w domu, najlepiej od razu się ich pozbyć.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)