Natychmiast wynieś z piwnicy. Inaczej grozi ci mandat

Pewnych rzeczy nie powinno się trzymać w piwnicy
Pewnych rzeczy nie powinno się trzymać w piwnicy

25.01.2023 19:58, aktual.: 25.01.2023 21:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób przechowuje w piwnicy wszystko to, co nie zmieściło się w domu. Są jednak pewne rzeczy, których nie powinno się tam znosić, a za przetrzymywanie niektórych z nich grozi mandat.

Piwnica czy nawet niewielka komórka lokatorska to przydatne pomieszczenie, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym. Zwykle mieszkania w blokach nie są duże, dlatego każda dodatkowa powierzchnia, w której można przechowywać różne przedmioty, bywa na wagę złota. Szczególnie rzeczy sezonowe, jak leżaki plażowe czy choinki znajdują swoje miejsce w tego typu miejscach.

Warto jednak wiedzieć, czego nie powinno się trzymać w piwnicy, nie tylko ze względu na przyspieszony proces zniszczenia, ale i ze względów bezpieczeństwa.

Tego lepiej nie przechowuj w piwnicy

Przede wszystkim w piwnicy nie powinno się na stałe przechowywać substancji i materiałów łatwopalnych. Nie wolno trzymać tam pojemników z benzyną, resztkami farb, rozpuszczalników czy środków do dezynfekcji. Zagrożeniem mogą być też butle gazowe, fajerwerki i inne materiały pirotechniczne, za których przechowywanie grozi mandat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ze względu na zagrożenie pożarem piwnica nie jest też idealnym miejscem do przechowywania ubrań, które dodatkowo szybko chłoną nie tylko wilgoć, ale i nieprzyjemny zapach. Jeśli już decydujemy się na ich składowanie w tym miejscu, najlepiej zabezpieczyć je np. w szczelnym, plastikowym worku lub pojemniku.

Nie powinno się tam też trzymać mebli - zarówno drewnianych, jak i tapicerowanych. Wilgoć może sprawić, że po wyciągnięciu nie będą się nadawały do użytku. Stare sofy najlepiej przechowywać w suchym miejscu. Dodatkowo meble, szczególnie drewniane i wykonane ze sklejek są łatwopalne oraz przez swoje gabaryty mogą utrudniać ewakuację w przypadku zagrożenia.

Książki, zabawki i stary sprzęt elektroniczny

Podobna sytuacja dotyczy także zabawek, szczególnie pluszaków, butów oraz książek i gazet. Piwniczne warunki sprzyjają rozwojowi pleśni i szkodliwych dla zdrowia grzybów. W książkach z kolei mogą rozgościć się jedzące celulozę rybiki, których pełno w ciemnych i wilgotnych piwnicach. Także i te przedmioty mogą przyczynić się do szybkiego rozprzestrzenienia ognia.

Piwnica to nie miejsce na przechowywanie starego sprzętu elektronicznego, który - podobnie jak wspomniane przedmioty - także może stanowić zagrożenie pożarowe. Jeśli coś już nie działa, najlepiej oddać to w miejsce, gdzie prowadzona jest np. zbiórka elektrośmieci.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (256)