Usuwa kamień lepiej niż ocet. Wystarczy wsypać do czajnika

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.04.2024 12:59, aktual.: 12.04.2024 20:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niezależnie od tego jak bardzo będziemy się starać, prędzej czy później w czajniku osadzi się kamień. Nie jest on groźny dla zdrowia, jednak potrafi zepsuć smak ulubionego ciepłego napoju. Prosty i naturalny trik szybko poradzi sobie ze śladami na dnie czajnika.

Problem kamienia w czajniku dotyczy szczególnie tych osób, które mają w domu twardą wodę. Jony wapnia i magnezu obecne w wodzie, przekształcają się w węglanowe osady, które gromadzą się na ścianach czajnika.

Z każdym procesem gotowania, fragmenty tego osadu odłączają się i mogą znaleźć się w napojach takich jak herbata czy kawa. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że warto tego uniknąć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Usuń kamień w czajniku tanim patentem

Najczęściej, chcąc usunąć kamień z czajnika, sięgamy po ocet. Jednak można go zastąpić innym tanim i skutecznym produktem. W przypadku octu może on zalegać we wnętrzu naczynia, przez co musimy go wielokrotnie przepłukać. Szybszym i równie tanim sposobem na usunięcie kamienia jest użycie kwasku cytrynowego.

Jak to zrobić? Wystarczy zagotować wodę, wsypać 3-4 łyżki kwasku cytrynowego, a następnie odczekać około 10-15 minut. W przypadku czajnika, który długo nie był czyszczony, a osad z kamienia ma grubszą warstwę, warto wsypać całą saszetkę kwasku, a następnie zalać go wodą i zagotować. Pozostaw miksturę na kilka minut, a następnie dokładnie przepłucz naczynie.

Co robić, aby kamień szybko nie pojawiał się w czajniku?

Co około dwa tygodnie zalecane jest regularne usuwanie kamienia z wnętrza czajnika, chociaż częstotliwość ta zależy głównie od jakości wody w twoim domu. Aby ograniczyć tworzenie się osadu, warto przefiltrować wodę przed jej zagotowaniem, np. przy użyciu dostępnego na rynku dzbanka z filtrem węglowym. To pozwoli usunąć większość minerałów i zanieczyszczeń odpowiedzialnych za tworzenie kamienia.

Niektóre modele nowoczesnych czajników elektrycznych są już wyposażone w taką funkcję. Rozważenie montażu specjalistycznego systemu do zmiękczania wody bezpośrednio na kranie to kolejna opcja, chociaż wiąże się to z nieco większymi kosztami.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
kamieńczajnikodkamienianie czajnika
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także