Słono zapłacisz za zbieranie. Mało kto wie, że to zakazane

Słono zapłacisz za zbieranie. Mało kto wie, że to zakazane

Czego lepiej nie wynosić z lasu?
Czego lepiej nie wynosić z lasu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
29.03.2024 14:13, aktualizacja: 29.03.2024 17:42

Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Znacznie częściej decydujemy się m.in. na wycieczkę do lasu. Jeśli chcielibyśmy jednak zabrać jego "cząstkę" do domu, musimy mieć się na baczności. Tego typu zachowanie może nas słono kosztować.

Wielu osobom wydaje się, że spacerując po lesie, możemy zabierać z niego dowolne "pamiątki". To duży błąd. Są bowiem rośliny, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy z niego wynosić.

Czego lepiej nie wynosić z lasu?

Kto z nas nie chciałby mieć w pobliżu swojego prywatnego kawałka lasu? Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie można wynosić z niego naprawdę wielu powszechnie znanych nam roślin.

W dodatku na liście zakazanych produktów znalazło się wiele popularnych krzewów, drzew oraz kwiatów, do których można zaliczyć m.in. brzozę karłowatą, mikołajka nadmorskiego, obuwika pospolitego, storczyka, sasankę, konwalię (ale tylko w okresie kwitnienia), a nawet mchu. Ten ostatni często jest wykorzystywany do tworzenia wnętrzarskich dekoracji, dlatego dla wielu to szalenie łakomy kąsek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto również wiedzieć, że nawet jeśli sięgniemy po roślinę, którą w teorii możemy wynieść z lasu, ostatnie zdanie i tak należy do leśnika. To właśnie on stwierdzając, że zniszczyliśmy w ten sposób mienie, może zdecydować o tym, że za swój czyn zapłacimy mandat nawet do 500 zł.

Będąc w lesie, należy także odpowiednio się zachowywać. W końcu to dla wielu zwierząt prawdziwy dom. Właśnie dlatego nie można ich płoszyć i zabijać. Ważne też, aby ich nie dokarmiać, bowiem robimy im ten sposób krzywdę. Nie tylko możemy dać im nieodpowiedni dla nich pokarm, ale również sprawić, że nie będą umiały znaleźć sobie później samodzielnie pożywienia.

Pamiętajmy też, aby nie niszczyć napotkanych w lesie mrowisk oraz nor. Pod żadnym pozorem nie zabierajmy również jaj, które dostrzeżemy w gniazdach.

Co można zbierać w lesie?

Kiedy już wiemy, czego lepiej nie robić i nie wynosić z lasu, warto upewnić się, co w takim razie może wrócić z nami do domu.

Pewnie nikogo nie zdziwimy, że jednym z "darów" lasu, które możemy z niego zabrać, są grzyby. Warto jednak wiedzieć, że możemy je zrywać wyłącznie na własny użytek. Jeśli chcielibyśmy nimi handlować, powinniśmy postarać się o specjalną zgodę. Podobnie jest zresztą w przypadku jagód.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta