Nawet 5 tys. zł mandatu. Uważaj, jak zachowujesz się w lesie

Nawet 5 tys. zł mandatu. Uważaj, jak zachowujesz się w lesie

Kara za wjazd do lasu autem może być surowa
Kara za wjazd do lasu autem może być surowa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Grzegorz Januszewicz
18.04.2024 20:52, aktualizacja: 18.04.2024 21:28

Czy do lasu można wjechać samochodem - wiele osób zadaje sobie to pytanie, gdy temperatura za oknem zaczyna się robić wyższa. Wiosna sprzyja spacerom po lesie, a także wyjazdom w okolice, w których się znajdują. Warto jednak pamiętać o przepisach, które dokładnie mówią, kiedy po lesie można poruszać się autem.

Wiosna i wysokie temperatury zachęcają do aktywności, w tym m.in. leśnych spacerów. Niestety nie każdy ma taką możliwość blisko domu i czasem trzeba gdzieś dojechać. Bywa, że nawigacja prowadząca nas w konkretne miejsce, pokazuje, że najkrótsza trasa wiedzie przez las.

Czy jednak do lasu można wjechać samochodem? Przepisy jasno mówią, że po lesie nie powinno się jeździć. Są jednak pewne wyjątki, dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia.

Czy można wjechać samochodem do lasu?

Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych, ruch pojazdem silnikowym, czyli samochodem, motorem lub quadem, jest dozwolony jedynie na drogach publicznych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 obowiązującej ustawy, leśne drogi nie są drogami publicznymi, dlatego z zasady nie wolno poruszać się po nich samochodem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brak szlabanu na leśnej drodze nie oznacza, że można się nią poruszać. Przejazd samochodem jest dozwolony jedynie, gdy znajdują się na niej dopuszczające do ruchu oznaczenia (np. kierujące do konkretnej miejscowości, ośrodka wypoczynkowego lub na parking). Zakaz nie dotyczy m.in. leśników, właścicieli konkretnych lasów, służb ratunkowych czy osób posiadających leśne pasieki.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy daną drogą w lesie można się poruszać samochodem, warto stosować zasadę, że brak jakichkolwiek znaków to brak możliwości przejazdu.

Kary za wjazd do lasu

Zgodnie z ustawą, pracownicy Służby Leśnej, posiadający uprawnienia strażników leśnych, mogą zatrzymywać pojazdy poruszające się po drodze leśnej i legitymować kierowców.

Dodatkowo mogą też nałożyć mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych za określone w kodeksie wykroczenia, w tym m.in. wjazd oraz parkowanie w niedozwolonym miejscu. W skrajnym przypadku sprawa może zostać skierowana do sądu, a wtedy należy się liczyć z grzywną o wysokości nawet 5 tys. zł. Zwykle nie dotyczy to zbłąkanych turystów, a osób, które celowo wjeżdżają do lasu np. motocyklem.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta