FitnessNaturalne sposoby na zgagę

Naturalne sposoby na zgagę

Naturalne sposoby na zgagę

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku - to typowy objaw zgagi. Dolegliwość ta dopada nas najczęściej, gdy zjemy zbyt obfity posiłek. Zanim sięgniemy po leki, wypróbujmy naturalne sposoby, które szybko przyniosą nam ulgę.

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku - to typowy objaw zgagi. Dolegliwość ta dopada nas najczęściej, gdy zjemy zbyt obfity posiłek. Zanim sięgniemy po leki, wypróbujmy naturalne sposoby, które szybko przyniosą nam ulgę.

Palący ból, który promieniuje od nadbrzusza w kierunku szyi, to oznaka cofania się treści żołądkowej do przełyku. Zgaga przeważnie dokucza nam po zjedzeniu tłustego posiłku lub gdy przesadzimy z alkoholem. Towarzyszą jej wzdęcia, odbijanie, nieprzyjemny gorzki posmak w ustach. Objawy nasilają się, gdy pochylamy się w dół. Na dolegliwość tę skarżą się często palacze, osoby otyłe i kobiety w ciąży. Jeśli zgaga dopada nas regularnie, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć możliwość poważnych schorzeń. Przyczyną pieczenia w przełyku jest nadmiar kwasu solnego w żołądku oraz wiotczenie mięśni zwieraczy przełyku. W przypadku sporadycznych problemów pomogą nam naturalne środki. Warto je zastosować, zanim sięgniemy po popularne farmaceutyki.

Mleko - do niedawna wierzono, że pomaga zwalczyć zgagę. Rzeczywiście po wypiciu szklanki mleka, pieczenie w przełyku ustaje, ale jest to ulga chwilowa. Po kwadransie przykra dolegliwość wraca, a nawet może się nasilać, mleko pobudza bowiem wydzielanie kwasu solnego.

Małgorzata Brzezińska/(mtr), WP Kobieta

1 / 8

Kminek

Obraz
© 123RF

Pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa też przeciwskurczowo, ułatwia trawienie, pomaga na wzdęcia. Napar z kminku to jeden z najlepszych naturalnych leków na zgagę i niestrawności. Można także sięgnąć po całe ziarenka. Wystarczy rozgryźć kilka jego ziarenek.

2 / 8

Soda oczyszczona

Obraz
© 123RF

Pomaga neutralizować kwasy żołądkowe i redukuje wzdęcia. By pozbyć się zgagi, możemy rozpuścić pół łyżeczki sody w pół szklanki wody i wypić. Z tego sposobu nie powinny korzystać jednak osoby cierpiące na nadciśnienie.

3 / 8

Imbir

Obraz
© 123RF

Świeży korzeń imbiru to świetne remedium na wszelkie niestrawności. Łagodzi nudności, wspomaga trawienie, pomaga na pieczenie w przełyku. Jest to środek naturalny i bezpieczny, może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży. By przygotować napar z imbiru, wystarczy zalać pół łyżeczki startego korzenia szklanką gorącej wody.

4 / 8

Migdały

Obraz
© 123RF

Mają odczyn zasadowy, więc pomagają zneutralizować kwas solny w żołądku. Po zjedzeniu kilku migdałów, pozbędziemy się zgagi.

5 / 8

Ocet jabłkowy

Obraz
© 123RF

Kolejne naturalne remedium, które pomoże szybko zredukować zgagę. Gdy dokucza nam pieczenie, możemy wypić szklankę wody z kilkoma kroplami octu jabłkowego. Zawarte w nim włókna pektynowe działają łagodząco na przewód pokarmowy i zapobiegają skurczom żołądka.

6 / 8

Siemię lniane

Obraz
© 123RF

Wpływa zbawiennie na przewód pokarmowy. Zawiesinę z siemienia lnianego często piją osoby z chorobą wrzodową. Pomaga też na zgagę. Chroni błonę żołądkową i redukuje uczucie pieczenia. By przygotować naturalne remedium, należy zalać wrzątkiem dwie łyżki mielonego siemienia i wypić, gdy wystygnie.

7 / 8

Koper włoski

Obraz
© 123RF

Niezawodny babciny sposób na niestrawność. Zmniejsza napięcie mięśni i pobudza wydzielanie soków trawiennych. Koper włoski działa też kojąco na żołądek.

8 / 8

Czego należy unikać

Obraz
© 123RF

Jeśli zgaga męczy nas często, należy udać się do lekarza i przeprowadzić badania. By wzmocnić efekty zaleconego sposobu leczenia, powinniśmy zmienić dietę i styl życia. Przede wszystkim należy jeść regularnie, ale mniejsze porcje. Warto unikać potraw smażonych, tłustych i mocno pikantnych. Osoby otyłe powinny zrzucić zbędne kilogramy.

Z naszego jadłospisu powinny zniknąć słodkie napoje gazowane, alkohol, cebula, czekolada. Zgaga może nam też dokuczać, gdy jemy produkty przetworzone, które zawierają glutaminian sodu, konserwanty, proszek do pieczenia, sztuczne substancje zapachowe i dodatki smakowe. Soki z cytrusów i pomidorów mogą podrażniać śluzówkę i nasilać uczucie pieczenia w przełyku. Ostatni posiłek dnia należy spożywać na trzy godziny przed snem i nie powinien być obfity. Palenie papierosów i nadużywanie kofeiny to kolejne nawyki, z których powinniśmy zrezygnować, gdy nasz układ pokarmowy nie działa prawidłowo.

Małgorzata Brzezińska/(mtr), WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)